Četri priekšnosacījumi produktīvam darbam vai mācībām mājās
Foto: Shutterstock

Vārdu savienojumā "darbs mājās" bieži vien "mājas" gribam sadzirdēt vairāk nekā "darbs". Lai arī mācībām un darbam mājas apstākļos ir daudz priekšrocību, produktivitāte šajā gadījumā bieži vien ir liels izaicinājums.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šajā rakstā uzzināsi četrus galvenos priekšnosacījumus produktīvam darbam un mācībām mājās.

1. Vieta darbam un vieta brīvajam laikam

Lai arī cik ļoti negribētos atzīt, mūsu smadzenēm patīk... struktūra, sistēma, pat rutīna, tāpēc ir būtiski psiholoģiski, ideālajā gadījumā – arī fiziski, nodalīt zonas, kurās strādā vai mācies un kurās velti laiku sev un atpūtai.

Strādājam, sēžot pie galda; gulta – tikai miegam!

Darba laikā atrodoties mājās, tā vien vilina dīvāns un mīkstā sega gultā, taču viens ir skaidrs – tiklīdz ķermenis nonāk kaut vai "pa pusei" horizontālā stāvoklī, klāt ir lielās žāvas un produktivitāte dramatiski samazinās.

Idejas:

- Ideāli, ja vari iekārtot mājās atsevišķu telpu, kas paredzēta tikai darbam vai mācībām.

- Ja atsevišķas telpas nav, velti nelielu stūrīti tikai darbam viesistabā vai virtuvē.

- Ja tomēr mājas birojs iekārtots guļamistabā, darbdienas beigās ir laiks tikai atpūtai – paslēp skapī visu, kas saistīts ar darbu vai mācībām līdz nākamajai dienai.

2. Savs laiks darbam, savs laiks atpūtai

Lai darbs un mācības būtu produktīvas, ārkārtīgi būtiski ir ievērot darba dienas "rāmi" un – ne mazāk svarīgi – pienācīgi atpūsties.

Skaidri nosaki, kad netraucēti nodosies produktīvam darbam un kad veltīsi laiku atpūtai, nedomājot par nākamās dienas uzdevumiem.

Spēja koncentrēties paša noteiktajās produktīvā darba stundās bieži vien ir izaicinājums. Uzmanību ir tik viegli novērst, it sevišķi mājās, taču... Netīrie trauki un vanna pagaidīs un, nē, darba laikā nav obligāti jāpadzēš liekās bildes no telefona!

Idejas:

- Pieliec pie sienas lapiņu ar tekstu: "Darba laiks ir paredzēts darbam!".

- Ideāli, ja uz dažām stundām dienā vari atlikt malā visus traucēkļus – jā, pat telefonu!

- Palūdz arī pārējiem mājas iemītniekiem, lai produktīvā darba stundās tevi netraucē.

3. Sakārtotā vidē sakārtotas domas

Kad apkārt valda haoss, arī mūsu domas mēdz būt neskaidras. Ja apkārt valda harmonija, ir daudz vieglāk koncentrēties un produktīvi strādāt.

Mājas birojam ir jābūt tīram un ideālā kartībā!

Nekārtīgs darba galds jau pats par sevi novērš uzmanību un ir traucēklis. Iedomājies, tev ienāk prātā izcila ideja, taču, kamēr sameklē rakstāmo un papīru vai atrodi telefonu, doma izkūpējusi gaisā... Tā riskēt nedrīkst!

Idejas:

- Darba dienas beigās sakārto savu darba vietu – saliec dokumentus mapītēs, noliec rakstāmlietas atvilktnē utt.

- Regulāri notīri darba galdu un monitora ekrānu, datora tastatūru.

- Izplāno ideālo darba galda izkārtojumu tā, lai katram darbam paredzētajam priekšmetam būtu paredzēta sava vieta.

4. Sadalītā dienā sadalīt uzmanību – vieglāk

Ne velti birojā strādājošo mīļākais darbdienas laiks ir pusdienlaiks. Ne velti skolā foršākie brīži ir – starpbrīži. Paēst pusdienas un atpūtināt smadzenes ir ne tikai veselīgi, bet arī nāk par labu spējai koncentrēties. Lūk, dažas idejas, kā sadalīt dienu un regulāri nodrošināt smadzenēm "restartu".

Idejas:

- Rīta rituāli

Vai var sagaidīt produktivitāti no pusaizmiguša cilvēka pidžamā? Nē. No rīta celies agri, veic rīta rituālus un saģērbies tā, it kā dotos uz biroju vai skolu. Izdzer tasi kafijas vai tējas, un tikai tad sēdies pie darba galda.

- Pusdienas

Pēc produktīva rīta cēliena diez vai būs iespējams uzreiz ķerties pie svarīgiem uzdevumiem, kas jāpaveic pēcpusdienā. Noteikti paēd veselīgas pusdienas un atpūties vismaz stundu!

- Pauzes

Gluži kā skolā ļauj sev pāris minūtes atpūsties vismaz reizi stundā. Piecelies kājās, izstaipies, izvēdini telpu. Ja tas bieži aizmirstas, uzliec telefonā atgādinājumu: "Laiks atpūtai!"

- Rituāli pēc darba

Vismaz reizi dienā izej no mājas svaigā gaisā, lai nedaudz sevi apmānītu un radītu ilūziju, ka ceļo no darba vai skolas uz mājam. Dodies skrējienā, izbraucienā ar velo vai vienkārši pastaigā. Veselīgi gan ķermenim, gan garam!

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form