Pērn visvairāk investoru bijuši no Krievijas; strauji aug ieguldījumi no Nīderlandes
Foto: Pixabay

Līdzīgi kā iepriekšējos gados, arī pērn uzņēmumi tiešās investīcijas visbiežāk piesaistījuši no tuvējām kaimiņvalstīm – Krievijas, Lietuvas, Baltkrievijas un Igaunijas, tiesa gan, vērtējot pēc ieguldīto finanšu apjoma, pirmajā vietā tomēr ierindojusies Nīderlande, liecina "Lursoft" veiktais pētījums.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jānorāda, ka lielā mierā investīciju kāpumā no Nīderlandes "vainojama" "Latvijas balzama" un citu Nīderlandē reģistrētās "S.P.I." grupas uzņēmumu apvienošana jaunreģistrētā uzņēmumā SIA "Amber Beverage Group", tā pamatkapitālā 104,536 miljonus eiro.

Pētījuma rezultāti parāda, ka skaitliski visvairāk investēšanas gadījumu Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā pērn nācis no Krievijas. 2014.gadā reģistrēts 1 591 gadījums, kad investīcijas Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos ieguldījuši iedzīvotāji un uzņēmumi no Krievijas. Salīdzinot ar tuvāko sekotāju Lietuvu, tas ir vairāk nekā divas reizes lielāks skaitlis.

Tomēr pēdējos gados vidējās summas, kādas investētas, būtiski atšķiras. Tā, piemēram, 2012.gadā pēc "Lursoft" aprēķiniem Krievijas investori katrā investēšanas gadījumā ieguldījuši vidēji 48,84 tūkstošus eiro, 2013.gadā vidējā summa augusi jau līdz 122,68 tūkstošiem eiro, bet pērn tā atkal sarukusi līdz 76,80 tūkstošiem eiro. Tiesa gan, 2014.gadā reģistrēti kopskaitā 15 darījumi, kad pārstāvji no Krievijas investējuši vairāk nekā miljonu eiro, kamēr 2013.gadā bijuši vien astoņi šādi gadījumi.

Investori no Krievijas pērn ieguldījuši 1591 uzņēmumā, no Lietuvas - 744, no Baltkrievijas – 578, no Igaunijas – 486, bet no Itālijas – 328 kompānijās.

Lietuvieši Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālos 2014.gadā ieguldījuši vairāk nekā divas reizes retāk nekā Krievijas pārstāvji, tomēr vidējā ieguldītā summa bijusi ievērojami lielāka – 187,40 tūkstoši eiro.

"Lursoft" apkopotie dati rāda, ka lielākās investīcijas no Lietuvas aizvadītajā gadā investējis Audrus Mankevičus, kurš SIA "Auravis" pamatkapitālā ieguldījis 43,72 miljonus eiro. Neskatoties uz šo ievērojamo darījumu, visstraujāk uzkrāto investīciju apjomu tomēr pērn spējuši audzēt investori no Nīderlandes, kur priekšgalā izvirzījies nīderlandiešu "S.P.I. Regional Business Unit B.V", ieguldot jaunreģistrētā SIA "Amber Beverage Group" pamatkapitālā 104,536 miljonus eiro. 2014.gadā investīciju apjoms, ko Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos ieguldījuši pārstāvji no Nīderlandes, audzis par 144,29 miljoniem eiro. Ar 103,86 miljoniem eiro seko Igaunija, kuras pārstāvji pagājušajā gadā ieguldījuši savus līdzekļus 566 uzņēmumos. To vidū visapjomīgāko investēšanas gadījumu nodrošinājusi igauņu AS "Merko Ehitus", ieguldot SIA "Merko Investments" pamatkapitālā 62,18 miljonus eiro. Kopumā pērn reģistrēti 11 gadījumi, kad igauņu investīciju darījumi pārsnieguši vienu miljonu eiro.

Gana strauji aizvadītajā gadā audzis arī Lielbritānijas un Kipras uzkrāto investīciju apjoms. Tā, piemēram, Lielbritānijas pārstāvji Latvijas uzņēmumu kapitālos pērn ieguldījuši 79,17 miljonu eiro, tostarp lielākie ieguldījumi bijuši "Colexa Mommerce L.P" 22,84 miljonu eiro lielās investīcijas SIA "Rīgas oriģinālais" pamatkapitālā un "Silverflow properties LLP" 19,21 miljonu eiro lielais ieguldījums 2004.gadā dibinātās SIA "BSCT" kapitālā.

Salīdzinājumā ar 2013.gadu pērn valstu skaits, kuru ieguldīto tiešo investīciju uzkrātais apjoms audzis visstraujāk, ievērojami mainījies, jo saraksta galvgali nācies pamest ASV, Krievijai un Maltai, savukārt vietu pirmajā pieciniekā saglabājusi vien Lietuva un Kipra.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.