Trešdien, 26. aprīlī, biedrība "Par legālu saturu!", "Microsoft Latvia", "SQUALIO" un Datorprogrammu autortiesību apvienība rīko diskusiju par pirātismu Latvijā.

"Pirātisma tolerances fenomens jeb kur ved seksīgā Džonija Depa pirātu kuģis? Vai Latvija var kļūt par startup valsti Nr. 1 Baltijā ar pirātisma karogu mastā? Vai intelektuālā īpašuma tiesības 21. gadsimtā kļuvušas par cilvēktiesībām? Tās ir galvenās tēmas, kuru ietvarā runāsim un domāsim, kā pirātisms apdraud mūs katru personīgi, kādu risku tas rada mūsu konkurētspējai darba tirgū un uzņēmējdarbībā?", uzsver biedrības "Par legālu saturu!" izpilddirektore Dace Kotzeva, norādot, ka diskusijas ietvarā ir vēlme uzrunāt pēc iespējas vairāk cilvēku saprotamā valodā, lai cilvēki aizdomātos, cik daudz izmanto dažāda veida nelegālo saturu ikdienā, un vai tas vienmēr tiešām ir neapzināti, vai arī izliekas, ka neapzināti.

Saskaņā ar biedrības "Par legālu saturu!" statistikas datiem Latvijā katra astotā mājsaimniecība izmanto nelegālo TV saturu no neoficiāliem TV pakalpojumu sniedzējiem. Savukārt 2016. gadā publiskotais BSA pētījums apliecina, ka teju pusē jeb 49% Latvijas uzņēmumos tiek lietotas pirātiskās datorprogrammas.

"Kaut arī Latvija dažādos starptautiskā mēroga pētījumos tiek ierindota augstās pozīcijās nelegālo datorprogrammu, TV pakalpojumu un filmu izmantošanā, diskusijas mērķis nav pašiem sevi pasludināt par "pirātisma lielvalsti". Apzinoties šos faktus, ir vērts aizdomāties, vai uz "pirātiskas bāzes" varam radīt jaunu intelektuālo īpašumu un cerēt, ka to cienīs citi un iegādāsies legāli?" uzsver viens no diskusijas organizatoriem un dalībniekiem "SQUALIO" direktors Gatis Ošs.

"Šī gada martā "Microsoft Latvia" un SKDS veiktās aptaujas rezultāti rāda - 66 % datorlietotāju ir svarīgi, ka darbavietā tiek izmantotas tikai legālas datorprogrammas. Uzskatu, ka tas apliecina lēnām, bet neatlaidīgi pieaugošu Latvijas sabiedrības izpratni par legāla satura vērtību un intelektuālā īpašuma tiesībām. Šāda izpratne ir pamats ekonomiskai attīstībai, inovāciju kultūras veidošanai un investīciju piesaistei Latvijā," saka "Microsoft Latvia" vadītāja Renāte Strazdiņa.

26. aprīlī, kas ir starptautiskā intelektuālā īpašuma diena, rīkotās diskusijas nosaukums ir "Vai pirātisma lielvalsts var kļūt par inovāciju lielvalsti?" Tā norisināsies LU Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā. Diskusijā piedalīsies Latvijas Startup uzņēmumu asociācijas "Startin.LV" valdes loceklis Daniels Pavļuts, Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Sinka, Advokātu apvienības "COBALT" pārstāvis Lauris Liepa, LU Psiholoģijas nodaļas profesors Ģirts Dimdiņš, "Microsoft Latvia" vadītāja Renāte Strazdiņa, vairāku startapu radītāja Anna Andersone, "SQUALIO" direktors Gatis Ošs un biedrības "Par legālu saturu!" izpilddirektore Dace Kotzeva.

Diskusiju vadīs žurnālists Filips Lastovskis un to varēs vērot tiešraidē ziņu portālā "Delfi" no pulksten 10. līdz 12.

Intelektuālā īpašuma diena tiek atzīmēta katru gadu, sākot ar 2000. gadu. Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācija WIPO (World Intellectual Property Organization) šajā dienā pievērš sabiedrības uzmanību kādam vienam intelektuālā īpašuma tiesību (patents, preču zīme, rūpnieciskais dizains, autortiesības) aspektam, skaidrojot un veicinot ikviena izpratni par intelektuālo īpašumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!