2019. gada 4. ceturksnī vienas stundas darbaspēka izmaksas pieaugušas par 7,7%
Foto: Shutterstock

2019. gada 4. ceturksnī, salīdzinot ar 2018. gada 4. ceturksni, vienas stundas darbaspēka izmaksas pieauga par 7,7% jeb 70 centiem, sasniedzot 9,76 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) sezonāli neizlīdzināti dati. Sezonāli izlīdzināta rādītāja pārmaiņas bija 7,5%.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem 2019. gada 4. ceturksnī salīdzinājumā ar 2018. gada 4. ceturksni vienas stundas darbaspēka izmaksas pieauga visās jomās. Visstraujāk tās pieauga būvniecības nozarē – par 15,3%, veselības un sociālās aprūpes nozarē – par 15,2%, profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu nozarē – par 12,7%, kā arī administratīvo un apkalpojošo dienestu darbībā – par 11,3%.

Darbaspēka stundas izmaksas ietekmē ne tikai darba samaksas un pārējo darbaspēka izmaksu struktūras izmaiņas, bet arī nostrādāto stundu un darbinieku skaita svārstības gada laikā.

Nozarēs, kur bija vērojams visstraujākais vienas stundas darbaspēka izmaksu pieaugums, to ietekmēja regulārās darba samaksas un neregulāro prēmiju un piemaksu kāpums, darba devēju brīvprātīgo sociālo apdrošināšanas iemaksu (papildu pensiju, veselības, dzīvības apdrošināšanas iemaksas u.c.) pieaugums, kā arī nostrādāto stundu skaita samazinājums.

Vismazākais vienas stundas darbaspēka izmaksu pieaugums bija citu pakalpojumu (ietver sabiedrisko, politisko un citu organizāciju darbību, individuālās lietošanas priekšmetu un mājsaimniecības piederumu remontu, ķīmisko tīrītavu, frizieru, skaistumkopšanas un citus pakalpojumus) nozarē (1,7%).

2019. gada 4. ceturksnī vislielākās vienas stundas darbaspēka izmaksas bija finanšu un apdrošināšanas darbību nozarē (17,94 eiro), informācijas un komunikācijas pakalpojumos (15,93 eiro), valsts pārvaldē un aizsardzībā; obligātā sociālā apdrošināšanā (12,38 eiro), elektroenerģijas, gāzes apgādes, siltumapgādes un gaisa kondicionēšanas nozarē (12,31 eiro), kā arī ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē (11,55 eiro).

Savukārt viszemākās vienas stundas darbaspēka izmaksas bija izmitināšanas un ēdināšanas (6,96 eiro), citu pakalpojumu nozarē (7,31 eiro), izglītībā (7,91 eiro), mākslas, izklaides un atpūtas nozarē (8,01 eiro), nekustamo īpašumu nozarē (8,09 eiro), kā arī tirdzniecībā (8,45 eiro).

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

algas Centrālās statistikas pārvalde Darba samaksa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form