Venecuēlas prezidents Nikolass Maduro trešdien pacēla benzīna cenu aptuveni sešdesmitkārtīgi līdz aptuveni 0,03 ASV dolāriem litrā, kas ir pirmais benzīna cenas paaugstinājums 20 gadu laikā, un devalvēja nacionālo valūtu bolivaru, mēģinot glābt valsts ekonomiku no krīzes.

Naftas lielvalsts Venecuēlas vadītājs paziņoja, ka benzīna cena uzpildes stacijās pieaugs no nepilna 0,1 bolivara līdz sešiem bolivariem litrā, kas nozīmē līdzšinējās superzemās cenas kāpumu par apmēram 6000%.

Saskaņā ar jauno valūtas maiņas kursu benzīna cena būs ekvivalenta 0,03 ASV dolāriem litrā, tomēr tā vēl arvien ir zemākā benzīna cena pasaulē.

Venecuēlai pieder pasaulē lielākās zināmās naftas atradnes, un pēdējos gados benzīnu uzpildes stacijās šajā valstī varēja nopirkt gandrīz par velti. Venecuēla tomēr ir cietusi no pasaules naftas cenu krituma, kas notiek kopš 2014. gada vidus.

Valdība ar ievērojamo benzīna cenas paaugstināšanu riskē izraisīt protestus, jo pilsoņus ir smagi skārusi augoša inflācija un svarīgāko preču deficīts.

Līdzīga benzīna cenas paaugstināšana 1989. gadā izprovocēja protestus ar cilvēku upuriem.

"Šī ir nepieciešama rīcība, par kuru es uzņemos atbildību," televīzijas uzrunā paziņoja Maduro.

"Ir pienācis laiks izveidot sistēmu, kas garantē ogļūdeņražu pieejamību par godīgu cenu, bet arī garantē investīciju finansējumu šī benzīna ražošanā," sacīja prezidents.

Maduro arī paziņoja, ka valdība no ceturtdien "vienkāršos" valsts sarežģīto valūtas maiņas režīmu, kurā līdz šim bija trīs dažādi maiņas kursi.

No ceturtdienas būs tikai divi kursi – aizsargāts oficiālais kurss pārtikas un medikamentu importam un paralēls "peldošais" kurss citām transakcijām.

Saskaņā ar pārtikas un medikamentu importam paredzēto kursu oficiālā bolivara vērtība pret ASV dolāru samazināsies par 37% - no 6,3 līdz 10 bolivariem par dolāru. Tiesa gan, tirgū maiņas kurss noslīdējis līdz teju 203 bolivariem par dolāru.

Saskaņā ar otro jauno kursu bolivara vērtība pret ASV dolāru varēs brīvi mainīties atklātā tirgū.

Maduro cer, ka ar valūtas devalvāciju tiks veicināts Venecuēlas preču eksports, padarot tās lētākas.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!