Atjaunos Raiņa muzeja 'Jasmuiža' muižas pārvaldnieka ēku Preiļu novadā
Foto: Publicitātes attēli

Turpinot Latvijas dzejnieka Raiņa muzeja atjaunošanu Jasmuižā, VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) izsludinājusi muižas pārvaldnieka ēkas fasādes renovācijai, informē VNĪ.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kultūrvēsturiskā mantojuma renovācijas darbus VNĪ jau veikusi ilgtermiņā, šogad secīgi tiks sakārtota ēkas fasāde, ieejas mezgli un apgaismojums, informē VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

"Projekta rezultātā atjaunosim Latvijai nozīmīgu kultūrvēsturisko mantojumu, uzlabosim ēkas ilgmūžību un atjaunosim muižas pārvaldnieka ēkas fasādes izskatu un jau šogad rudenī muzejs un tā apmeklētāji varēs novērtēt pozitīvās pārmaiņas," atklāj R. Griškevičs.

Projektēšanas un būvniecības veicējs ēkai Raiņa muzejā "Jasmuiža" Aizkalnē, Aizkalnes pagastā, Preiļu novadā, tiks izvēlēts iepirkuma procedūras rezultātā. Pretendenti ir aicināti pieteikties Raiņa muzeja "Jasmuiža" būves fasādes un ieejas mezglu atjaunošanai līdz 8. februārim. Projektu un būvdarbus plānots īstenot līdz septembra beigām, un vasaras periodā atbilstoši situācijai ekspozīcijas apmeklējums konkrētajā ēkā var tikt ierobežots. Projektu finansēs Memoriālo muzeju apvienība, līdzekļi piešķirti no Kultūras ministrijas dotācijas.

Sadarbojoties pēc "Projektē un būvē" modeļa, īstenojot projektu, tiks veikta fasādes plaisu un mitruma uzslāņojuma attīrīšana līdz pamatkonstrukcijām, plaisu aizpildīšana, apmetuma, kāpņu laukuma atjaunošana un esošo koka konstrukciju un bojāto koka elementu restaurācija, aizstājot ar jauniem elementiem. Papildus, ja finansiālās iespējas ļaus, tiks veikta logu un durvju restaurācija, elektroinstalācijas maiņa un zibensaizsardzības sistēmas izbūve.

Iepriekš Raiņa muzeja "Jasmuiža" muižas pārvaldnieka ēkai 2019. un 2020. gadā tika atjaunots jumts, krāsnis un hidroizolācija. Savukārt 2015. gadā ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai pasākuma "Lauku mantojuma saglabāšana un atjaunošana" konkursā piesaistītu finansējumu pilnībā renovēta bijusī muižas govju kūts, iekārtojot Latgales tradicionālās kultūras un amatu māju. Tika izveidotas telpas Latgales keramikas ekspozīcijai, maināmajām izstādēm, iekārtota izglītojošo nodarbību telpa un Latgales keramikas kolekcijas krātuve. Izbūvēta jauna apmeklētāju ieeja, mūsdienīgs sanitārais mezgls, daļā ēkas – centrālapkures sistēma.

"Jasmuiža" ir viens no Raiņa un Aspazijas muzejiem, īpašs ar to, ka vēsta par dzejnieka ģimnāzijas un studiju gadiem. Jasmuižu nomāja un tās saimniecību jau 19. gadsimta 80. gados vadīja Raiņa tēvs – latviešu uzņēmējs Krišjānis Pliekšāns.

"2016. gadā noslēdzās VNĪ un Memoriālo muzeju apvienības kopīgi ar EEZ finanšu instrumentu programmas "Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana" atbalstu īstenotā projekta "Raiņa un Aspazijas muzeja atjaunošana" realizācija un sabiedrība ieguva trīs atjaunotus muzeja kompleksus ar mūsdienīgām ekspozīcijām. Vienlaikus joprojām muzeju kopīgajā vēstījumā iztrūkst būtisks posms – personības veidošanās, jauna cilvēka izvēles, pirmās mīlestības jūtas, dzejnieka tapšana. Tāpēc ir gandarījums, ka sākusies Jasmuižas muižas pārvaldnieka mājas atjaunošana, kas ir ne tik vien ieguldījums kultūras mantojuma saglabāšanā un nacionālās identitātes stiprināšanā, bet arī pamats jaunas ekspozīcijas izveidei," norāda Memoriālo muzeju apvienības direktore Rita Meinerte.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Memoriālo muzeju apvienība Valsts nekustamie īpašumi Aspazija Kultūras ministrija Latgale
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form