Izsolīts RTU risinājums sabiedriskā transporta ierašanās laika prognozēšanai
Foto: LETA

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes zinātnieki rada risinājumu, kas prognozē sabiedriskā transporta ierašanās laiku. Pirmo reizi RTU vēsturē rīkotā intelektuālā īpašuma izsolē tiesības to izmantot iegūst SIA "Karšu izdevniecība Jāņa sēta."

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Daudziem ir gadījies sabiedriskā transporta pieturvietā gaidīt autobusu, nezinot, vai tas jau ir aizgājis vai kavējas. Esam izstrādājuši risinājumu, kas, izmantojot reāllaika datus par autotransporta atrašanās vietu, prognozē tā ierašanās laiku katrā pieturvietā," stāsta RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Informācijas tehnoloģijas institūta asociētais profesors Jānis Kampars.

Zinātnieki izmantoja māšīnmācīšanos, lai apmācītu modeli prognozēt transporta ierašanās laiku, vadoties pēc reāllaika datiem un ņemot vērā dažādus aspektus, piemēram, distanci līdz pieturai, nedēļas dienu, diennakts laiku utt. Algoritma izstrāde balstījās pasažieru pārvadāšanas AS "CATA" nodrošinātajos datos. Pilnveidojot risinājumu, to būtu iespējams plaši izmantot visā sabiedriskā transporta tīklā, norāda Kampars.

"Uzņēmums aktīvi darbojas mobilitātes un transporta plānošanas jomā, kur jau šobrīd tiek veiktas eksperimentālas izstrādes, bet drīzumā plānots iesaistīt arī pētniekus. RTU zinātnieku izveidotais algoritms sabiedriskā transporta ierašanās laika prognozēšanai varētu kļūt par vienu no elementiem kopējā risinājumā," komentējis «Karšu izdevniecība Jāņa sēta» ģeotelpisko risinājumu biznesa virziena vadītājs Mareks Kilups, noradot, ka izstrādātā tehnologija būtu noderīga ne vien vietējiem nozares uzņēmumiem un organizācijām, bet konkurētspējīga arī starptautiski.

RTU Inovāciju un tehnoloģiju pārneses centra vadītāja Laila Eliņa uzsver, ka RTU ir liela pieredze tehnoloģiju pārnesē un sadarbībā ar uzņēmumiem. Vienlaikus šī ir pirmā reize, kad zinātnieku intelektuālā īpašuma nodošanai tiek izmantota atklāta izsole. Tas ir viens no veidiem, kā caurspīdīgā un atklātā veidā komercializēt pētniecības rezultātus, kas īstenoti ar publiskā finansējuma atbalstu, skaidro Eliņa.

Algoritms izstrādāts Valsts pētījumu programmas Covid-19 seku mazināšanai projektā "Perspektīvās tehnoloģijas noturīgiem un drošiem servisiem" (ARTSS). Tajā RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes zinātnieki ar partneriem no Latvijas Universitātes, Vidzemes Augstskolas, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas un Liepājas Universitātes izpētīja drošības pārvaldības problēmas un radīja risinājumus drošai organizāciju un uzņēmumu attālinātā darba nodrošināšanai.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

CATA Datorzinātne Rīgas Tehniskā universitāte
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form