'Ātro kredītu' devēji apmainīsies ar datiem un prasīs apliecinājumu ienākumiem
Foto: LETA

Lai mazinātu risku, ka kredītus aizņemas iedzīvotāji, kas nespēj tos atdot, Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas biedri ir vienojušies turpmāk apmainīties ar datiem par klientu uzņemtajām parādsaistībām, portāli "Delfi" informēja asociācijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tāpat asociācijas biedri ir lēmuši ieviest Patērētāju tiesību aizsardzības centra prasību kreditētājiem pirms aizdevuma izsniegšanas prasīt no saviem klientiem informāciju par viņu ienākumiem un izdevumiem.

Ieviešot abus šos instrumentus, nebanku kreditēšanas sektorā turpmāk tiks nodrošināta pilnīga klientu maksātspējas vērtēšanas procedūra.

Paredzams, ka savstarpēju datu apmaiņu asociācijas biedri sāks pirmdien, 1.aprīlī.

"Jau šobrīd asociācijas biedri izmanto dažādus instrumentus maksātspējas pārbaudei. Izmantojot parādu piedziņas datu bāzes, tiek pārbaudīta informācija par to, vai klientam ir aktīvas kavētās pārādsaistības. Nebanku kreditētāji analizē arī iepriekšējo kredītu atmaksas disciplīnu. Sākontēji tiek piešķirsti mazāki kredīti, ja kredīts atmaksāts laikā, tad kredītņēmējam pieejama lielāka summa. Ieviešot jaunos instrumentus, nebanku kreditētāji turpmāk veiks pilnīgu maksātspējas vērtēšanas procedūru," norāda asociācijas vadītāja Baiba Fromane.

Saskaņā ar asociācijas datiem jau šobrīd, izvērtējot klientu maksātspēju, katram otrajam jeb 52% no jaunajiem klientiem aizdevums tiekot atteikts.

Asociācijas biedru lēmums paredz, ka izmantojot SIA "Creditinfo Latvija" sistēmu, turpmāk savā starpā apmainīties gan ar pozitīvo, gan ar negatīvo informāciju par klientu saistībām. Tas nozīmē, ka nebanku kredītdevējiem būs pieejama informācija gan par klientu aktīvajām saistībām un to apmēriem, gan par kavētājiem maksājumiem, kas ir svarīgi, pieņemot lēmumu par kredīta izsniegšanu.

Līdz ar to vairs nebūs iespējama situācija, ka klients, vieglprātīgi izturoties pret savām finansēm, vienlaicīgi varēs aizņemties pie vairākiem nebanku kredītdevējiem, ja viņš to nevar atļauties. Tāpat aizdevēji varēs kontrolēt, lai kredīta summa būtu samērīga ar klienta ienākumiem.

Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas biedri ir pāliecināti, ka jaunie maksātspējas vērtēšanas instrumenti pasargās gan klientus no potenciāliem kavējumiem, gan uzņēmumus no zaudējumiem, uzsver Fromane.

Kā būtisku valsts uzdevumu asociācija šajā jautājumā redz vienota regulējuma izstrādi visiem tirgus dalībniekiem, lai aptvertu arī tos nebanku kreditētājus, kas nav asociācijā. Tādi ir zem 20% no kopējās nebanku kreditēšanas tirgus daļas. Asociācija arīdzan aicina atbildīgās institūcijas veidot vienotu kredītu reģistru, kur būtu pieejama informācija arī par citiem finanšu tirgus dalībniekiem un citiem datiem, piemēram, informācija ieņēmumu esamību, komunālo rēķinu apmaksas vēsturi, tiesu izpildītāju datiem u.c.

Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija pārstāv uzņēmumus, kuriem ir vairāk nekā 80% no kopējās nozares tirgus daļas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.