Foto: AFP/Scanpix
Piektdien kļuvis zināms, ka "Visa" un "MasterCard" atteikušās sniegt pakalpojumus bankas "Rossija" un "SMP bank" klientiem, vēsta Krievijas ziņu  portāls "RIA Novosti". Tāpat maksājumu sistēmu operatori pārtraukuši apkalpot arī "InvestKapitalBank" un "SobinBank" emitētās maksājumu kartes.

Latvijas "SMP bankā" portālam "Delfi" uzsvēra, ka bankā "viss strādā, sankcijas ir tikai pret Krievijas banku". To apstiprināja arī Finanšu un kapitāla tirgus komisijā.

FKTK norāda, ka AS "SMP bank" ir Latvijā reģistrēta un strādā Latvijas jurisdikcijā, līdz ar to minētās ASV sankcijas uz to neattiecas. "SMP bank" vadība Latvijā esot apliecinājusi FKTK, ka tās maksājumu karšu sistēma Latvijā strādā.

"FKTK seko līdzi situācijai un notikumu attīstībai pasaulē, kā arī ir ciešā saziņā ar "SMP bank" vadību Latvijā. FKTK vērtē notikumu attīstības ietekmi un rīkosies atbilstoši situācijai," vēsta komisijas paziņojums.

Finanšu uzraugs informē, ka Latvijā no 26 kredītiestādēm sešām ir Krievijas izcelsmes kapitāls, kas ir 7,1% no kopējā ārvalstu kapitāla Latvijas banku sektorā. "SMP bank" Latvijā ir vienīgā Krievijas bankas meitas banka Latvijā.

Krievijas medijs analizē, ka šīs ir pirmās sankcijas no rietumu puses, kas praktiski mērķētas arī pret Krievijas iedzīvotājiem, ne tikai politisko eliti.

Savukārt banka "Rossija" publiskā paziņojumā norāda, ka darīs "visu iespējamo", lai maksājumu karšu darbību atjaunotu.

Šobrīd bankas klienti, kuri izmanto "Visa" vai "MasterCard", nevar ar maksājuma kartēm norēķināties tirdzniecības vietās, toties aizvien ir iespējams izņemt naudu no bankomātiem.

Saistībā ar ASV sankcijām pret Krievijas amatpersonām, kuru vidū ir arī "SMP bankas" īpašnieki Rotenbergi, pasaules vadošās maksājumu karšu apkalpošanas organizācijas "Visa" un "MasterCard" no piektdienas apturējušas arī "SMP bank" emitēto maksājumu karšu apkalpošanu.

Bankas paziņojumā presei atzīmēts, ka pagaidām nav saņemta informācija par to, ka kādas ārvalstu bankas būtu apturējušas "SMP bank" korespondējošo kontu vai kredītlīniju apkalpošanu.

38% Krievijas "SMP bank" akciju pieder Arkādijam Rotenbergam, bet vēl 38% akciju īpašnieks ir viņa brālis Boriss Rotenbergs.

Sakarā ar to, ka sankcijas bija noteiktas pret akcionāriem personiski, nevis pret banku, mēs uzskatām, ka maksājumu sistēmu darbības ir prettiesiskas un esam pārliecināti, ka mums jau tuvākajā laikā izdosies atrisināt sarežģījumus," pausts Krievijas bankas izplatītajā paziņojumā.

Informāciju par kompāniju rīcību apstiprina arī ASV ziņu aģentūra "Reuters". Kā novēroja portāls "Delfi", pašas kompānijas ar publiskiem paziņojumiem par bankas "Rossija" klientu maksājumu karšu darbības ierobežošanu nav nākušas klājā.

Kā ziņots, ES un ASV jau pirmdien vērsušas sankcijas pret Krievijas un Krimas amatpersonām, kuras tiek vainotas Ukrainas krīzē.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins uz ziņām par pirmajām sankcijām, kas reāli ietekmē Krievijas iedzīvotāju ikdienas dzīvi, reaģējis ar ironiju, paziņojot, ka licis savai administrācijai parūpēties par to, lai turpmāk viņa alga tiktu pārskaitīta uz kontu bankā "Rossija". 

ES dalībvalstu ārlietu ministri pirmdien vienojās par sankcijām, kuras tiks vērstas pret 21 Krievijas un Krimas amatpersonu, kas tiek vainotas Ukrainas krīzē. Savukārt Savienotās Valstis pirmdien paziņoja, ka vērsīs sankcijas pret vairākām augstām Krievijas valdības amatpersonām un parlamenta deputātiem, kas tiek vainoti Ukrainas krīzē.

Saskaņā ar atsevišķu ASV prezidenta rīkojumu sankcijas tika noteiktas arī bijušajam Ukrainas prezidentam Viktoram Janukovičam un viņa padomniekam.

Ceturtdien Vašingtona paziņoja, ka sankcijas tiks vērstas arī pret citām Krievijas amatpersonām.

Saskaņā ar ASV Finanšu ministrijas sniegto informāciju sankcijām pakļauta arī Krievijas banka "Akcioņernij bank", kas pazīstama arī kā "Bank Rossija".

Amatpersonas stāsta, ka šajā bankā esot konti daudziem Krievijas elites pārstāvjiem no Putinam tuvām aprindām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!