Elektrības cenu kāpums mājsaimniecībām nebūs tik šausmīgs, mierina eksperti
Foto: PantherMedia/Scanpix

Patlaban prognozējamais cenu pieaugums, mājsaimniecībām no 2015.gada 1.janvāra elektroenerģiju pērkot brīvajā tirgū, nav tik šausmīgs, kā tas tiek pasniegts publiskajā telpā, aģentūras LETA rīkotajā diskusijā vienisprātis bija eksperti.

Iepriekš "Swedbank" Privātpersonu finanšu institūts nāca klajā ar savu aprēķinu, ka pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas elektrības cenas mājsaimniecībām varētu augt no 16% līdz 43% atkarībā no elektroenerģijas patēriņa. Savukārt Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretāra vietnieks Jurijs Spiridonovs šā gada oktobrī elektrības cenas pieaugumu mājsaimniecībām lēsa 15-30% apmērā.

LETA diskusijā eksperti atzina, ka "Swedbank" Privātpersonu finanšu institūta aplēses par elektrības cenu kāpumu nav precīzas. Spiridonovs tās nodēvēja par dumjām.

"Jāsaprot, ka elektrības cena ir atkarīga no patēriņa. Ja vienu mēnesi patērēju 100 kilovatstundas, bet vēlāk nepatērēju ne cik, tad elektrības cenas pieaugums ir ar mīnus zīmi. Kā var abstrakti pieņemt, ka cenas augs? Viens no iespējamajiem scenārijiem ir tāds, ka elektrības cena var samazināties atsevišķos segmentos, samazinot patēriņu," uzskata EM ierēdnis.

Tāpat Spiridonovs piebilda, ka vairāk nekā 100 000 aizsargāto elektroenerģijas lietotāju elektroenerģijas cena nepieaugs vispār. "Korektāk būtu teikt, ka elektrības cenu pieaugums būs no nulles līdz kaut kādam ciparam," atzina Spiridonovs.

"Prudentia Energy Markets" direktors Roberts Samtiņš sacīja, ka, ja elektrības cenu pieaugumu rēķina pēc Pamata tarifa, tad pieaugums nav tāds, kādu min "Swedbank" Privātpersonu finanšu institūts, jo Starta tarifs daļēji saglabāsies arī pēc 1.janvāra. "Turpretī Pamata tarifa pieaugums būs aptuveni par 10%," aplēsis eksperts.

Savukārt AS "Latvenergo" komercdirektors Uldis Bariss atzina, ka, "Swedbank" Privātpersonu finanšu institūta analītiķiem nosaucot elektrības cenas pieauguma procentu, klientam cenas pieaugumu ir grūti interpretēt - vai pieaugums attiecas uz viņu vai uz kaimiņu.

"Skaidrojot iespējamo cenu pieaugumu, parasti norādu - ja patērējat 100 kilovatstundas mēnesī, tad pieaugums būs par aptuveni pieciem eiro mēnesī. Savukārt, ja klients izmanto 300 kilovatstundas mēnesī, tad tie ir astoņi eiro mēnesī. Ja tiek pateikts, ka elektrības cenu pieaugums būs, piemēram, par 40%, tad šis pieaugums attieksies arī uz to klientu, kuram mēneša izmaksas par elektrību pieaugs par vienu eiro," uzsvēra Bariss un piebilda, ka elektrības cenu pieaugums neattieksies uz juridiskajiem klientiem - uzņēmumiem un ražotājiem.

Savukārt "Providus" vadošais pētnieks Reinis Āboltiņš stāstīja, ka viņš šā gada sākumā [iepriekš elektroenerģijas tirgu mājsaimniecībām bija plānots atvērt 2014.gada 1.aprīlī] izvēlējies tolaik dārgāko piedāvājumu - "Latvenergo" "Universālo pakalpojumu" - un salīdzinājis, kāds būs elektrības cenu pieaugums konkrētām energopatēriņa grupām.

"Secināju, ka tai klientu kategorijai, kas elektrību patērē līdz 100 kilovatstundām, elektrības cenas pieaugums būtu līdz 45,19%. Pie 50 kilovatstundām pieaugums būtu 2,63 eiro, savukārt pie 100 kilovatstundām - 5,26 eiro, bet pie 500 kilovatstundām - pieaugums ir teju 16% jeb absolūtos skaitļos 12,26 eiro mēnesī. Patlaban prognozējamais cenu pieaugums nav tik šausmīgs, kā tas tiek pasniegts," uzsvēra enerģētikas eksperts.

Jau ziņots, ka sākotnēji elektroenerģijas tirgus pilnīga atvēršana bija plānota no 2014.gada 1.aprīļa. Taču šā gada martā Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumu Elektroenerģijas tirgus likumā, paredzot, ka mājsaimniecībām elektroenerģijas tirgu atvērs no 2015.gada 1.janvāra. Patlaban, kamēr mājsaimniecības elektroenerģijas patēriņš nav pārsniedzis 1200 kilovatstundas, tiek piemērots tā dēvētais Starta tarifs un maksa par elektrību ir 11,64 centi, bet pēc tam tiek maksāts tā dēvētais Pamata tarifs jeb 15,15 centi par kilovatstundu.

Līdz šim savus elektrības cenu piedāvājumus mājsaimniecībām publiskojuši četri tirgotāji.

"Latvenergo" produktu līnijā "Elektrum" ietilpst seši piedāvājumi. "Elektrum ekonomiskā" cena ir 16,7 centi par kilovatstundu, "Elektrum universālais" - 16,9 centi par kilovatstundu, "Elektrum klasiskais" - 16,9 centi par kilovatstundu, "Elektrum dinamiskā" cena būs atkarīga no elektroenerģijas cenas "Nord Pool Spot" biržā, savukārt "Elektrum izdevīgais 200+" vienas kilovatstundas cena 16,35 centi un viens eiro mēneša maksa, bet "Elektrum izdevīgais 600+" vienas kilovatstundas cena 16 centi un trīs eiro mēneša maksa.

"Win Baltic" izstrādājis divus tarifu plānus. Pirmais ir universālais ar minimālo garantēto enerģijas cenu 16,5 centi par kilovatstundu. Savukārt otrs "Win Baltic" tarifa plāns paredz tirgot elektrību pēc biržas cenas, kurā elektroenerģijas cena veidojas no biržas "Nord Pool Spot" mēneša vidējās svērtās elektroenerģijas cenas Latvijas reģionā, elektroenerģijas piegādes un sadales pakalpojumu, obligātā iepirkuma komponentes un pievienotās vērtības nodokļa.

"Baltcom" klientu portālā reģistrētiem klientiem standarta elektroenerģijas tarifs būs 0,1665 eiro par kWh pie kopējā patēriņa līdz 199 kWh mēnesī. Ja patēriņš mēnesī būs 200-599 kWh apmērā, cena, sākot no pirmās iztērētās kWh, būs 0,1650 eiro par kWh. Pie patēriņa no 600 līdz 999 kWh mēnesī cena par vienu kWh būs 0,1635 eiro. Bet, ja elektroenerģijas patēriņš mēnesī būs virs 1000 kWh, tad cena, sākot no pirmās iztērētās kWh, būs 0,1620 eiro par kWh. Savukārt "Baltcom" klientu portālā nereģistrētiem patērētājiem tiks piemērots par 0,015 eiro augstāks tarifs par vienu kWh. Ja vienai personai pieder vairāki īpašumi, piemēram, dzīvoklis, vasarnīca un garāža, tad visu īpašumu elektrības patēriņš var tikt summēts, un klients iegūs lētāku tarifu.

Savukārt "220 Enerģija" izstrādājusi divus piedāvājumus. "Universālajā pakalpojumā" elektroenerģijas pakalpojuma cena ir 17,314 centi, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli, papildus maksājot divu eiro mēneša maksu. Tāpat uzņēmums izstrādājis "Biržas cenas piedāvājumu", kurā cena par elektroenerģijas pakalpojumiem svārstās no 13,779 centiem, ja klients izvēlas par elektrību norēķināties ar priekšapmaksu, līdz 13,809 centiem, ja klients izvēlas par elektrību norēķināties ar pēcapmaksu.

Lai saņemtu pakalpojumu 2015.gada 1.janvārī, klientiem sev piemērotākais piedāvājums jāizvēlas līdz šā gada 15.decembrim. Pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas mājsaimniecības elektrības tirgotāju varēs mainīt kaut vai katru mēnesi.

Source

LETA
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form