Izstrādāts kalkulators, kas palīdz izvērtēt - īrēt vai pirkt mājokli
Foto: Pixabay

Nekustamo īpašumu uzņēmums "Latio" ir izstrādājis kalkulatoru, kas palīdz rast atbildi uz jautājumu – vai man būtu izdevīgāk īrēt mājokli, vai to pirkt? Kalkulatorā iestrādāti parametri, kas ļauj modelēt dažādas situācijas attiecībā gan uz savām finansiālajām iespējām, gan banku nosacījumiem un tirgus piedāvājumu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Latvijā un Igaunijā šobrīd aptuveni 19% iedzīvotāju īrē mājokli, Lietuvā – 11,5%. Vācijā tikai 50% iedzīvotāju dzīvo sev piederošā īpašumā. Eiropā vidēji šis rādītājs ir 30%.

"Kāpēc klienti šaubās – pirkt vai īrēt? Katram ir savs. Es esmu īres piekritējs, jo man ir svarīga brīvība. Ir daudzi klienti, kuriem ir svarīgi, ka īpašums ir viņu. Kāpēc maksāt citam, ja es varu maksāt hipotekāro kredītu, un tā es maksāju par savu nākotnes īpašumu? Taču vienmēr ir jāpatur prātā, ka var mainīties ģimenes stāvoklis, un tas var notikt vairākas reizes dzīvē. Es bieži saku klientiem, ka lēmumu tomēr vajag pamatīgi apsvērt. Kalkulatora ideja ir palīdzēt rēķināt – ja man ir jāmaksā 500 eiro par īri, tad tagad man ir iespēja paskatīties, ko varu nopirkt, 500 eiro maksājot par hipotekāro kredītu," kalkulatora lietderīgumu skaidro Ģirts Krūmiņš, "Latio" nekustamo īpašumu darījumu vadītājs.

Trīs svarīgākie jautājumi, uz kuriem ir jāatbild "Latio" kalkulatora lietotājiem – jānorāda esošā vai vēlamā īres maksa, vēlamā mājokļa cena un arī, cik gadus ir plānots mājokli izmantot. Visi pārējie parametri, kas ir iestrādāti nekustamo īpašumu cenu kalkulatorā, ir gan "Latio" zināšanas par situāciju tirgū, gan nodevas un aktuālie banku nosacījumi.

"Produkts ir radies no klientu pieprasījuma. Viņi vienmēr izsver, vai tagad ir īstais brīdis. Parasti jautājums ir arī par cenu – kā mans lēmums tagad atsauksies uz situāciju nākotnē? Es ieteiktu īpašu uzmanību pievērst budžetam, kas katram klientam pašam ir jāizvērtē. Ja nav zināms, ko kādā pozīcijā norādīt, tad var atstāt to, kas tur ir. Kalkulatorā automātiski uzstādīts tas attiecīgās pozīcijas līmenis, kas konkrētajā brīdī ir tirgū vidējais," skaidro Elīna Dūce, "Latio" Nekustamo īpašumu darījumu vadītāja.

Īres tirgus Latvijā šobrīd ir ļoti aktīvs. Ierobežotais piedāvājums un temps, kādā jāpieņem lēmums par iegādi, potenciālajiem pircējiem liek apsvērt īri. Studentu un ukraiņu bēgļu pieplūdums arī ir ietekmējuši īres tirgu. Papildus faktors ir energoresursu cenu eksplozija - vēl nezinām, kā tas ietekmēs tirgu rudenī.

Īres maksas indeksa pieaugums no 2010. gada līdz 2022. gadam Latvijā bija lēnāks nekā kaimiņvalstīs. Saskaņā ar "Eurostat" datiem tas sasniedza 38%, taču Igaunijā 175% un Lietuvā 125%. "Latio" eksperti gan uzskata, ka šogad īres maksas indeksa temps paātrināsies. Savukārt mājokļu cenu pieauguma temps laika posmā no 2010. līdz 2021. gada beigām Latvijā un Lietuvā bija gandrīz vienāds – 114% un 108%, bet Igaunijā mājokļu cenas 11 gadu laikā pieauga par 156%.

Pirkšanas un pārdošanas ziņā nekustamo īpašumu tirgus ir ļoti aktīvs, kredītu likmes ir zemas un banku kredītpolitika ir kļuvusi pretimnākošāka. Darījumu skaita pieaugums ir vērojams visos dzīvokļu veidos. Sērijdzīvokļu vidējās cenas jau sen ir pārsniegušas 1000 EUR/m², kas pēdējo reizi bija vērojams "treknajos gados" - 2007. un 2008. gadā. Mājokļi jaunajos projekti par iepriekš apstiprinātajām cenām ir gandrīz izpārdoti, bet topošie projekti vēl tikai top un būs dārgāki.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.