PTAC sodījis mazumtirgotāju 'KL Retail' par pārkāpumiem cenu norādīšanas jomā
Foto: LETA

Pēc 2018. un 2019. gadā veiktajām pārbaudēm SIA "KL Retail" mazumtirdzniecības vietās, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) konstatēja, ka uzņēmuma īstenotā komercprakse ir negodīga, jo veikalos, tai skaitā veikalā "Lats", tiek pārkāpta kārtība, kādā ir jānorāda preču cenas, kā arī tiek noklusēta un sniegta maldinoša informācija par preču cenām, tādējādi maldinot patērētājus. Arī pēc PTAC aicinājumiem novērst esošos pārkāpumus uzņēmums ilgstoši tos nenovērsa, informē PTAC.

PTAC veiktajās pārbaudēs konstatēja, ka uzņēmums:

  • daļai pārdošanā esošo preču nenorāda noteiktas mērvienības cenu;
  • daļai preču nav norādīts vai ir norādīts jau beidzies akcijas spēkā esamības termiņš;
  • daļai preču nav pievienotas cenu zīmes vai masas vienības;
  • atsevišķos gadījumos, atbilstoša mērvienības cena netiek norādīta vispār vai tā nav aprēķināta par masas mērvienību kilogramos.


No lietā esošajiem materiāliem PTAC konstatēja, ka uzņēmums ir sistemātiski pārkāpis patērētāju tiesību regulējošos normatīvos aktus, un pārkāpums ir būtisks, jo sabiedrības īstenotā komercprakse ir adresēta un skar daudzus patērētājus, kuri apmeklē vai varētu apmeklēt sabiedrības veikalus, tādējādi negatīvi ietekmējot patērētāja ekonomisko rīcību, proti, patērētājs pieņēma/ varēja pieņemt tādu lēmumu par rīcību saistībā ar darījumu, kādu citādi nebūtu pieņēmis. Kā piemēru PTAC min preces mērvienības (kg, l) cenas neatbilstošu norādīšanu, kas apgrūtina patērētājiem iespēju veikt izdevīgāko attiecīgā preču piedāvājuma izvēli un salīdzinājumu ar citiem piedāvājumiem gadījumos, kad līdzīgām precēm ir dažāda tilpuma vai masas iepakojumi.

PTAC vairākkārt ir sazinājies ar uzņēmumu, norādot uz tā komercpraksē īstenotajām neatbilstībām, tomēr sabiedrība nav sniegusi atbildes uz PTAC pieprasīto informāciju, kā arī nav veikusi visus nepieciešamos pasākumus, lai novērstu pārkāpumus. Līdz ar to nav konstatēta sabiedrības vēlme sadarboties ar PTAC, kas ir vērtējams kā uzņēmuma atbildību pastiprinošs apstāklis.

Ņemot vērā augstāk minēto, sabiedrībai par izdarītajiem pārkāpumiem ir:

  • uzlikts tiesisks pienākums nekavējoties izbeigt negodīgu komercpraksi;
  • uzlikta soda nauda 20 000 eiro apmērā.


Ar PTAC lēmumu ir iespējams iepazīties šeit.

Vienlaikus "KL Retail" pārstāve aģentūrai LETA sacīja, ka kompānijas veikalos ir veiktas PTAC prasītās izmaiņas. Tāpat kompānijas pārstāve atzīmēja, ka "KL Retail" turpinās sarunas ar PTAC, lai vienotos par kompromisu, jo piemēroto naudas sodu "KL Retail" "nevēlētos maksāt".

Savukārt "KL Retail" valdes loceklis Kristaps Lūsis aģentūrai LETA norādīja, ka sods piemērots, par to, ka uzņēmuma pārtikas veikalos nav izvietotas pie visiem produktiem cenu zīmes un atsevišķos gadījumos, nav norādītas cenas par kilogramiem. "Informējam, ka arī mūsu uzņēmums saskaras ar darbinieku grūtībām un ļoti bieži veikala vadītājs strādā kasē, kas ir tieši atbildīgs par šo procesu. Tā pat arī es - uzņēmuma valdes loceklis – atsevišķas dienas esmu spiests strādāt pie kases, jo reāli, atsevišķās situācijās esam spiesti izvēlēties veikalu atvērt vai neatvērt," skaidroja Lūsis.

Runājot, par sodu, Lūsis piebilda, ka tas nav samērīgs uzņēmumam ar nepilnu sešu miljonu apgrozījumu gadā. "Tajā pašā laikā "Rimi" par šādu gadījumu ir saņēmis tieši tādu pašu sodu 20 000 eiro apmērā, bet mūsu apgrozījums nav salīdzināms ar "Rimi" apgrozījumu," viņš uzsvēra, piebilstot, ka piemērotais sods liecina par vietējo mazo uzņēmumu iznīcināšanu.

Tāpat Lūsis minēja, ka šajā gadījumā nesaskata patērētāju maldināšanu, kā to norādījis PTAC, taču uzņēmums iespēju robežās strādās ar šo jautājumu, jo arī kompānijas interesēs ir izvietot cenu zīmes plauktos. Vienlaikus Lūsis norādīja, ka uzņēmums pārsūdzēs PTAC lēmumu.

PTAC aicina patērētājus arī turpmāk informēt par redzamām neatbilstībām cenu norādīšanas ziņā, kā arī par citiem gadījumiem, kad netiek ievērotas patērētāju tiesības.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka "KL Retail" pērn strādāja ar 5,87 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 7,8% mazāk nekā gadu iepriekš, kā arī kompānija cieta zaudējumus 87 937 eiro apmērā pretstatā peļņai 2017. gadā. Kompānija reģistrēta 2011. gada martā, un tās pamatkapitāls ir 53 467 eiro. "KL Retail" vienīgais īpašnieks ir Kristaps Lūsis.

Tags

Mazumtirdzniecības apgrozījums Patērētāju tiesību aizsardzības centrs PTAC

Comment Form