Rucavā lūgs izsludināt ārkārtējo situāciju lauksaimniecībā, tomēr ne visās jomās situācija ir kritiska
Foto: LETA

Šonedēļ Rucavas novada domes deputāti ārkārtas domes sēdē nolēma lūgt Ministru kabinetu izsludināt ārkārtējo situāciju Rucavas novada pašvaldības administratīvajā teritorijā, liecina ārkārtas domes sēdes lēmums. Tomēr aptaujātie lauksaimnieki teic, ka sausums Rucavas novadā negatīvi ietekmējis piena lopkopjus, bet graudkopju un augļkopju situācija nav tik kritiska.

Domes sēdē izskatīja zemnieku un zemnieku saimniecību "Timbras" un "Lendumi" iesniegumu, kurā norādīts, ka maijā, jūnijā un jūlijā Rucavas novada teritorijā nokrišņu daudzums bijis nepietiekams augu normālai veģetācijai, kā arī attīstības un augšanas nodrošināšanai.

Tā rezultātā pašlaik lauksaimniecības zemes daudzviet ir izkaltušas un augi novārguši vai pilnībā iznīkuši. Zemnieki aicina novadā izsludināt ārkārtas situāciju, jo sausums apdraud šā rudens ražu. Atjaunotie zālāji izdeguši un dod mazāku ražu, šajā laikā lopkopības produkcijas apjoms ir samazinājies un turpina kristies, zālāju atāls neaug, tātad radušos zaudējumus nav iespējams atgūt, norādīts domes sēdes protokolā.

Lēmumu lūgt valdībai Rucavas novada administratīvajā teritorijā izsludināt ārkārtējo situāciju lauksaimniecībā, domes deputāti pieņēma, pamatojoties uz likuma "Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli" 4.panta otro daļu, kurā noteikts, ka ārkārtējo situāciju var izsludināt tāda valsts apdraudējuma gadījumā, ja būtiski apdraudēta saimnieciskās darbības drošība, 5.panta pirmo daļu un 6.panta pirmās daļas 3.punktu, kurā teikts, ka pašvaldības dome var lūgt izsludināt ārkārtējo situāciju un iepriekš minētā likuma 5.panta pirmās daļas nosacījumiem par to, ka ārkārtējo situāciju izsludina Ministru kabinets uz noteiktu laiku, bet ne ilgāk par trim mēnešiem.

Deputāti vienojās nosūtīt vēstuli Ministru kabinetam, Zemkopības ministrijai, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai.

Zemkopības ministrija informēja, ka ir saņēmusi Rucavas novada domes vēstuli un vēstulē norādītā informācija tiks izvērtēta. Zemkopības ministrija ir uzdevusi pārraudzībā esošajam Lauku atbalsta dienestam izvērtēt situāciju Rucavas novadā un apzināt, kādi ir zaudējumi un kādu iemeslu dēļ tie radušies. Pēc minētās informācijas apkopošanas Zemkopības ministrija lems par tālāko rīcību.

Sausums Rucavas novadā negatīvi ietekmējis piena lopkopjus, kuriem trūkst zaļbarības liellopu barošanai, bet graudkopju un augļkopju situācija nav tik kritiska, komentējot Rucavas novada domes deputātu lēmumu lūgt valdību izsludināt ārkārtējo situāciju Rucavas novada pašvaldības administratīvajā teritorijā, sacīja aptaujātie lauksaimnieki.

Liepājas rajona Rucavas pagasta zemnieku saimniecības "Kalnieši" Romārs Timbra teica, ka prasība izsludināt ārkārtas stāvokli nākusi pēc atsevišķu zemnieku saimniecību iniciatīvas, kuras sausuma dēļ nevar izpildīt investīciju projektos uzņemtās saistības. Tā kā projektu īstenošanai piešķirts Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējums, šīm saimniecībā draud sankcijas.

"Lielākās problēmas ir tieši piena ražotājiem, kas piebaro lopus ar zaļbarību. Lai arī bija labs pavasaris, kad saimniecībām izdevās ievākt sienu, pēcāk jaunā zāle izdega. Līdz ar to ir problēmas nodrošināt barību šobrīd un nākas izbarot ziemai ievākto," sacīja Timbra. Viņš piebilda, ka tikmēr graudus un citas lauksaimniecības kultūras sausums ietekmējis mazāk negatīvi, un šo zemnieki situācija nav tik kritiska. Sūdzības gan esot bijušas ķirbju audzētājiem.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis pauda nelielu pārsteigumu par šādu zemnieku saimniecību lūgumu. Vienlaikus viņš atzina, ka problēmas varētu būt šajā vietā, jo nokrišņi šogad bijuši ļoti lokāli – kā kurā vietā. "Pavasaris bija sausāks, pat karsts, ik pa laikam nokrišņi bija, bet šo gadu nevar ne salīdzināt ar situāciju pagājušajā gadā," viņš rezumēja.

Source

LETA

Tags

Lauksaimniecība Zemkopības ministrija Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form