ASV karogs
Foto: stock.xchng

Kredītreitingu aģentūra "Standard and Poor's" piektdien pirmoreiz vēsturē pazemināja ASV kredītreitingu no AAA līmeņa līdz AA+ ar negatīvu prognozi, un izskaidroja savu lēmumu ar ASV valsts parāda un budžeta deficīta problēmām un ASV politiķu nespēju risināt šīs problēmas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Aģentūra arī paziņoja, ka nākamajos divos gados ASV kredītreitings var tikt pazemināts vēlreiz, ja netiks panākts progress milzīgā ASV budžeta deficīta samazināšanā.

"Standard and Poor's" paziņoja, ka "politiskā balansēšana" pēdējos mēnešos parādījusi to, ka ASV vadība kļūst "mazāk stabila, mazāk efektīva un mazāk prognozējama" un palielinās risks, kā tā kādreiz varētu nepildīt parādsaistības.

ASV kredītreitings AAA tika pazemināts pirmoreiz, kopš 1917.gadā šo reitingu ASV piešķīra aģentūra "Moody's". "Standard and Poor's" to piešķīra ASV 1941.gadā.

ASV Finanšu ministrijas preses sekretārs raksturoja lēmumu par reitinga pazemināšanu kā kļūdainu un politizētu. Viņš apgalvoja, ka "Standard and Poor's", analizējot ASV ekonomikas situāciju, aprēķinos kļūdījusies par diviem triljoniem ASV dolāru, un šāda kļūda radot šaubas par aģentūras ekspertu kompetenci.

Aģentūras suverēno reitingu komitejas priekšsēdētājs Džons Čemberss aizstāvēja lēmumu par reitinga pazemināšanu. "Tas ir jautājums par ASV vidēja termiņa un ilgtermiņa budžeta stāvokli, kuru nepieciešams kontrolēt. Šī problēma ir radusies ilgā laika posmā un nav svarīgi, vai tas noticis šīs vai iepriekšējās [ASV] administrācijas laikā," sacīja Čemberss.

Viņš atgādināja, ka Baltais nams un ASV demokrātu un republikāņu kongresmeņi mēnešiem ilgi nespēja vienoties un tikai pēdējā brīdī panāca vienošanos par valsts parāda griestu paaugstināšanu un budžeta deficīta samazināšanu.

Kredītreitinga pazemināšana būs simbolisks trieciens ASV un prezidenta Baraka Obamas administrācijai, un tā var sadārdzināt ASV valdības aizņēmumus un radīt neprognozējamu haosu globālajos finanšu tirgos, kur ASV dolārs ilgu laiku ir bijis svarīgākā valūta.

"Standard and Poor's" jau aprīlī brīdināja, ka varētu pazemināt ASV kredītreitingu, un jūlijā par to brīdināja vēlreiz.

Kredītreitingu aģentūra "Moody's" otrdien saglabāja ASV kredītreitingu AAA līmenī pēc ASV Kongresa lēmuma paaugstināt valsts parāda griestus un šādi novērst iespējamu valsts maksātnespēju, bet noteica negatīvu reitinga prognozi.

"Moody's" izskaidroja negatīvo prognozi ar to, ka ASV kredītreitings var tikt pazemināts, ja vājinātos fiskālā disciplīna vai ievērojami palēninātos ekonomikas pieauguma tempi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Moody's" jūlijā bija brīdinājusi, ka var pazemināt ASV kredītreitingu, ja līdz 2.augustam netiks panākta vienošanās par valsts parāda griestiem.

ASV Kongresa apakšpalāta Pārstāvju palāta pirmdien un Kongresa augšpalāta Senāts otrdien atbalstīja likumu, kas paredz valsts parāda griestu paaugstināšanu, lai novērstu ASV maksātnespēju, kura radītu haosu pasaules ekonomikā.

Nepilnas divas stundas pēc pieņemšanas Senātā šo likumu otrdien parakstīja ASV prezidents Baraks Obama, līdz ar to tas stājies spēkā.

Kongresa republikāņu un demokrātu līderu vienošanās paredz paaugstināt parāda griestus par 2,4 triljoniem ASV dolāru un samazināt valdības tēriņus par 900 miljardiem dolāru. Tā arī paredz izveidot īpašu Kongresa komiteju, kurai līdz novembrim jāsniedz rekomendācijas par valdības tēriņu samazināšanu par vēl 1,5 triljoniem dolāru 10 gadu laikā, lai Kongress līdz decembra beigām par to varētu nobalsot.

"Parāda griestu sākotnējā paaugstināšana par 900 miljardiem ASV dolāru un apņemšanās tos vēl paaugstināt par 1,2 līdz 1,5 triljoniem dolāru līdz gada beigām ir faktiski likvidējušas šāda defolta risku," paziņoja "Moody's".

"Moody's" nosauca Kongresa pieņemto un Obamas parakstīto valsts deficīta plānu par "pirmo soli" uz deficīta samazināšanu līdz līmenim, kas ļautu ilgtermiņā saglabāt ASV finanšu atbilstību kredītreitinga AAA parametriem.

Aģentūra tomēr raksturoja sarežģīto tēriņu samazināšanu kā "nepārbaudītu", jo "fiskālu noteikumu mēģinājumi pagātnē ne vienmēr izturējuši laika pārbaudi", un noteica negatīvu reitinga prognozi.

"Moody's" arī paziņoja, ka gaida ASV valsts parāda un IKP attiecības, kas pašlaik ir tuvu 100%, samazināšanu līdz 73% līdz 2015.gadam. "Pasākumi, kas tālāk samazina ilgtermiņa deficītu, reitingu ietekmētu pozitīvi, bet šādu pasākumu trūkums - negatīvi," paziņoja "Moody's".

ASV līdz 2.augustam bija jāpaaugstina valsts parāda griesti, kuri līdz šim bija 14,29 triljonu ASV dolāru līmenī. Ir gaidāms, ka ASV budžeta deficīts šogad sasniegs 1,6 triljonus ASV dolāru.

ASV sasniedza šos valsts parāda griestus 16.maijā. ASV izmantoja dažādas grāmatvedības metodes un lielākus nodokļu ieņēmumus, nekā paredzēts, lai netiktu ietekmētas valdības saistības.

Ja līdz 2.augustam valsts parāda griesti netiktu paaugstināti, valdība būtu spiesta sākt kavēt maksājumus obligāciju turētājiem, civildienesta ierēdņiem, pensionāriem vai valdības darbuzņēmējiem.

Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.