Pārtikas produktu cenu kāpums bremzējas, novērojusi LTA
Foto: LETA

Cenas salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni un pagājušā gada attiecīgo laika periodu, turpina augt visiem piena produktiem, dzeramajam ūdenim, kā arī dārzeņu konserviem, liecina Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) dati.

Tomēr sulām cena ir palielinājusies atšķirībā pret iepriekšējo ceturksni, bet ir zemāka nekā pirms gada un tikpat liela, cik maksāja pirms diviem gadiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

LTA, kopš 90. gadu vidus, regulāri veic patēriņa preču cenu salīdzinājumu veikalos. Aprēķinot vidējās cenas mazumtirdzniecības uzņēmumu veikalos norādītajās cenu zīmēs, nerēķinot ražotāju noteiktās akciju cenas.

Salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni un pagājušā gada šo laika periodu vērojams, ka cenas turpina augt visiem piena produktiem, dzeramajam ūdenim, kā arī dārzeņu konserviem.

Tomēr sulām cena ir palielinājusies atšķirībā pret iepriekšējo ceturksni, bet ir zemāka kā pirms gada un tikpat liela, cik maksāja pirms diviem gadiem.

No labības izstrādājumiem cenas turpina augt auzu pārslām, cukuram, makaroniem, miltiem un rīsiem. Vienlaikus jāatzīmē, ka ir nostabilizējusies sāls cena, kas ir kritusies pret iepriekšējo laika periodu, bet ir augstāka kā pirms gada. Līdzīgi ir ar mannu. Ja 1 kg mannas putraimi šā gada pirmajā ceturksnī veikalā bija nopērkami par 1,97 eiro, tad šobrīd to cena ir 1,77 eiro. Savukārt, 1 kg sāls šā gada pirmajā ceturksnī maksāja 1,11 eiro, bet šomēnes to var iegādāties jau par 0,94 eiro.

Piena produktu grupā ir samazinājusies biezpiena cena gan pret iepriekšējo laika periodu, gan pret aizvadīto gadu. Cena biezpienam šobrīd ir tāda pati kā pirms diviem gadiem. Piemēram, paciņu pilnpiena 9% biezpiena šobrīd veikalos var iegādāties par 1,29 eiro.

Ikvienā mājsaimniecībā bieži lietotajam pārtikas produktam – olām ir samazinājusies cena. Ja šā gada martā M izmēra olu cena veikalos bija 2,54 eiro, tad jau jūnijā cena kritusies līdz 1,76 eiro, bet tāpat tā ir augstāka kā pirms gada.

Gaļas produktiem cenas ir relatīvi stabilas gada griezumā. Atsevišķām gaļas produktu grupām cenas ir daļēji pieaugušas, gan daļēji kritušās atšķirībā pret pagājušo mēnesi. Kopumā cenas tendence gaļas produktiem ir pieaugoša. Piemēram, vistas, broilers 1 kg šā gada pirmajā ceturksnī veikalos bija pieejams par 3,97 eiro, tad šobrīd tas jau maksā 4,25 eiro.

Maize un labības izstrādājumi. Maizes cena turpina pamazām celties, bet, tāpat kā sulām, tās cena ir zemāka nekā pirms gada. Ja šā gada pirmajā ceturksnī 1 kg baltmaizes maksāja 1,01 eiro, tad jūnijā cena pacēlās līdz 1,26 eiro.

Augļu un dārzeņu cenas šobrīd krītas, bet ir augstākas nekā pirms gada. Pie šiem produktiem pieskaitāmi eksotiskie banāni, apelsīni un citi augļi. Ābolu cena svārstās un šobrīd tā ir zemāka nekā pirms diviem gadiem. Savukārt, dārzeņiem cenas aug. Ja pirms kāda laika dārzeņiem cenas kritās, tagad tās sākušas pieaugt visās dārzeņu grupās, izņemot gurķus. Cenas pieaug salīdzinājumā gan pret iepriekšējo ceturksni, gan pret iepriekšējo gadu.

Cilvēku plaši iecienītajam pārtikas produktam – eļļai cenas turpina augt salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni un pagājušo gadu. Ja 1 l rapšu eļļas šā gada pirmajā ceturksnī maksāja 3,56 eiro, šobrīd tas nopērkams par 3,98 eiro.

Augšupejoša cena ir arī kafijai un tējai. Ja kafijas cena ir pārsniegusi pagājušā gada līmeni, tad tējai cena ir zemāka kā pagājušā gada šajā pašā laika periodā, kā arī tā ir kļuvusi lētāka kā pirms diviem gadiem.

LTA cenas apkopo, sarēķinot vidējo cenu nozīmīgākajos pārtikas veikalos: "Aibe", "Lats", "Lidl", "Maxima", "Mego", "Rimi", "Top". Lauksaimniecības tirgus centrs uzrāda daudziem produktiem Latvijā būtiski augstākas cenas. Piemēram par 1 kg, burkāniem 0,85 - ir 0,73; gurķiem 1,84 - ir 1,03; banāniem 1,59 – ir 1,47.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.