Foto: AFP/Scanpix

Šonedēļ Nīderlandes policija ir apcietinājusi divus 18 un 22 gadus vecus Amersfortas iedzīvotājus, kas tiek turēti aizdomās par kiberuzbrukumiem ar izspiedējvīrusa "CoinVault" izmantošanu, par kuru upuriem kopš 2014. gada maija ir kļuvuši lietotāji vairāk nekā 20 valstīs.

Nīderlandes policijas vienībai noziedzības apkarošanai augsto tehnoloģiju jomā aizdomās turētos palīdzēja atrast un iegūt ziņas par viņu atrašanās vietu "Kaspersky Lab" ekspertu informācija. Palīdzību sniedza arī uzņēmums "Panda Security", kas nodeva izpētei vairākus ļaunprogrammatūras paraugus.

Kibernoziedznieki centās inficēt ar izspiedējvīrusu "CoinVault" desmitiem tūkstošu datoru visā pasaulē. Visvairāk cietušo lietotāju ir Nīderlandē, Vācijā, ASV, Francijā un Apvienotajā Karalistē. Uzbrucējiem izdevās nobloķēt vismaz 1500 operētājsistēmas "Windows" pārvaldītu datoru, pieprasot izpirkuma maksu par datu atjaunošanu kriptovalūtā "Bitcoin".

Vīrusu rakstītāji vairākkārt modificēja ļaunprogrammatūru, lai palielinātu upuru skaitu. Pirmais izspiedējvīrusa paraugs tika atklāts 2014. gada novembrī, tad arī tika publicēts pirmais "Kaspersky Lab" pārskats, pēc kura "CoinVault" uz dažiem mēnešiem pierima.

Taču jau 2015. gada aprīlī tika konstatēts jauns programmas paraugs. Pēc tam "Kaspersky Lab" sadarbībā ar Nīderlandes policijas vienību noziedzības apkarošanai augsto tehnoloģiju jomā izveidoja datņu atšifrēšanas atslēgu krātuvi un tiešsaistē atvēra piekļuvi atšifrēšanas lietotnei. Tādējādi "CoinVault" upuri varēja atgūt datus, nemaksājot izpirkumu kibernoziedzniekiem.

Vēlāk ar "Kaspersky Lab" sazinājās uzņēmums "Panda Security" un nodeva kādas ļaunprogrammatūras papildu paraugus, kas pēc izpētes arī izrādījās "CoinVault" modifikācijas. Kad visi "Kaspersky Lab" rīcībā esošie izspiedējvīrusa paraugi bija izanalizēti, uzņēmums nodeva rezultātus Nīderlandes policijai.

"Mēs regulāri sadarbojamies ar privātuzņēmumiem. "Kaspersky Lab" bija nozīmīga loma šī nozieguma izmeklēšanā, palīdzot mums noskaidrot uzbrucēju personību un atrašanās vietu. Šis gadījums apliecina, ka kopīgiem spēkiem noziedznieku meklēšana ir daudz efektīvāka," sacīja Nīderlandes policijas pārstāvis Tomass Alings.

"2015. gada aprīlī tika atklāts mums jau zināmā izspiedējvīrusa "CoinVault" jauns paraugs. Interesanti, ka šī parauga kods ietvēra rindas nevainojamā nīderlandiešu valodā. Šajā valodā ir samērā grūti iemācīties rakstīt bez kļūdām, tāpēc mums radās aizdomas, ka programmas autori varētu būt šīs valsts iedzīvotāji. Tā arī izrādījās. Uzvaru cīņā ar "CoinVault" nodrošināja tiesībaizsardzības iestāžu un privātuzņēmumu sadarbība. Kopā mums izdevās panākt nozīmīgus rezultātus – divu aizdomās turēto apcietināšanu," komentēja "Kaspersky Lab" drošības pētnieks Jornts van der Vīls.

Lai izvairītos no datora inficēšanas, Nīderlandes policija un "Kaspersky Lab" iesaka lietotājiem pārliecināties, ka ierīcē instalētā programmatūra un antivīrusu programmas tiek regulāri atjauninātas. Turklāt ir regulāri jāveido svarīgu datņu rezerves kopijas un tās jāsaglabā ierīcē bez piekļuves internetam. Un, visbeidzot, nekādā ziņā nevajag maksāt izpirkuma maksu, jo, pirmkārt, tās saņemšana stimulē uzbrucējus turpināt noziedzīgo darbību un, otrkārt, tas nekādi negarantē piekļuves datnēm atgūšanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!