Fоtо: Shutterstock

Mājokļa iegāde ir nozīmīgs pirkums ikvienam, tāpēc pirms tā veikšanas svarīgi ir rūpīgi izvērtēt un pārliecināties par nekustamā īpašuma tehnisko un juridisko stāvokli. Kā liecina "Luminor" bankas novērojumi, cilvēki visaktīvāk izvēlas iegādāties remontētus divistabu dzīvokļus padomju laikos celtās sērijveida ēkās.

Lielākoties šajā segmentā nākas saskarties ar pārbūvētiem dzīvokļiem, no kuriem retajam tas veikts legāli. Nelegalizēta pārbūve var samazināt tirgus vērtību, kā arī mazinās iespējas izmantot šādu īpašumu kā nodrošinājumu kredīta gadījumā.

Jāpārliecinās pirms iegādes

Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, pirms mājokļa iegādes svarīgi novērtēt gan juridisko statusu gan tā tehnisko stāvokli, jo nesaskaņota pārbūve var ne tikai to būtiski ietekmēt, bet arī apdraudēt tā iemītnieku drošību. Tas, protams, prasa papildu zināšanas, jo reizēm mājoklis vizuāli var šķist ļoti labā stāvoklī, taču tehniski tam var būt dažādas nepilnības. Tāpēc, veicot dzīvokļa apskati, ieteicams piesaistīt nozares profesionāli, kurš ātrāk norādīs uz mājoklī veiktajām izmaiņām, kā arī atzīme par veiktām nesaskaņotām izmaiņām būs redzama nekustamā īpašuma vērtējumā.

Lai būtu pilnībā droši par to, ka nekustamais īpašums atbilst tā dokumentācijai, "Luminor" mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais iesaka rūpīgi salīdzināt dzīvoklī esošo situāciju ar tā telpu plānu un nekautrēties uzdot jautājumus esošajam dzīvokļa īpašniekam vai tā pārstāvim. Svarīgi ņemt vērā, ka par visām pastāvošajām pārbūvēm (arī iepriekš veiktām plānojuma izmaiņām) un potenciālajiem zaudējumiem citiem īpašniekiem atbild esošais īpašnieks.

Papildu izmaksas

Jāņem vērā, ka visbiežāk patvaļīga pārbūve dzīvokļos tiek veikta, pārbūvējot vai demontējot nenesošās starpsienas, apvienojot virtuvi ar viesistabu vai sanitāros mezglus. Arī logu nomaiņa vai lodžijas iestiklošana var tikt uzskatīta par nesaskaņotu pārbūvi, ja nav ievērots ēkas fasādes vienotais koptēls – mainīts logu rāmju dalījums, tā krāsa un citas būtiskas detaļas.

"Iegādājoties mājokli, kurā veikta patvaļīga pārbūve, jebkuras nesaskaņotas izmaiņas novedīs pie papildu izdevumiem, veicot īpašuma uzlabošanu un nepieciešamās dokumentācijas sakārtošanu," uzsver Sausais.

Ja īpašumā veikta nesaskaņota pārbūve, banka pirms hipotekārā kredīta piešķiršanas vērtē izmaiņu nozīmīgumu, un atkarībā no tā rekomendē pārbūves saskaņošanu vai uzliek par pienākumu konkrētā termiņā saskaņot veiktās izmaiņas, tikai pēc kura tiek uzsākts finansēšanas process. Jārēķinās, ka var būt arī pārbūves, kuras nav iespējams saskaņot, un īpašumā jāveic remontdarbi, lai to atgrieztu iepriekšējā stāvoklī. Jāņem vērā, ka ir gadījumi, kad nesaskaņoto pārbūvju dēļ var tikt atteikta apdrošināšanas izmaksa.

Samazināta vērtība

Īpašums, kurā veikta nesaskaņota pārbūve, var ne tikai radīt papildu izdevumus, bet arī samazināt dzīvokļa kopējo vērtību. Ja mājoklī veiktas nebūtiskas nesaskaņotas izmaiņas, tad īpašuma vērtība var samazināties par aptuveni 2%, taču, ja veikta lielāka mēroga pārbūve, kurai nepieciešama būvatļauja, vērtības samazinājums var būt krietni lielāks. Grūtības var radīt arī pats pārdošanas process, ņemot vērā, ka cilvēki vēlas iegādāties mājokļus ar sakārtotu dokumentāciju. "Luminor" bankas novērojumi liecina, ka, ja visas formalitātes neatbilst esošajai nekustamā īpašuma situācijai, tad šādiem īpašumiem par trešdaļu samazinās potenciālo pircēju skaits.

Kā rīkoties, ja iecerēta pārbūve?

Ja jums pieder mājoklis, kurā iecerēts veikt izmaiņas, svarīgi ir plānoto pārbūvi saskaņot. Pirmais, kas ir jādara – jāvēršas pie būvniecības speciālista, iepazīstinot to ar vēlamajām izmaiņām, kas aplūkos kadastrālās uzmērīšanas lietu vai ieradīsies īpašumā, lai novērtētu plānoto pārbūvi. Pastāv trīs veidi, kā saskaņot plānoto būvniecību – iesniedzot būvvaldē paziņojumu par būvniecību, paskaidrojuma rakstu vai būvniecības iesniegumu. Pārbūves saskaņošana, protams, saistīta ar zināmām izmaksām – tās var sasniegt vairākus simtus eiro, tomēr kopējai summai nevajadzētu pārsniegt vienu tūkstoti eiro.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !