Fоtо: Publicitātes foto

Ceturtdien, 12. novembrī, Ādažu bāzē aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš un uzņēmuma "Latvijas Mobilais Telefons" prezidents Juris Binde atklāja pirmo 5G testa vidi Eiropā, kurā jau šobrīd izvērsts 5G tīkls ar pārvietojamo 5G bāzes staciju, radot ekosistēmu jaunās paaudzes bezvadu tehnoloģiju attīstīšanai un izmēģināšanai, informē Aizsardzības ministrija.

"Inovatīvo tehnoloģiju ienākšana 21. gadsimta valsts aizsardzības jomā ir tikai likumsakarīga – tehnoloģiju attīstība ir vērtīga tad, ja tās gudri un atbildīgi izmantojam cilvēku labklājībai un drošībai," uzsver aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

"Latvijai ir visi priekšnoteikumi – augstas raudzes speciālisti, vērtīgas zināšanas, dzīvotspējīgas idejas un mūsdienīgas tehnoloģijas, lai attīstītu produktus ar augstu pievienoto vērtību. Zinātnieku, uzņēmēju un aizsardzības speciālistu sadarbībā tapušie risinājumi ir ne tikai lielisks atbalsts mūsu valsts aizsardzībai, bet arī iespēja Latvijai būt līdzvērtīgam partnerim globālajā aviācijas un aizsardzības tehnoloģiju tirgū. Turklāt 5G pilotteritorija mums ļaus attīstīt nākamās paaudzes bezvadu tehnoloģijas Ādažu bāzē un testēt arvien jaunus, mūsu bruņotajiem spēkiem svarīgus nākotnes risinājumus," norāda Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

"Šobrīd "LMT", uzņemoties līderību jaunās 5G testēšanas vides izveidē un pirmo aizsardzības tehnoloģiju un inovāciju risinājumu izstrādē un testēšanā, vēlamies radīt ekosistēmu un iespējas ieinteresētajiem Latvijas uzņēmumiem un zinātniekiem attīstīt un radīt nākotnes risinājumus, kurus Nacionālie bruņotie spēki varētu izmēģināt izmantot un, iespējams, arī pielietot 5G tīklā. Ņemot vērā lielo 5G potenciālu, tas var būtiski veicināt arī Latvijas uzņēmumu eksportspēju un strauju militārās nozares tehnoloģisko attīstību," atzīst "LMT" prezidents Juris Binde.

5G testa vides atklāšanas pasākuma ietvaros Ādažu bāzē kā pirmās tika izmēģinātas Latvijā radītās 5G inovācijas. Pasākumā varēja vērot medicīnas apmācību demonstrāciju, kurā, izmantojot 5G tīklu, uzņēmuma "Exonicus" radīto virtuālās realitātes programmatūru un uzņēmuma "LightSpace Technologies" radītās paplašinātās realitātes brilles, karavīri var veikt medicīnas apmācību virtuālā telpā. Tāpat tika demonstrēta Latvijā radītā un attīstītā attālināti vadāmā viedā platforma "Natrix", kuru var izmantot dažādu nelielu militāro vienību taktisko uzdevumu izpildei, piemēram, kaujas apstākļos ievainoto transportēšanai vai munīcijas piegādēm. Tika demonstrēts arī viens no sensoru risinājumiem zemessargiem – datorredzes kamera cilvēku un objektu atpazīšanai.

Vairāki no demonstrācijā iekļautajiem risinājumiem jau šobrīd tiek līdzfinansēti Aizsardzības ministrijas grantu sistēmas ietvaros. Savukārt Nacionālo bruņoto spēku eksperti grantu saņēmējiem sniedz visu nepieciešamo atbalstu konsultāciju un testa vides nodrošināšanai

Nacionālo bruņoto spēku un tehnoloģiju uzņēmuma "LMT" Ādažu bāzē izveidotā 5G testa vide ļaus ne vien pielietot, bet arī radīt inovatīvus tehnoloģiju risinājumus valsts aizsardzībai, tostarp, dos iespēju attīstīt un izmēģināt dažādu sensoru, aizsardzības sistēmu un platformu, tai skaitā, bezpilota risinājumus, būtiski veicinot militārās nozares tehnoloģisko attīstību un Latvijas tehnoloģiju uzņēmumu eksportspēju.

Izmantojot 5G savienojumu, iespējams attālināti vadīt Latvijā radīto uzņēmuma "SRC Brasa" bezpilota kaujas atbalsta platformu "Natrix", integrēt tehnoloģiju iespējas situācijas uzraudzības platformā "Viedsargs", pielietot gudrās datorredzes kameras izlūkošanai un novērošanai, fiziskās kustības monitoringa rīku – seismo sensoru, gudrā kareivja sensorlīmeņa aprīkojumu, dronus un citus tehnoloģiskos risinājumus.

"LMT" sadarbībā ar Aizsardzības ministriju un Rīgas Tehnisko universitāti attīsta virkni valsts aizsardzības inovāciju projektu, tai skaitā informācijas platformu "Viedsargs" militārajai saziņai, kā arī īpašus sensoru, mākslīgā intelekta un datorredzes risinājumus.

Latvijas komersanti un pētniecības iestādes šogad uzsāka dalību Eiropas Aizsardzības fonda pirmajā projektā, kura mērķis ir modulāru bezpilota sauszemes sistēmu izstrāde un turpmāka attīstīšana.

Eiropas Aizsardzības fonda mērķis ir sekmēt Eiropas Savienības dalībvalstu investīcijas kopīgā pētniecībā, tehnoloģiju izstrādē, ražošanā, kā arī sadarbību aizsardzības iekārtu kopīgā iegādē.

Lai attīstītu eksportspējīgas inovācijas, "LMT" iesaistās gan Latvijas, gan Eiropas mēroga izpētes projektos.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !