Ierosināta lieta par normu, kas ierobežoja komercdarbību lielajos tirdzniecības centros
Foto: LETA

Satversmes tiesā ierosināta lieta par normu, kas ierobežoja komercdarbību lielajos tirdzniecības centros, informē Satversmes tiesas pārstāve Zanda Meinarte.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Satversmes tiesas 2. kolēģija 2021. gada 7. jūnijā ierosinājusi lietu "Par Ministru kabineta 2020. gada 9. jūnija noteikumu Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" 24.18 punkta (redakcijā, kas bija spēkā no 2021. gada 7. aprīļa līdz 19. maijam) atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 91. panta pirmajam teikumam, kā arī 105. panta pirmajam un trešajam teikumam".

Apstrīdētā norma – Ministru kabineta 2020. gada 9. jūnija noteikumu Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid‑19 infekcijas izplatības ierobežošanai" 24.18 punkts (redakcijā, kas bija spēkā no 2021. gada 7. aprīļa līdz 19. maijam) – noteica, ka tirdzniecības centrā, kura kopējā tirdzniecībai atvēlētā platība ir lielāka par 7000 m2, darbojas tikai: veikali, kuros tirgo pārtiku ne mazāk kā 70 % apmērā no preču sortimenta; veikali, kuros tirgo higiēnas preces ne mazāk kā 70 % apmērā no preču sortimenta; aptiekas (tai skaitā veterinārās aptiekas); optikas preču veikali; dzīvnieku barības veikali; ziedu veikali; grāmatnīcas; preses tirdzniecības vietas; datoru, to perifēro iekārtu un programmatūras, kā arī telekomunikācijas iekārtu veikali.

Lieta ierosināta pēc sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Jysk Linnen'n Furniture" pieteikuma, kas veic mēbeļu, apgaismes ierīču un cita veida mājsaimniecības piederumu mazumtirdzniecību specializētajos veikalos. "Jysk Linnen'n Furniture" savu komercdarbību galvenokārt veic tirdzniecības centros, kuru kopējā tirdzniecībai atvēlētā platība ir lielāka par 7000 m2, un tā veikaliem lielajos tirdzniecības centros esot atsevišķa ieeja no ārpuses, tādējādi šajos veikalos apmeklētājiem varot tikt nodrošināta iekļūšana un izkļūšana, nešķērsojot pārējo lielā tirdzniecības centra iekštelpu teritoriju. Apstrīdētā norma pilnībā liegusi "Jysk Linnen'n Furniture" veikt komercdarbību lielajos tirdzniecības centros. Tam esot bijis aizliegts šajos tirdzniecības centros izsniegt arī ar distances līgumiem pārdotās preces. Tādējādi apstrīdētā norma nesamērīgi ierobežojusi "Jysk Linnen'n Furniture" Satversmes 105. panta pirmajā un trešajā teikumā noteiktās tiesības uz īpašumu. Tajā ietvertais aizliegums arī radījis Satversmes 91. panta pirmajā teikumā ietvertā tiesiskās vienlīdzības principa pārkāpumu, jo neesot bijis noteikts mazumtirdzniecībai salīdzināmās situācijās.

Satversmes tiesa ir uzaicinājusi Ministru kabinetu līdz 2021. gada 9. augustam iesniegt Satversmes tiesai atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Lietas sagatavošanas termiņš ir 2021. gada 7. novembris.

Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lemj pēc lietas sagatavošanas.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Mazumtirdzniecība Koronavīruss Covid-19 Mazumtirdzniecības apgrozījums Satversmes tiesa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form