Foto: AFI
Koalīcija, panākot konceptuālu vienošanos par papildus 50 miljonu latu konsolidāciju, nolēma tomēr piekāpties starptautiskajiem aizdevējiem un šī gada papildus budžeta ieņēmumu un izdevumu sabalansēšanā neieskaitīt "ēnu ekonomikas" apkarošanas rezultātus.

Finanšu ministrs Andris Vilks (V) atzina, ka šī gada budžeta konsolidācijā neieskaitīs "ēnu ekonomikas" apkarošanas rezultātus, taču pauda cerību, ka to ietekmi budžetā varēs iekļaut 2012.gadā.

Iepriekš no "ēnu ekonomikas" apkarošanas bija iecerēts iegūt visvairāk līdzekļu budžeta konsolidācijā– 12,8 miljonus latu, samazinot nelegālu akcīzes preču, īpaši degvielas un tabakas, apriti.

Tāpat secināts, ka ilgtermiņā reālie ieņēmumi no nebanku kreditētāju nodevas ieviešanas varētu būt 1,5 miljoni latu gadā, taču vēl neesot skaidrs, cik daudz varēs iegūt no pirmreizējās licences izsniegšanas. Neoficiāli tiek pieļauts, ka sākotnējā licences cena varētu būt mazākā par iepriekš plānotajiem 50 000 latu.

Aptuveni 1,6 miljonus latu varētu iegūt no samazinātās pievienotās vērtības nodokļa likmes atcelšanas medicīnas iekārtām, kurus neizmanto tieši invalīdi, jo to prasa ES normas.

Tāpat neuzsāks angļu valodas mācīšanu jau no pirmās klases, un vismaz šogad saglabās pašreizējo kārtību - svešvalodu skolēni sāks apgūt trešajā klasē. Tas ļaus ietaupīt līdz miljonam latu.

Tāpat Zaļo un Zemnieku savienība vairs neesot noraidījusi iespēju samazināt dublējošos augstskolu programmu skaitu, pret ko iebilda iepriekš. Otrdien ZZS varētu piedāvāt konkrētus aprēķinu un redzējumu par konkrētām programmām.

Tāpat FM rosina atteikties no akcīzes palielināšanas dīzeļdegvielai, bet celt akcīzi stiprajam alkoholam no 890 līdz 940 latiem par 1000 litru, kad dotu budžetā papildus ieņēmumus - 4,5 miljonus latu.
FM piedāvā arī celt akcīzes nodokli cigaretēm no 48 līdz 52 latiem par 1000 cigarešu, bet smēķējamai tabakai – no 29 latiem līdz 34 latiem par kilogramu. Tas ļautu budžetā iegūt vēl deviņus miljonus latu.

Jau ziņots, ka šī gada budžeta papildus konsolidācijas pasākumi, par kuriem pirms nedēļas vienojās koalīcija, paredz palielināt ieņēmumus par 36,2 miljoniem latu, bet izdevumus samazināt par 3,32 miljoniem latu.

Aizsardzības īpašumu pārvaldīšanai – precēm un pakalpojumiem - atvēlēto finansējumu piedāvāts samazināt par 5,4% jeb 226 000 latu, savukārt Nacionālo bruņoto spēku preču un pakalpojumu iepirkumiem (izņemot ilgtermiņa saistības) atvēlēto budžeta summu rosina samazināt par 2% jeb 396 000 latu.

Nodarbināto skaita samazinājums valsts pārvaldē par 10% un izdevumu samazinājums atlīdzībai par 5% budžetā ļautu ietaupīt divus miljonus latu.

Pārējie pasākumi paredz palielināt ieņēmumus – no azartspēļu nodokļa pārskatīšanas cer iegūt divus miljonus latu, no nebanku kreditētāju nodevas – 8,38 miljonus latu, no samazinātās pievienotās vērtības nodokļa likmes atcelšanas dabas gāzei – 1,59 miljonus latu. Vēl 980 000 latu cer iegūt, samazinot "akcīzes nodokļa dabasgāzei likmi (15,6 lati par 1000 kubikmetru) līdz aptuveni ES minimālajam līmenim (piemēram, 10 lati par 1000 kubikmetru) un atcelt visus atvieglojumus, kas nav obligāti, ar 1.jūliju".

Starptautiskie aizdevēji pagājušā gada beigās neatzina vairākus šā gada valsts budžetā valdības plānotos un Saeimas atbalstītos ieņēmumu un izdevumu sabalansēšanas pasākumus, un pieprasīja īstenot papildu konsolidācijas pasākumus 50 miljonu

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!