Tirgotāju asociācija: Jaunās kases sistēmas ir neadekvāti dārgas
Foto: LETA

Uzņēmējus satraukuši jaunie Ministru kabineta (MK) noteikumi par hibrīda kases aparātiem un kases sistēmām, kas ir dārgas un tām nepieciešams stabils ātrgaitas internets, informē Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) pārstāve Arta Baumane.

MK noteikumos nav ņemtas vērā tirdzniecības uzņēmumu īpatnības, nosakot apgrozījumu, pie kāda uzņēmumam ir jāievieš attiecīgie kases aparāti vai kases sistēmas, uzņēmēji izmaksas par jaunajām kases sistēmām uzskata par neadekvāti dārgām. Tad, kad LTA apsprieda ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) jaunās prasības, IT speciālisti apgalvojuši, ka izmaksas ir minimālas, atklāj Baumane.

Taču tagad kļuvis zināms, ka viena hibrīdā aparāta aptuvenā cena ir 1500 eiro un vienas kases sistēmas cena - 3000 eiro bez uzstādīšanas izmaksām, paskaidro Baumane.

VID gatavojas noteikt, ka, ja nodokļu maksātājam piederošā uzņēmuma gada apgrozījums pārsniedz 200 000 eiro, tad jāiegādājas tā saucamie hibrīda kases aparāti, bet, ja gada apgrozījums lielāks par 1,5 miljoniem eiro, tad nepieciešamas kases sistēmas.

Piemēram, lauku uzņēmumam ar gada apgrozījumu 1 500 001 eiro, kuram ir desmit mazumtirdzniecības veikali, pieņemto noteikumu izpratnē ir jāievieš kases sistēmas. Tas jādara, neskatoties uz to, ka katra veikala gada apgrozījums ir tikai 150 000 eiro, tādam veikalam kases aparāts vispār nebūtu jāmaina, skaidro Baumane.

MK noteikumi uzliek neadekvātu finansiālo slogu maziem un vidējiem uzņēmumiem, uzskata LTA.

SIA "Zaltes" un SIA "Ābeles" līdzīpašnieces Ilzes Bergas skatījumā būtu nepareizi aprēķinu par kases sistēmām piemērot pret visu firmas apgrozījumu, ir lielāki veikali ar lielāku apgrozījumu un veikaliņi ar mazu apgrozījumu.

Ja stāsies spēkā MK noteikumi ieviest jaunos kases aparātus, tiek prognozēts, ka aizvērsies daudzi lokāli Latvijas rajonu tirdzniecības un pakalpojumu uzņēmumi, arī mazie ražotāju veikaliņi pie ražotnēm, jo kopējais apgrozījums uzrādīs to, ka šajā mazajā tirdzniecības vietā jāuzstāda dārgā kases sistēma, stāsta Baumane.

Vienlaikus noteikumi apstādinās vietējo tirgotāju izaugsmi un vērsti pret konkurences samazināšanos tirdzniecībā. MK noteikumu projektu gatavojusi Finanšu ministrija, bet Ekonomikas ministrija nav ņēmusi vērā to finansiālo un nefinansiālo ietekmi uz uzņēmējdarbību.

"Latvijas vidējam, lokālam uzņēmumam samazināsies konkurētspēja attiecībā pret lielajiem Latvijā strādājošajiem ārzemju veikalu tīkliem," situāciju raksturo SIA "Kanclers plus'' finanšu direktore Ilva Mieze.

Svarīgi pieminēt arī to, ka jaunajām kases sistēmām nepieciešams stabils ātrgaitas internets, bet jaunās sistēmas var nākties uzstādīt arī nelielos lauku veikalos, neskatoties, ka tur nav interneta pārklājuma vai arī tas ir vājā kvalitātē, kā arī laukos nav apmācītu speciālistu, kas varētu kvalitatīvi uzstādīt un apmācīt veikalniekus, skaidro Baumane.

Šodien LTA prezidents Henriks Danusēvičs vērsās pie Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas (V), izklāstot situāciju par neadekvāta finansiālā sloga uzlikšanu mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kas var atstāt nelabvēlīgas sekas ne tikai uz tirdzniecības nozari.

LTA lūdz Ministru prezidentei neparakstīt un nevirzīt publicēšanai MK jaunās prasības - "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskās prasības'' un "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība'', bet nosūtīt Ekonomikas ministrijai tos finansiālās ietekmes izvērtēšanai.

Tagad vari saņemt ‘DELFI’ ziņas arī ‘Telegram’ kanālā. Pievienojies un uzzini jaunāko Latvijā pirmais!

Tags

Eiro ieviešana
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form