Maijā bezdarba līmenis Latvijā samazinājies līdz 7,4%
Foto: DELFI

Maijā reģistrētā bezdarba līmenis Latvijā samazinājies par 0,4 procentpunktiem – līdz 7,4%, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) apkopotā informācija.

Maija sākumā NVA uzskaitē bija 71 705 bezdarbnieki, bet mēneša beigās – 68 439 reģistrēti bezdarbnieki, tādējādi reģistrēto bezdarbnieku skaits mēneša laikā samazinājies par 3266 cilvēkiem.

Zemākais reģistrētā bezdarba līmenis 2017. gada martā bija Rīgas reģionā – 4,7%, bet augstākais Latgales reģionā – 17,1%. Vienlaikus Kurzemes reģionā reģistrētā bezdarba līmenis pagājušā mēneša beigās bija 8,4%, Vidzemē – 8%, bet Zemgalē – 7%.

Savukārt Rīgā reģistrētā bezdarba līmenis maijā bija 4,4%, Valmierā – 4,4%, Jelgavā – 5,2%, Ventspilī – 5,8%, Jūrmalā – 6,2%, Jēkabpilī – 9,2%, Liepājā – 9,8%, Daugavpilī – 10,7%, bet Rēzeknē – 14,1%.

Kā informēja NVA direktore Evita Simsone, visos valsts reģionos pieaug darba devēju NVA reģistrēto vakanču skaits. Šogad piecu mēnešu laikā, salīdzinot ar iepriekšējā gada pirmajiem pieciem mēnešiem, NVA reģistrēto vakanču skaits ir pieaudzis par 17%. Vakanču skaita pieaugums daļēji esot saistīts arī ar izmaiņām likumdošanā, jo tagad valsts un pašvaldību institūcijām ir pienākums reģistrēt savas vakances NVA. Šī gada jūnija sākumā NVA datu bāzē bija 8810 aktuālās brīvās darba vietas.

Simsone skaidroja, ka reģistrētā bezdarba līmeņa pazemināšanos vasarā tradicionāli ietekmē arī sezonas darba piedāvājumi. Maija beigās NVA datu bāzē bija 394 aktuālās vakances, ko darba devēji bija atzīmējuši kā sezonas darbus, savukārt 860 brīvās darba vietas bija piedāvātas uz noteiktu laiku.

Pēc NVA direktores paustā, aģentūra regulāri veic darba devēju aptaujas un veido darba tirgus īstermiņa prognozes. Arī šopavasar tika veikta darba devēju aptauja, kurā atklājās, ka, ja 2016. gadu vairums darba devēju bija vērtējuši kā sarežģītu un uzņēmējdarbībai nedraudzīgu, tad 2017. gads tiek vērtēts optimistiskāk, turklāt darba devēji prognozē zināmu pieprasījuma stabilitāti vai pat pieaugumu.

Tāpat NVA veiktās darba devēju aptaujas rezultāti liecina, ka 2017. gadā jaunas darba vietas varētu izveidot 11% no visiem Latvijas darba devējiem. Kopumā Latvijā 2017. gada laikā tiek plānots izveidot vairāk nekā 8000 jaunu darba vietu.

Maijā pastāvīgā darbā iekārtojās 4919 NVA reģistrētie bezdarbnieki, savukārt šī gada piecos mēnešos darbā bija iekārtojušies 27977 NVA reģistrētie bezdarbnieki. Pērn darba tirgū bija iekļāvušies 72 286 bezdarbnieki, no kuriem 20857 bija atraduši pēc kāda NVA aktīvā nodarbinātības pasākuma pabeigšanas.

Simsone norādīja, ka kopumā darba tirgus rādītāji Latvijā ir līdzīgi vidējai situācijai Eiropas Savienībā (ES). Bezdarba mazināšanā Latvija, tāpat kā citas ES valstis, nodrošina visus pakalpojumus, kas noteikti kā prioritārie, proti, ilgstošā bezdarba samazināšana, jauniešu nodarbinātības veicināšana, atbalsts darba ņēmējiem vecumā virs 50 gadiem, informācijas par brīvajām darba vietām un nodarbinātības iespējām nodrošināšana un sadarbības ar darba devējiem, pašvaldībām un nevalstiskajām organizācijām attīstīšana un pilnveidošana.

2016. gada maija beigās reģistrētā bezdarba līmenis Latvijā bija 8,4%.

Source

LETA

Tags

Bezdarbs Nodarbinātības valsts aģentūra
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form