Gandrīz trešdaļai iedzīvotāju nav svarīgi, kurā reģionā ieguldīti viņu pensijas līdzekļi
Foto: PantherMedia/Scanpix

Gandrīz trešdaļai (27%) Latvijas iedzīvotāju nav svarīgi, kāda ir ieguldījumu ģeogrāfija viņu pensiju 2. līmeņa un/vai pensiju 3. līmeņa uzkrājumiem, proti, vai pensiju pārvaldnieki tos iegulda Latvijā vai citviet pasaulē, liecina "SEB" aptaujas dati.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vismazāk ieguldījumu ģeogrāfiskais sadalījums interesē jauniešus – vecuma grupā no 18 līdz 29 gadiem atbildi "vienalga" izvēlējušies pat 37% aptaujāto.

Tāpat aptaujas dati atklāj, ka 41% iedzīvotāju vēlas, lai viņu nākotnes pensijas kapitāls šobrīd tiktu ieguldīts gan Latvijā, gan pasaulē. "Plaša ieguldījumu ģeogrāfija jeb ieguldījumi dažādās valstīs un reģionos palīdz mazināt ar finanšu tirgu svārstībām saistītos riskus. Līdz ar to gadījumos, kad krīze skar kādu konkrētu reģionu, ietekme uz kopējo uzkrājumu vērtību nav tik spēcīga, kāda tā būtu gadījumā, ja visi ieguldījumi būtu veikti tieši šajā reģionā," stāsta 'SEB Investment Management" valdes priekšsēdētājs Jānis Rozenfelds.

No šī 41% iedzīvotāju, kuri vēlas, lai viņu pensiju aktīvi tiktu ieguldīti ģeogrāfiski daudzveidīgi, 18% vēlas, lai ieguldījumu sadalījums starp Latviju un pasauli būtu vienlīdzīgs. Savukārt 12% vēlas, lai lielākā daļa kapitāla tiktu ieguldīta Latvijā, bet mazāka daļa arī citviet, turpretim 11% – galvenokārt visā pasaulē, bet daļēji arī Latvijā. Būtiskas atšķirības šajās atbildēs starp dažādām vecuma grupām nevar novērot.

Aptaujas rezultāti rāda, ka ieguldījumus tikai Latvijā vēlētos 19% aptaujāto, turpretim 7% vēlētos ieguldījumus tikai ārvalstīs. "Iespējas veikt pensiju uzkrājumiem piemērotus ieguldījumus Latvijā ir ierobežotas, taču pēdējo gadu laikā esam novērtējuši un arī izmantojuši vairākas labas investīciju iespējas, tostarp ieguldot "Altum" Kapitāla fondā, "Latvenergo" zaļajās obligācijās un jaunajā meža un zemes fondā "SG Capital Partners Sustainable Forest and Land Fund". Arī valsts institūcijas arvien vairāk strādā pie Latvijas kapitāla tirgus un investīciju vides attīstības, tādēļ ceram, ka pievilcīgu ieguldījumu iespēju kļūs arvien vairāk," skaidro Jānis Rozenfelds.

Savukārt tiem pensiju 2. un 3. līmeņa dalībniekiem, kurus interesē ieguldīšana tikai ārvalstīs, interesanti varētu būt indeksu plāni, jo to aktīvi tiek piesaistīti ārvalstu akciju un obligāciju indeksiem. Jāatceras gan, ka pirms izdarīt izvēli par labu kādam konkrētam ieguldījumu plānam, svarīgi pārliecināties, ka plāna riska līmenis atbilst vecumam – jo tālāk pensijas gadi, jo lielāku daļu uzkrājuma var ieguldīt akcijās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.