Foto: AFP/Scanpix/LETA

Covid-19 vīrusa pandēmijas laikā ir aktuāla virsmu un telpu dezinfekcija, un vīrusa iznīcināšanai tiek izmantoti dažādi dezinfekcijas līdzekļi, to skaitā, arī UV-C baktericīdās lampas, taču tās ne vienmēr ir efektīvas, informē Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC).

Piedaloties sanāksmēs ar Eiropas Savienības dalībvalstu uzraudzības iestādēm, PTAC pārstāvji tika informēti, ka vairākās Eiropas Savienības valstīs patērētājiem tiek piedāvāts iegādāties UV (UV starojums) dezinfekcijas lampas pašpatēriņam.

Bieži vien preces aprakstā tiek norādīts, ka tiek pārdota UV-C baktericīdā ierīce vai lampa, tomēr izvērtējot ierīces tehniskos parametrus, ir secināms, ka patērētājs tiek maldināts, jo iekārta nevar nodrošināt solīto dezinfekciju, jo UV-C baktericīdai ierīcei vai lampai ir norādīts neatbilstošs viļņu garums. Patērētājs tiek maldināts, jo produkts, kas tiek reklamēts kā UV-C baktericīda ierīce, var neatbilst prasībām un tās lietotāji nevar būt pārliecināti, ka UV-C dezinfekcijas ierīce patiešām veic dezinfekciju.

Saskaņā ar informāciju, kas norādīta zinātniski pētnieciskajā literatūrā, visefektīvāk Covid-19 vīrusu iznīcinātu ierīces, kas emitē viļņa garumu no 222- 254 nm, kas ietilpst UV-C (100-280) diapazonā, tomēr patērētājiem piedāvātajām iekārtām bieži vien norādīto viļņu garums ietilpst UV-B (280-320 nm) vai UV-A (320-400 nm) diapazonā, tādējādi piedāvātais produkts, kas tiek reklamēts kā UV-C baktericīda ierīce, var neatbilst prasībām.

Ultravioletais starojums var iznīcināt patogēnus, baktērijas, vīrusus vai sēnītes uz virsmām, gaisa plūsmās vai šķidrumos. UV starojums jau sen tiek izmantots dzeramā ūdens apstrādē, lai iznīcinātu bīstamos patogēnus ūdenī, taču tas tiek plaši izmantots arī dezinfekcijas sistēmās, kas ir piemērotas arī objektu virsmu, medicīnas vai rūpnīcas iekārtu un gaisa dezinfekcijai. Šādas profesionālas sistēmas ar augstas enerģijas UV-C starojumu var iznīcināt vairāk nekā 90% esošo mikroorganismu, vīrusus un patogēnus.

PTAC vērš uzmanību, ka nepieciešamais viļņu garums parasti tiek izmantots tikai profesionālajās iekārtās, kuras izmanto apmācīts personāls, ievērojot visus nepieciešamos piesardzības pasākumus. Emitējot UV-C starojumu pārāk tuvu cilvēkiem, dzīvniekiem vai bērniem, var tikt nodarīts kaitējums veselībai. Lietojot ierīci, jālieto acu aizsarglīdzekļi, lai negūtu acs priekšējo daļu apdegumu.

Neatbilstoši lietojot šādu augsta riska starojuma emitējošo ierīci, kaitējumu veselībai var nodarīt ar ļoti īsu ierīces darbības laiku pat sekundes diapazonā, uzsver PTAC.

Līdz ar to, PTAC aicina, iegādājoties baktericīdo lampu: izvērtēt, vai izvēlētā ierīce spēs veikt nepieciešamo dezinfekciju; iegādājoties iekārtu, kam ir atbilstošs UV-C spektrs, ievērot drošības pasākumus un lietot ierīci, ievērojot ražotāja sniegtās norādes.

PTAC atgādina, ka UV-C ierīču emitētais starojums ir neredzams un ietilpst visaugstākajā riska grupā, un var kaitēt veselībai, atrodoties to tuvumā.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!