Par spīti vides aizstāvju protestiem uz Vaidavas upes tiks pabeigts Karvas HES
Foto: LETA

Par spīti vides aizstāvju protestiem un pat tiesas liegumam, tuvākajās divās nedēļās uz Vaidavas upes tiks pabeigts Karvas HES, vēsta TV3 raidījums "Nekā Personīga".

Vaidava ir viena no lašupēm uz kuras jaunas hidroelektrostacijas būvniecība ir aizliegta. Par spīti šim liegumam, HES būvniecība pērn tika uzsākta, pamatojoties uz 10 gadus vecu būvatļauju.

Būvatļauju savulaik parakstījis Tautas partijas līderis Aigars Kalvītis, kura paša ģimene bija iesaistīta mazo HES biznesā. Vēlāk Karvas HES projektu ar visām būvatļaujām pārpirka uzņēmējs Aldis Stūriška, kuram jau pieder viena mazā hidroelektrostacija. Pērn atklājās, ka Karvas HES būvatļauja visus desmit gadus pagarināta, apgalvojot, ka lēnām notiek darbi, taču uz vietas nekas nenotika.

Vides aizsardzības klubs kopā ar makšķernieku organizācijām Lauku atbalsta dienesta izsniegto būvatļauju pērn apstrīdēja tiesā, prasot līdz tiesas sēdei būvniecības darbus pārtraukt. Tiesa šādu prasību apmierināja.

Uzņēmējs Stūriška šo tiesas lēmumu pārsūdzēja administratīvajā apgabaltiesā, kas decembrī arī neatļāva turpināt būvniecību. Tomēr aprīļa beigās jau cits tiesas sastāvs būvniecību tomēr atļāva.

Pats Stūriška uzsver, ka viņš ir uzņēmējs un uz projektu skatās no biznesa viedokļa. Viņš stāsta, ka būvniecība sākta ar atļaujām, kurām saskaņojumus devuši visi atbildīgie dienesti, ieskaitot zivjsaimniecības ekspertus. Pēc vides aktīvistu iejaukšanās tiekot būvēts arī zivju ceļš.
Tikmēr tiesas sēde par pašas būvatļaujas likumību gaidāma tikai 13. jūnijā. Līdz tam Karvas HES jau būs sācis savu darbību un vērtēt būvatļaujas likumību būs maz jēgas.

Visas atbildīgās iestādes – ekonomikas, vides un zemkopības ministrijas – situāciju atzīst par absurdu, taču mainīt neko nevarot.

Vides aizsardzības klubs samierināties ar notikušo nevēlas un prasīs, lai vides ministrs Edmunds Sprūdžs atlaiž Madonas reģionālās vides pārvaldes vadību, kura pēc pirmās tiesas sprieduma par to, ka būvniecības darbi Karvā jāpārtrauc, neko nedarīja. Sprūdžs sola izvērtēt Madonas vides pārvaldes vadības kompetenci.

Karvas HES īpašnieki arī saņems 350 000 latu, ko Vides ministrija piešķir videi draudzīgiem projektiem. Karvas HES īpašnieku pieprasīto summu piešķirs no līdzekļiem, ko Latvija iegūst, pārdodot citām valstīm savas neizmantotās kaitīgo izmešu emisijas kvotas. Iegūto līdzekļu mērķis ir atbalstīt projektus, kuri veicina CO2 samazināšanu. Vides ministrija skaidroja, ka tai neesot juridisku argumentu, lai Karvas HES īpašniekam šo naudu atteiktu.

Source

www.DELFI.lv

Tags

Aigars Kalvītis Edmunds Sprūdžs Tautas partija TV3
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form