BVKB pērn 29 elektrostacijām atcēlis obligātā iepirkuma tiesības, valstij ietaupot 35 miljonus eiro
Foto: Pixabay

Pērn Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) veicis 338 uzraudzībā esošo elektrostaciju uzraudzību, tajā skaitā, klātienē pārbaudījis 53 elektrostacijas, kas saņem valsts atbalstu elektroenerģijas OI vai garantētās maksas par elektrostacijā uzstādīto jaudu veidā, informē BVKB.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Aizvadīts pirmais darba gads, kopš BVKB īsteno 16 enerģētikas politikas administrēšanas funkcijas.

Šajā laikā BVKB pastiprināti pievērsies elektroenerģijas OI kontrolei, uzsācis darbu pie apjomīgiem energoefektivitātes monitoringa sistēmas pilnveidojumiem, kā arī testējis degvielas kvalitāti un iepircis valsts naftas produktu drošības rezerves.

Pēc klātienes vizītēm un visu elektrostaciju gada pārskatu izvērtēšanas 84 uzņēmumiem kopumā izteikti 133 brīdinājumi par iespējamu OI tiesību zaudēšanu. 29 elektrostacijām BVKB aizvadītajā gadā OI tiesības atcēlis, valstij ietaupot ap 35 miljoniem eiro.

"2020. gada nogalē veikti priekšdarbi, būtiski pilnveidojot Energoefektivitātes monitoringa un nodevas administrēšanas informācijas sistēmu "ENER", ieviešot digitālus analītikas rīkus. Tas turpmāk birojam ļaus analizēt informāciju un īstenot uz riskiem balstītu elektrostaciju kontroli, palielinot staciju klātienes pārbaudes." atklāj BVKB direktore Svetlana Mjakuškina.

Birojs pievērsies arī lielo uzņēmumu un lielo elektroenerģijas patērētāju energoefektivitātes monitoringam, padziļināti izvērtējot 50 uzņēmumu ikgadējos energoefektivitātes pasākumu pārskatus un pieņemot 33 lēmumus par Energoefektivitātes nodevas piemērošanu Energoefektivitātes likuma prasību nepildītājiem. Kopējais piemērotās nodevas apjoms sasniedz 200 000 eiro.

Par prasību neizpildi uzsāktas arī četras administratīvās lietvedības.

"Apkopojot komersantu, valsts un pašvaldību iestāžu sniegto informāciju, kopējais valsts enerģijas ietaupījums sasniedzis 248 086,19 MWh. Taču priekšā jauns un ambiciozs enerģijas taupīšanas periods. Prognozējam, ka uzņēmumu ietaupījumi saruks līdz pat 60%, tādēļ jāpievēršas šajā jomā iepalikušajam publiskajam sektoram," pauž Mjakuškina, kā piemēru minot BVKB izstrādāto valsts ēku sarakstu. Tas iezīmē kūtru publiskā sektora ēku renovācijas ainu. No ēku kopējās platības 1 862 319,7 m2 renovēti vien 50 475 m2 jeb aptuveni 3%.

Taču ledus ir sakustējies un pašvaldības sāk pievērsties energoefektivitātei. Tā, piemēram, aizvadītā gada nogalē Gulbenes novada pašvaldība pirmā no visām Latvijas pašvaldībām noslēdza brīvprātīgu vienošanos ar BVKB energoefektivitātes uzlabošanas jomā.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Būvniecības valsts kontroles birojs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form