Fоtо: Reuters/Scanpix

Somijas kompānijai "Nokia" bijusi nozīmīga loma Krievijas kiberspiegošanā, izveidojot sistēmu telefona sarunu noklausīšanai un e-pasta pārtveršanai, secinājis laikraksts "The New York Times".

"Šomēnes "Nokia" paziņoja, ka pārtrauks pārdošanu Krievijā un nosodīja iebrukumu Ukrainā. Taču Somijas uzņēmums neminēja, ko atstāj aiz sevis: aparatūru un programmatūru, kas savieno valdības jaudīgāko digitālās novērošanas rīku ar valsts lielāko telekomunikāciju tīklu," vēsta laikraksts.

Krievijas Drošības dienests izmanto operatīvās meklēšanas sistēmu, lai noklausītos telefonsarunas, pārtvertu e-pastus un īsziņas, kā arī izspiegotu citus sakarus internetā. Šī sistēma tika izmantota, lai izsekotu Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija atbalstītājus un pārtvertu viņa telefona zvanus, vēsta "The New York Times".

Saskaņā ar uzņēmuma dokumentiem, ko ieguvis "The New York Times", "Nokia" jau vairāk nekā piecus gadus nodrošina aprīkojumu un pakalpojumus, lai savienotu šo sistēmu ar lielāko Krievijas telekomunikāciju operatoru MTS.

Lai gan "Nokia" neražo tehnoloģiju ziņojumu pārtveršanai, dokumentos ir aprakstīts, kā "Nokia" sadarbojās ar Krievijas valsts uzņēmumiem, lai plānotu, optimizētu un novērstu problēmas sistēmas savienojumam ar MTS tīklu.

Dokumenti, kas aptver laika posmu no 2008. gada līdz 2017. gadam, liecina, ka "Nokia" zināja, ka palaiž Krievijas spiegošanas sistēmu.

"Nokia", kas neapstrīdēja dokumentu autentiskumu, paziņoja, ka tā ievēro starptautiskos standartus, un aicināja valdības pieņemt skaidrākus eksporta noteikumus par to, kur tehnoloģijas var pārdot. Uzņēmums arī paziņoja, ka "bez atrunām nosoda" Krievijas iebrukumu Ukrainā.

MTS atteicās sniegt komentāru "The New York Times".

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !