'Lursoft': lielāko daļu nodokļu pērn valsts budžetā iemaksājuši tirdzniecības uzņēmumi
Foto: Shutterstock

Pagājušajā gadā komersanti valsts budžetā nodokļos samaksājuši 6,57 miljardus eiro, kas ir par 7,2% vairāk nekā gadu iepriekš, tostarp lielāko daļu iemaksājuši tirdzniecības uzņēmumi, liecina SIA "Lursoft" apkopotie dati.

Pēc "Lursoft" datiem, 2017. gadā vairumtirdzniecības nozarē strādājošie uzņēmumi nodokļos valsts budžetā samaksājuši 1,46 miljardus eiro, kas ir par 3,6% vairāk nekā 2016.gadā, bet mazumtirdzniecības uzņēmumi samaksājusi 990,7 miljonus eiro. Tostarp degvielas tirgotājs "Circle K Latvia nodokļos samaksājis 178,99 miljonus eiro, SIA "Orlen Latvija" - 145,77 miljonus eiro, bet SIA "Neste Latvija" – 134,45 miljonus eiro.

Apkopotie dati arī liecina, ka tirdzniecībā strādā teju 36 000 uzņēmumu, un tie 2017. gadā nodarbinājuši 137 300 darbinieku.

Raugoties no vidējā nodokļu apmēra uz vienu uzņēmumu, 2017. gadā vairumtirdzniecība ierindojusies vien saraksta 18. pozīcijā ar 92 900 eiro uz vienu uzņēmumu, bet mazumtirdzniecība - 36. vietā, jo 2017. gadā katrs mazumtirdzniecībā strādājošais uzņēmums nodokļos valsts budžetā samaksājis vidēji 48 900 eiro. Savukārt, pēc vidējā nodokļu apmēra uz vienu strādājošo, 2017. gadā vairumtirdzniecība ieņēma sarakstā trešo pozīciju ar 31 710 eiro uz vienu nozarē strādājošo darbinieku, bet mazumtirdzniecība – 14. vietu ar 10 840 eiro uz vienu darbinieku.

Rēķinot pēc vidējā nodokļu apmēra uz vienu strādājošo, pirmajā vietā pagājušajā gadā izvirzījušies dzērienu ražošanas uzņēmumi. Balstoties uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sniegto informāciju, "Lursoft" aprēķini liecina, ka dzērienu ražotāji pagājušajā gadā, rēķinot uz vienu darbinieku, nodokļos valsts budžetā samaksājuši 59 810 eiro, ka sir par 15,2% vairāk nekā gadu iepriekš. Par 7% palielinājies vidējais nodokļu apmērs uz vienu darbinieku elektroenerģijas, gāzes apgādes, siltumapgādes un gaisa kondicionēšanas nozarē, savukārt saraksta trešajā vietā ierindojušies vairumtirdzniecības uzņēmumi, kur uz vienu darbinieku samaksāto nodokļu kopsumma salīdzinājumā ar 2016.gadu ir pieaugusi par 7,2%.

Apkopotie dati liecina, ka straujāk kopbudžetā samaksāto nodokļu apmērs uz vienu darbinieku gada laikā pieaudzis citu transportlīdzekļu ražošanas nozarē, kurā darbojas tādi uzņēmumi kā SIA "Blue Shock Bike", SIA "UAVFactory" un arī "Rīgas vagonbūves rūpnīca". Kopumā transportlīdzekļu ražošanas nozarē darbojošies 146 uzņēmumi nodokļos valsts kopbudžetā pērn samaksājuši 6,86 miljonus eiro, kas ir par 81,2% vairāk nekā 2016. gadā.

"Lursoft" aprēķinājis, ka lielākie iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksājumi uz vienu nozarē nodarbināto pērn bijuši apdrošināšanas, pārapdrošināšanas un pensiju uzkrāšanas nozarē (5600 eiro), bet 5500 eiro uz vienu darbinieku samaksājušas finanšu pakalpojumu darbību jomā strādājošās kompānijas. Ar 4800 eiro IIN maksājumiem uz vienu darbinieku saraksta trešajā vietā ierindojušies gaisa transporta uzņēmumi.

Savukārt lielākie nodokļu maksājumi uz vienu uzņēmumu valsts kopbudžetā 2017. gadā, tāpat kā iepriekšējos gados, bijuši azartspēļu un derību nozarē. Lai arī tajā darbojas 30 uzņēmumu, 2017. gadā azartspēļu un derību uzņēmumi nodokļos valsts budžetā samaksājuši 64,92 miljonus eiro jeb vidēji 2,16 miljonus eiro katrs. Teju trīs reizes mazāku summu pagājušajā gadā nodokļos samaksājis katrs dzērienu ražošanas jomā strādājošais uzņēmums.

Source

LETA

Tags

Circle K Neste VID
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form