Foto: Saeimas administrācija

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā akceptēja izmaiņas Publisko iepirkumu likumā, svītrojot Satversmes tiesas (ST) atcelto normu, saskaņā ar kuru valsts un pašvaldību iepirkumos varēja piedalīties tikai tie uzņēmumi, kuru darbinieku algas bija vismaz 70% no nozares vidējā atalgojuma.

Tāpat likums papildināts ar normu, kas ļaus Centralizēto iepirkumu institūcijai veikt iepirkumus un organizēt iepirkuma procedūras citu Eiropas Savienības dalībvalstu pasūtītāju vajadzībām.

Jau ziņots, ka pērn novembrī Satversmes tiesa (ST) atzina par Satversmei neatbilstošām Publisko iepirkumu likuma normas, kas prasa konkrētu atalgojuma līmeni uzņēmumā nodarbinātajiem, lai firma varētu kvalificēties dalībai valsts un pašvaldību iepirkumos.

ST nolēma, ka apstrīdētā norma zaudē spēku 2012.gada 1.martā, bet līdz tam laikam likumdevējam ir iespējas likumu uzlabotu, lai sasniegtu iecerēto mērķi – izslēgtu no dalības konkursā nodokļu nemaksātājus – bet neaizskart godprātīgo uzņēmēju tiesības.

Sūdzību ST iesniedza SIA "HansaWorld Latvia", kas piedalījusies Finanšu ministrijas izsludinātajā publiskā iepirkuma konkursā un, pamatojoties uz apstrīdēto normu, tikusi izslēgta no dalības iepirkuma procedūrā. "HansaWorld Latvia" pilnībā pieder tagadējam vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Edmundam Sprūdžam, liecina "Lursoft" dati.

Uzņēmums apstrīdēja šo Publisko iepirkumu likuma normu atbilstību Satversmē noteiktajām tiesībām uz personu vienlīdzību likuma priekšā un tiesībām uz īpašumu.
Publisko iepirkumu likums nosaka, ka pasūtītājs izslēdz kandidātu vai pretendentu no turpmākās dalības iepirkuma procedūrā, kā arī neizskata pretendenta piedāvājumu, ja uzņēmumā nodarbināto mēneša vidējie darba ienākumi pirmajos trijos gada ceturkšņos pēdējo četru gada ceturkšņu periodā līdz pieteikuma iesniegšanas dienai ir mazāki par 70% no vidējiem ienākumiem nodarbinātajiem nozarē.

Ja pretendents kā nodokļu maksātājs ir reģistrēts pēdējo četru gada ceturkšņu periodā līdz pieteikuma vai piedāvājuma iesniegšanas dienai, tiek ņemti vērā darba ņēmēju mēneša vidējie darba ienākumi periodā no nākamā mēneša pēc reģistrācijas mēneša līdz pieteikuma vai piedāvājuma iesniegšanas dienai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!