Krievijas interneta troļļi vairs nav nekāds mīts, bet gan realitāte, kas arvien biežāk sevi liek manīt interneta portālos. Pēc NATO klasifikācijas hibrīdtroļļus nepieciešams atpazīt un pēcāk pareizi iznīcināt.
Tā secināms, iepazīstoties ar NATO stratēģiskās komunikācijas izcilības centra "StratCom" veikto pētījumu. Pētījums detalizētāk iztirzāts dokumentā ar nosaukumu "Interneta trollings kā hibrīdkara instruments: Latvijas gadījums". Šajā pētījumā tiek iztirzāti komentāri Latvijas lielākajos portālos un tiek meklēta atbilde uz jautājumu: "Vai Latvijā strādā troļļi, kas saņem par savu darbu naudu?".
Diemžēl analizēti salīdzinoši veci – 2014. gada – komentāri. Secinājumi arī ir diezgan vienkārši: ar simtprocentīgu varbūtību nevar teikt, ka Latvijas interneta vidē saimnieko Kremļa troļļi. Ir vien aizdomas, ka ap 4% komentētāju saņem atalgojumu par apzinātu troļļošanu.
Turklāt pētījuma autori diezgan augstu novērtē portālus, kas, pēc viņu domām, samērā ātri un nežēlīgi tiek galā ar komentētājiem–troļļiem. Tāpat arī pārējo lietotāju attieksme tiek novērtēta augstu – komentētāji diezgan veikli spēj reaģēt un atklāt troļļu provokācijas.
Lai gan autori skaidri norāda, ka daļa portālu apmeklētāju, īpaši tie, kuri reti lasa vai raksta komentāru sadaļā, kā arī seniori, ir ietekmējamākā interneta lietotāju daļa.
Un tomēr, kā NATO stratēģiskās komunikācijas izcilības centra pētnieki izskaitļo Kremļa apmaksātos hibrīdtroļļus un atšķir tos no klasiskajiem troļļiem, kuri vienkārši izklaidējas sava prieka pēc?
Augsta iespējamība, ka komentāru atstājis Kremļa hibrīdtrollis, ja:
- teksts ir garš - vairāk par četrām rindām;
- saturs atšķiras no diskutējamā temata;
- vērojamas gramatiskas kļūdas;
- citi komentētāji apgalvo, ka viņš ir trollis;
- komentāra autors ir ļoti agresīvs;
- pēc jēgas un satura ļoti līdzīgs citiem komentāriem – hibrīdtroļļi bieži vien uzbrūk grupās.
Kā atšķirt hibrīdtrolli no klasiskā troļļa?
- Uzdodiet viņam jautājumu – klasiskie troļļi ļoti labprāt iesaistās diskusijās, turpretī hibrīdtroļļiem tam nav laika.
- Iekopējiet komentāra tekstu interneta meklētājā, kā, piemēram, "Google" vai "Yandex". Bieži vien šādi komentāri vienkārši tiek dublēti dažādos portālos.
- Aplūkojiet citus komentārus – ja kāds no tiem dublējas, iespējams, tā ir hibrīdtroļļu grupa vai viens un tas pats cilvēks zem dažādiem segvārdiem.
- Lasiet komentārus arī citiem rakstiem. Arī tur ir iespēja atrast tieši to pašu komentāru, ko pie sākotnējā raksta.
Kā iznīdēt hibrīdtrolli?
- Vienkārši negatīvi novērtējiet viņa komentāru.
- Ja ir iespēja (kā tas ir portālā "Delfi"), tad ziņojiet portāla redakcijai par šādu komentētāju.
- Atbildē uz troļļa komentāru norādiet, ka tas ir hibrīdtrollis, lai citi lietotāji ievēro maldīgo ziņotāju.
Ignorēšana – labākais ierocis!
- Nediskutējiet ar hibrīdtrolli – viņam par rakstīšanu maksā, turklāt visdrīzāk jums vienkārši neatbildēs.
- Ja jūs vai vēl kādi interneta lietotāji ar viņu sazinās, tas var kļūt par signālu citiem, ka šai personai var uzticēties, bet jums – nē.
- Jo vairāk atbildes reakcijas trollis saņem, jo labāk – vairāk uzmanības viņa ziņojumam.
- Viss, ko jūs teiksiet, tiks izmantots pret jums personīgi un pret "jums" – normālajiem interneta lietotājiem.