Foto: Publicitātes foto

Kurzemes rajona tiesā ierosināta civillieta, kur SIA "Ostas celtnieks" cēlis pretprasību pret SIA "Merks" par parāda, zaudējumu un likumisko procentu piedziņu projektā par Ventspils Mūzikas vidusskolas ar koncertzāles būvniecību Lielajā laukumā, Ventspilī, informē "Ostas celtnieks".

SIA "Ostas celtnieks" radītie zaudējumi mērojami gandrīz 300 000 eiro, iekļaujot negūto peļņu – 244 092 eiro, līgumsodu – 2814 eiro, kā arī parādu 32 665 eiro un visus "Ostas celtniekam" radītos izdevumus tiesas procesā.

2016. gadā projekta piegādātāja apvienība "Merks-Ostas celtnieks" tika reģistrēta Uzņēmumu reģistrā pilnsabiedrības statusā, uz kuras pamata tika noslēgts būvniecības līgums par Ventspils mūzikas vidusskolas ar koncertzāles funkciju būvniecību. "Merks" kā pilnsabiedrības vadošais dalībnieks (lietvedis) būvdarbu līguma izpildei slēdza līgumus ar atsevišķo darbu veicējiem, t.sk. "Ostas celtnieku".

"Ostas celtnieks" norāda, ka "Merks" pretēji vienošanās un Civillikuma 2250. panta nosacījumiem, pildot savus pienākumus kā pilnsabiedrības lietvedis, nodarīja zaudējumus negūtās peļņas un neapmaksāto rēķinu summas apmērā "Ostas celtniekam".

"Merks" kā pilnsabiedrības lietvedis uzreiz pēc būvprojekta nodošanas nav sniedzis "Ostas celtniekam" ieņēmumu, izdevumu un peļņas aprēķinu. Vienlaikus pēc pilnsabiedrības gada pārskatā par 2019. gadu iekļautās informācijas secināms, ka pilnsabiedrības 2019. gada finansiālie zaudējumi aprēķināti 1 006 218 eiro. Pretēji vienošanās noteiktajiem nosacījumiem "Merks" nav sagatavojis un iesniedzis pilnsabiedrības ikgadējo finanšu pārskatu, kas atspoguļotu tās finansiālo stāvokli un ļautu izdarīt secinājumus par pilnsabiedrības darbības rezultātiem. Pilnsabiedrība ir īstenojusi projektu un attiecīgi no komercdarbības veikšanas ieņēmumi vairs nav, kā arī secināms, ka nav apstākļu, kas varētu radīt pilnsabiedrībai peļņu 2020. gadā, skaidro "Ostas celtnieks".

"Kā norāda "Merks" tiesas procesā sniegtie paskaidrojumi, ir konstatējams, ka "Merks" kā pilnsabiedrības lietvedis ir veicis nepamatotu samaksu būvobjekta izpildei piesaistītajiem apakšuzņēmējiem. Šo darbību rezultātā "Merks" radīja nepieciešamību veikt bezprocentu aizdevumus pilnsabiedrībai, tādējādi palielinot pilnsabiedrības izdevumus, kas likumsakarīgi izraisa peļņas samazināšanos," klāsta uzņēmums.

"Ostas celtnieks" teic, ka "Merks" nav sniedzis pamatojumu un ir atteicies izsniegt "Ostas celtnieka" pieprasīto informāciju par to, kādēļ projekta realizācijā, salīdzinot ar sākotnēji plānoto, būtiski ir palielinājušās būvdarbu izmaksas, tādējādi pārkāpjot Komerclikuma 86. panta pirmo daļu, kur uzsvērts, ka katra pilnsabiedrības biedra tiesības ir jebkurā laikā pārliecināties par sabiedrības lietu gaitu, iesaistoties grāmatvedībā un citos dokumentos, kā arī sev izgatavojot pārskatu par mantas stāvokli, bilanci un gada pārskatu.

'"Merks" kā pilnsabiedrības lietveža nespēja uzraudzīt kopējo projekta realizāciju rezultējās ar radītajiem zaudējumiem "Ostas celtniekam" un saskaņā ar Civilprocesa likuma 35. pantu, kā arī 128. panta otrās daļas 4. punktu "Merks" radītie zaudējumi "Ostas celtnieks" būtu jāsedz no "Merks" līdzekļiem, kas arī tiks izskatīts tiesas procesā," uzskata uzņēmums.

Foto: LETA

Savukārt "Merks" pārstāve Sanita Buķe norāda, ka informācija, ko sniedz "Ostas celtnieks" ir nepamatota un maldinoša, turklāt tā satur informāciju, kas ir traktējama kā komercnoslēpums, tai skaitā informācija par esošo tiesvedību, par kuru "Merks" nevar sniegt papildu komentārus, jo starp pusēm pastāv konfidencialitātes saistības, kuras, visticamāk, "Ostas celtnieks" ir pārkāpis.

Buķe atgādina, ka šobrīd notiek aktīvs tiesvedības process, kurš tika uzsākts 2019. gada 6. novembrī – gandrīz pirms diviem gadiem. "Merks" kā prasītājs iesniedza tiesā prasību pret "Ostas celtnieks" par summu 230 tūkstoši eiro, kā arī papildu – 21 tūkstotis eiro, ko veido soda procenti par nokavētu maksājuma termiņu. Šīs prasības pamatā ir zaudējumi, kuri radušies personu apvienībai "Merks-Ostas celtnieks", pamatojoties uz līgumu par pilnsabiedrības dibināšanu attiecībā uz Ventspils mūzikas skolas un koncertzāles funkciju būvniecību ,no kura savukārt izriet, ka "Ostas celtniekam" ir pienākums proporcionāli segt pilnsabiedrības zaudējumus 35% apmērā. Uz doto brīdi "Ostas celtnieks" nav sedzis savu zaudējuma daļu. Pēdējā tiesas sēde norisinājās 2021. gada 25. maijā un nākamā sēde ir plānota 2021. gada 7. septembrī.

Jāatgādina, ka iepriekš "Merks" Kurzemes rajona tiesā Liepājā iesniedza prasību pret "Ostas celtnieku" par zaudējumu piedziņu 257 209 eiro apmērā. "Merks" prasību pamatoja ar to, ka objekts ir pabeigts un nodots pasūtītājam, savukārt pilnsabiedrības darba rezultātā ir zaudējumi, kurus atbilstoši noslēgtajam līgumam starp abiem uzņēmumiem ir jāsedz pilnsabiedrības dalībniekiem noteiktā proporcijā.

Ventspils mūzikas vidusskolas jaunās ēkas būvniecība Ventspils Lielā laukuma dienvidu daļā sākās 2017. gada februārī. Jaunās ēkas ēkas kopējā platība ir 6883 kvadrātmetri. Ēkas projektu izstrādājis vācu arhitekta Deivida Kuka pārstāvētais arhitektu birojs "Haascookzemmrich Studio 2050".

Būvdarbus veica apvienība "Merks-Ostas celtnieks", kas uzvarēja iepirkuma konkursā ar piedāvāto līgumcenu 25 630 451 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Ieskaitot PVN 21% apmērā, ēkas būvniecība kopumā izmaksāja aptuveni 31 miljonu eiro.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka pilnsabiedrība "Merks-Ostas celtnieks" sastāv no uzņēmumiem "Merks" un "Ostas celtnieks". "Merks" pieder Igaunijas uzņēmumam "Oshausing Merko Investments". Savukārt "Ostas celtnieka" lielākie īpašnieki ir AS "Ceļu pārvalde" (51,22%) un Konstantins Bursakovskis (34,76%).

Jau vēstīts, ka šā gada martā Konkurences padome pieņēma lēmumu atļaut AS "Ceļu pārvalde" iegūt izšķirošu ietekmi pār SIA "Ostas celtnieks".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!