Tiek veidota virtuālā tūre pa Latvijas bākām
Foto: Publicitātes foto

Rūpējoties par jūrniecības mantojuma saglabāšanu un plašāku pieejamību sabiedrībai, šovasar Rīgas brīvostas pārvalde uzsākusi darbu pie tās apsaimniekošanā nodoto bāku – Miķeļbākas, Kolkas un Irbes bākas – virtuālo ekskursiju izveides.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tas ir nākamais posms pērn realizētajam Rīgas ostas digitālā muzeja projektam, kur ikviens tiešsaistē, apmeklējot Rīgas brīvostas pārvaldes mājaslapu https://rop.lv/lv/vesture, var iepazīties ar vairāku desmitu gadu laikā rūpīgi veidotu un saglabātu jūrniecības priekšmetu ekspozīciju, kā arī kuģa apkalpes stāstu pavadībā doties ekskursijā pa Rīgas ostas ledlauzi "Varma".

Digitālās bāku tūres top, savienojot dažādas panorāmas fotogrāfijas, tā radot konkrētās vietas virtuālo versiju, kas tālāk tiks papildināta ar vēsturiskiem un interesantiem audiostāstiem.

Šomēnes jau uzsākts darbs pie Miķeļbākas tūres. Tā ir augstākā bāka ne vien Latvijā, bet arī Baltijā, tās augstums – 62 metri, būvēta 1884. gadā. Zīmīgi, ka šī bāka pārcietusi vairākas pārbūves un pat nojaukšanas, taču vienmēr atjaunota. Tā bija pirmā, ko savulaik darbināja ar elektrisko strāvu, turklāt tāda ar elektrisko strāvu darināma gaismas ierīce tolaik bija pirmā visā cariskajā Krievijā.

Projekta ietvaros digitālajā tūrē iekļauts arī Kolkas bākas komplekss, kas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Kolkas bāka tika atklāta 1884. gadā uz mākslīgi uzbērtas salas 5 km gara sēkļa galā. Ņemot vērā bākas atrašanās vietu, līdz šim tā, līdzīgi kā Irbes bāka, bijusi grūti pieejama apskatei, taču, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, jau vasaras beigās ikviens ar datora vai viedtelefona starpniecību varēs tajās virtuāli paviesoties un to apskatīt.

Irbes bāka ir vienīgā Latvijā, kas atrodas atklātos ūdeņos, apmēram 20 jūras jūdžu attālumā no krasta, Baltijas jūras šaurumā, starp Sirves ragu Sāremā salā un Ovīšragu. Tās augstums – 37 metri, tornim ir 14 stāvi, starmešu augstums – 35 metri, redzamība – 10 jūras jūdzes. Lai arī tajā vēsturiski bijušas gan dzīvojamās un darba telpas bākas uzraugam, mūsdienās tās darbību nodrošina automatizēta sistēma. Bāka uzbūvēta 1986. gadā.

Virtuālo tūru projektu plānots pabeigt 2022. gada rudenī, kad Irbes, Kolkas un Miķeļbākas tūrēm Rīgas brīvostas pārvaldes mājaslapā apskatei tiks pievienotas arī digitālās ekskursijas pa Daugavgrīvas bāku, Mērsraga bāku un Ainažu bāku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form