'Nordic Recycling' un 'Latvijas Zaļais elektrons' pārsūdzēs daudzmiljonu eiro sodus
Foto: LETA

SIA "Nordic Recycling" un AS "Latvijas Zaļais elektrons" pārsūdzēs tiem Valsts vides dienesta (VVD) piemērotos daudzmiljonu eiro sodus, apstiprināja abu uzņēmumu pārstāvji.

Uzņēmumam "Nordic Recycling" piemērots sods 8,37 miljonu eiro apmērā, bet "Latvijas Zaļajam elektronam" piemērots 13,7 miljonu eiro sods.

Kā skaidroja "Nordic Recycling" intereses pārstāvošā advokātu biroja "Eversheds Sutherland Bitāns" pārstāve Marta Suveizda, VVD sodu piemērojis, balstoties uz nepilnīgu un pretrunīgu informāciju, neizvērtējot faktiskos apstākļus un iestādes rīcībā esošos pierādījumus, tai skaitā nesagaidot no komersantiem pašas VVD pieprasīto informāciju. Tā rezultātā VVD ir rupji pārkāpis administratīvā procesa pamatprincipus, pieņemot prettiesisku lēmumu.

Tāpēc "Eversheds Sutherland Bitāns" vērtē administratīvās lietas materiālus un plāno nekavējoties pārsūdzēt šo VVD lēmumu tiesā normatīvajos aktos paredzētajā kārtībā, lai panāktu prettiesiskā lēmuma darbības apturēšanu un atcelšanu.

Suveizda skaidroja, ka, sākotnēji iepazīstoties ar VVD lēmumu, redzams, ka VVD vispār nav uzskatījusi par nepieciešamu vērtēt vairākus "Nordic Recycling" un tā sadarbības partneru iesniegtos dokumentus, kas pierāda "Nordic Recycling" rīcības tiesiskumu un izlietotā iepakojuma un vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu pārstrādi un reģenerācijas normu izpildi atbilstoši noslēgtā līguma noteikumiem. To netieši apstiprina arī VVD vadības rīcība, publiskojot lēmumu vēl pirms ir iestājies iestādes noteiktais papildu informācijas iesniegšanas termiņš.

"Nordic Recycling" iepriekš esot vērsis iestādes uzmanību uz Eiropas Savienības direktīvu prasībām atkritumu apsaimniekošanas jomā, kā arī nepilnībām direktīvas pārņemšanas gaitā pieņemtajiem normatīvajiem aktiem, kas daļēji ir pamatā VVD pieņēmumiem un atsevišķu normu interpretācijai.

"Tomēr steiga, ar kādu VVD ir rīkojusies pēdējās nedēļās, un nevēlēšanās uzklausīt komersantu pamatotus argumentus, liecina par to, ka VVD mērķis nav novērst iespējamos trūkumus atkritumu apsaimniekošanas nozarē, bet šie lēmumi attiecībā uz atsevišķām atkritumu apsaimniekošanas sistēmām tiek pieņemti, lai panāktu šo sistēmu darbības izbeigšanu, tādējādi radot tirgus priekšrocības atsevišķām citām atkritumu apsaimniekošanas sistēmām," sacīja Suveizda.

Viņa arī norādīja, ka VVD pieņemtais lēmums ir pretrunā ar pašas iestādes 2017.gada 15.jūnijā parakstīto sadarbības memorandu par "Konsultē vispirms" principa ieviešanu uzraugošo iestāžu darbā.

"Šāda VVD rīcība, mainot normatīvo aktu piemērošanas praksi un piemērojot sodu pirms ir veiktas konsultācijas un uzklausīts komersantu viedoklis, degradē publiskās pārvaldes pamatprincipus, kā arī Latvijas uzņēmēju un iedzīvotāju uzticēšanos valsts pārvaldes iestādēm un valsts varai kopumā. Neraugoties uz minēto, "Nordic Recycling" turpinās konstruktīvu dialogu ar VVD, lai atspēkotu tās lēmumā norādītos pārpratumus un pārliecinātu iestādi par konkrētās atkritumu apsaimniekošanas sistēmas darbības atbilstību," uzsvēra Suveizda.

Bet uzņēmuma "Latvijas Zaļais elektrons" pārstāvji teica, ka šāda situācija ir izveidojusies, jo VVD esot ieviesusi jaunas atbilstības prasības, taču, nesagaidot, kamēr uzņēmumi, kuri darbojušies saskaņā ar iepriekšējām prasībām, pielāgosies jaunajām prasībām, VVD tās sākusi piemērot savās pārbaudēs.

"VVD ir tiesības veidot jaunu politiku atkritumu apsaimniekošanas un sistēmu uzturēšanas jomā un izvirzīt jaunas prasības pārskatu sagatavošanai un apliecinošo dokumentu noformēšanai, bet nosakot jaunus "spēles noteikumus", nav iespējams sodīt uzņēmumu par to, ka viņa līdzšinējā darbība neatbilst šiem "jaunievedumiem". It īpaši, kad šis "jauns VVD viedoklis" attiecas uz atkritumu pārstrādes uzņēmumiem, kuri iepriekš tika apstiprināti atkritumu apsaimniekošanas plānā kā atbilstoši atkritumu pārstrādātāji," skaidrots "Latvijas Zaļā elektrona" paziņojumā.

"Latvijas Zaļā elektrona" pārstāvji arī atzīmēja, ka uzņēmums kopš 2004.gada veic savu darbību, ievērojot visus likumdošanas aktus videi kaitīgu preču atkritumu, izlietotā iepakojuma un vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu apsaimniekošanas sistēmu jomā. Uzņēmums ticis attiecīgi licencēts, pamatojoties uz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) lēmumu. Uzņēmuma apsaimniekošanas sistēma un atkritumu apsaimniekošanas plāns tika pārbaudīts un akceptēts Latvijas vides aizsardzības fonda administrācijā (LVAFA), pamatojoties uz VVD iepriekš sniegtajiem pārbaudes datiem. Pēdējais apsaimniekošanas plāns ar visiem tajā iekļautiem biznesa partneriem tika apstiprināts 2015.gada 6.novembrī, savukārt grozījumi veikti 2016.gadā.

Uzņēmuma "Latvijas Zaļais elektrons" pārstāvji arī uzsvēra, ka, ja VVD rīcībā bija kādi pieradījumi par kādu uzņēmuma darbības neatbilstību vai šīs darbības neesamību, VVD bija vispirms jābrīdina apsaimniekošanas sistēmu uzturētājus un auditorus par konkrētā komersanta darbības iespējamo neatbilstību prasībām.

Kā ziņots, VVD līdz ar 31.decembri lauzīs atkritumu apsaimniekošanas līgumus ar "Nordic Recycling" un "Latvijas Zaļais elektrons".

VVD iepriekš jau pārtrauca līgumu arī ar SIA "Riepu bloki" par videi kaitīgu preču atkritumu apsaimniekošanas sistēmas piemērošanu un aprēķināja tam sodu 12,9 miljonu eiro apmērā. Uzņēmums Starta ielā, Rīgā, bija uzkrājis tonnām riepu.

Source

LETA
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form