Inflācija aprīlī - 0,6%; gada laikā cenas kāpušas par 2,8%
Foto: Shutterstock

Patēriņa cenas šā gada aprīlī, salīdzinot ar martu, palielinājās par 0,6%, bet gada inflācija bija 2,8% , liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Precēm cenas pieauga par 0,8%, bet pakalpojumiem – par 0,2%. 2011.gada aprīlī, salīdzinot ar 2011.gada martu, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 1,1%.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām aprīlī bija cenu kāpumam degvielai, pārtikai, apģērbiem un apaviem, kā arī cenu kritumam alkoholiskajiem dzērieniem.

Pārtikas grupā nozīmīgākais cenu kāpums reģistrēts olām (+26,1%), gaļai (+1,4%), pienam un piena produktiem (+0,5%), desām un žāvējumiem (+0,6%), saldumiem (+1,2%). Savukārt lētāki kļuva dārzeņi (-8,7%), tēja un kafija (-2,8%), maize (-1,3%) un cukurs (-0,8%).

Cenu kāpumu apģērbu un apavu grupā ietekmēja sezonas izpārdošanu noslēgums un jaunās sezonas preču nonākšana tirdzniecībā. Apģērbiem cenas palielinājās par 5,8% un apaviem – par 10,6%.

Transporta grupā degvielas cenas palielinājās vidēji par 3,0%, tai skaitā 95. markas benzīns – par 5,1%, bet dīzeļdegvielas cenas samazinājās par 0,4%. Transporta pakalpojumi kļuva dārgāki vidēji par 2,7%, ko galvenokārt noteica cenu pieaugums starppilsētu maršrutu autobusu biļetēm par 9,1%, vilcieniem – par 5,7%.

Cenu samazinājumu alkoholiskajiem dzērieniem galvenokārt ietekmēja cenu kritums alum par 3,6% un stiprajiem dzērieniem – par 0,7%.

Sākoties tūrisma sezonai, dārgāki kļuva viesnīcu pakalpojumi - cenām pieaugot par 4,5%.

Šā gada aprīlī vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējā gada aprīli, bija par 2,8% augstāks. Precēm cenas pieauga par 3,1%, bet pakalpojumiem - par 1,8%.

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 4,1%.


Jau ziņots, ka inflācija jeb patēriņa cenu pieaugums Latvijā mazinās jau vairākus mēnešus pēc kārtas. Martā gada inflācija bija 3,3%, februārī - 3,4%, janvārī – 3,6%, decembrī – 4%. Pērn vislielākais cenu kāpums sasniegts maijā, kad patēriņa cenas bija pieaugušas par 5%, salīdzinot ar attiecīgu laika posmu gadu iepriekš.

Tags

Inflācija

Comment Form