Фото - Еврокомиссия
Foto: Europa.eu

Latvijas iestāšanos eirozonā 2014.gadā neatbalsta 53% uzņēmēju, liecina finanšu konsultāciju uzņēmuma "Laika stars" pētījums "Eiro - drauds ekonomikai vai tās veicinātājs".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Savukārt 37% aptaujāto uzņēmēju atbalsta pievienošanos eirozonai, bet vēlāk par 2014.gadu. Latvijas pievienošanos eiro valūtai jau no 2014.gada patlaban atbalsta tikai 6% uzņēmēju.

"Laika stara" aptaujā secināts, ka vairumam - 71% - uzņēmēju eiro ieviešana izmaksātu no 10 001 līdz 50 000 latu, 27% - līdz 10 000 latu, bet 2% no 50 001 līdz 100 000 latu.

Pēc aptaujāto uzņēmēju domām, ja Latvija ieviesīs eiro 2014.gadā, valstij palielināsies izmaksas - tā uzskata 29% aptaujāto, savukārt 27% domā, ka pazemināsies dzīves līmenis, bet 26% norādīja, ka Latvijai un tās iedzīvotājiem solidāri būs jārisina eirozonas problēmas. Tāpat 7% rēķinās ar inflācijas pieaugumu, bet 6% ar ekonomiskās neatkarības zaudēšanu.

Pētījumā secināts, ka Latvijas uzņēmēju viedoklis par iestāšanos eirozonā 2014.gadā kopumā ir pesimistisks - 59% uzskata, ka pēc eiro ieviešanas nepieaugs tirdzniecības apjoms un ieņēmumi, 51% atzina, ka investīciju vide nekļūs labvēlīgāka, 53% uzskata, ka eiro ieviešana neveicinās eksportu, kā arī valstij nebūs izdevīgāki finansēšanas nosacījumi - tā uzskata 62% aptaujāto.

"Laika stara" vadošais finanšu eksperts Jānis Pinnis atzina, ka Latvijai ir iespējams iet divus attīstības ceļus - realizēt ekonomisko potenciālu un attīstot prioritārās nozares ekonomikā, kā tas ir noticis līdz šim, vai arī pievienoties eirozonai un sekot tās vadošo valstu ekonomiskajiem norādījumiem un solidāri risināt eirozonas vājāko valstu problēmas. "Šāds solis ievērojami palēninās Latvijas konkurētspēju un attīstību," piebilda eksperts.

Pētījumā laika posmā no šā gada 5.marta līdz 4.jūnijam tika aptaujāti 376 Latvijas uzņēmumu pārstāvji. Aptauju ar interneta un telefona starpniecību veica "Laika stars".
Jau ziņots, ka eiro ieviešana Latvijas nodokļu maksātājiem izmaksās 384 miljonus latu, secināts finanšu konsultācijas uzņēmuma "Laika stars" pētījumā "Eiro - drauds ekonomikai vai tās veicinātājs".

"Laika stars" aplēsis, ka Latvijas uzņēmējiem pāreja uz eiro kopumā izmaksās aptuveni 230 miljonus latu.

Jau ziņots, ka Latvija kļuva par Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti 2004.gada 1.maijā, pamatojoties uz sabiedrības balsojumu referendumā. Iestāšanās līgums ES paredz arī to, ka Latvijā tiks ieviests eiro. Taču, lai eiro ieviestu, Latvijai ir jāatbilst vairākiem ekonomiskiem kritērijiem, ko 1992.gadā Māstrihtā noslēgtajā līgumā noteikušas ES dalībvalstis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Māstrihtas kritēriji paredz, ka valsts budžeta deficīts nedrīkst pārsniegt 3% no iekšzemes kopprodukta (Latvijā 2011.gadā tas bija 3,5% no IKP), valdības kopējais parāds nedrīkst pārsniegt 60% no IKP (Latvijā pērn - 44,7% no IKP), ilgtermiņa procentu likmes nedrīkst vairāk nekā par diviem procentpunktiem pārsniegt vidējo rādītāju trijās ES valstīs, kurās procentu likmes ir viszemākās, un inflācijas līmenis nedrīkst vairāk nekā par 1,5 procentpunktiem pārsniegt vidējo rādītāju trijās ES valstīs, kurās inflācija ir viszemākā (Latvijas gada vidējā inflācija šā gada martā bija 4,2%).

Eiro ieviešanas mērķa datums Latvijā pašlaik ir 2014.gada 1.janvāris.

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.