No aprīļa elektrības obligātā iepirkuma komponente pieaugs par 54%
Foto: LETA

No 2013.gada 1.aprīļa obligātā iepirkuma komponentes pieaugs par 54%, jo divkārši pieaudzis iepirktās elektroenerģijas apjoms no ražotājiem, kas izmanto atjaunojamos resursus (AER), un par 32% pieaugusi gāzes cena lielajām koģenerācijas stacijām, portālu "Delfi" informēja "Latvenergo".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Atbilstoši obligātā iepirkuma komponenšu (OIK) aprēķinam, koģenerācijas komponente no 2013. gada 1. aprīļa palielināsies no 0,94 santīmiem par kilovatstundu (sant./kWh) līdz 1,33 sant./kWh (+42%), savukārt atjaunojamo energoresursu komponente pieaugs no 0,29 sant./kWh līdz 0,56 sant./kWh (+93%). Kopā obligātā iepirkuma komponentes pret iepriekšējo gadu varētu pieaugt par 0,66 sant./kWh.

OIK izmaiņu novērtētā ietekme uz elektroenerģijas galalietotāju mēneša rēķiniem elektroenerģijas tirgus dalībniekiem ir robežās no 7% līdz 12%. Mājsaimniecībām iespējamais OIK pieaugums varētu būt 6% robežās, taču šobrīd ietekmi uz tarifiem tas neatstās, tā kā no 1.aprīļa tie paliek nemainīgi.

OIK iekļauj atbalstu ar atjaunojamajiem resursiem un efektīvā koģenerācijā saražotajai elektroenerģijai, ar vidējo atbalsta līmeni 5,87 sant./kWh. 2012.gadā gandrīz divkāršojies AER iepirkuma apjoms (pieaugums par 85,5%), ko ir veicinājušas 2012. gadā darbību uzsākušās jaunās AER elektrostacijas, bet ir būtiski samazinājies koģenerācijas režīmā saražotās elektroenerģijas iepirkuma apjoms (samazinājums par 30,3%).

Tādēļ OIK veido šādi ražošanas veidi un vidējais ražošanas atbalsts:

Energoresursa veids Vidējais atbalsts uz kWh 2012. gadā, sant./kWh
Biogāzes stacijas 10,40
Biomasas stacijas 9,76
HES līdz 5 MW 9,43
Gāzes koģenerācijas stacijas līdz 4 MW 6,91
Gāzes koģenerācijas stacijas virs 4 MW 4,56
Vēja elektrostacijas 4,21

Lai gan siltumenerģijas pieprasījums būtu ļāvis Rīgas TEC saražot vairāk elektroenerģijas, AS "Latvenergo" 2012. gadā pieskaņoja savu darbību elektroenerģijas tirgus situācijai, kas radīja iespēju brīžos, kad elektroenerģijas imports bija lētāks, operatīvi samazināt TEC ražošanas apjomus. AS "Latvenergo" TEC ražošanas apjomu ierobežošana ir ļāvusi 2012. gadā samazināt OIK izmaksas par  aptuveni trīs miljoniem latu jeb 0,42 Ls/MWh. Tas ir ierobežojis gāzes cenas pieauguma iespaidu un AS "Latvenergo" TEC īpatsvars OIK ir samazinājies no 49% līdz 42%.

Paaugstinoties gāzes cenai un samazinoties izstrādes apjomiem, ir pieaugusi vidējā elektroenerģijas iepirkuma cena. Līdz ar to lielo koģenerācijas staciju vidējā ražošanas cena ir izlīdzinājusies ar vēja elektrostaciju (VES) vidējo ražošanas cenu. Lielie TEC papildus nodrošina arī energosistēmas bāzes jaudas, iespēju nosegt enerģijas patēriņu arī ziemas maksimuma periodos un pārvades sistēmas ierobežojuma periodos, kad imports nepieciešamajā apjomā nav iespējams.

Latvijā OIK atbalsts ar atjaunojamajiem resursiem un efektīvā koģenerācijā saražotai elektroenerģijai, līdzīgi kā citur Eiropā, tika ieviests 2008.gadā. Ņemot vērā augošo elektroenerģijas patēriņu Latvijā, OIK atbalsta arī valsts energoapgādes drošumu, tā kā bez atbalsta koģenerācijas stacijām Latvija, līdzīgi kā Lietuva, nonāktu elektroenerģijas importa atkarībā. Papildus elektroenerģijai TEC nodrošina elektroapgādes drošumu, ko nespēj nodrošināt neviena no pārējām atbalstītām elektrostacijām.

OIK atspoguļo publiskā tirgotāja iepriekšējā gada izmaksas, ko veido starpība starp iepirkuma tarifiem un vidējo elektroenerģijas tirgus cenu saistīto lietotāju apgādei. Atbilstoši Elektroenerģijas tirgus likumam obligātā iepirkuma izmaksas no šīm stacijām kompensē visi Latvijas elektroenerģijas galalietotāji, bet šo izmaksu attiecināšanas metodiku nosaka Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK), kurai AS "Latvenergo" ir iesniegusi nepieciešamos aprēķinus par obligātā iepirkuma ietvaros iepirktās elektroenerģijas apjomiem un izmaksām 2012. gadā. 

OIK mainās ik gadu, to apstiprina SPRK. Tiesības pārdot saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros piešķir Ekonomikas ministrija. Nosacījumus elektroenerģijas ražošanai un cenu noteikšanas kārtību regulē Ministru kabineta noteikumi; tie nosaka arī elektroenerģijas iepirkuma cenu. Tā ir diferencēta atkarībā no resursu un elektrostacijas veida.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form