Asociācija: nebanku kreditēšanā burbulis nav iespējams
Foto: LETA

Nebanku kreditēšanas tirgus izaugsme ir stabilizējusies un pat sākusi piebremzēties, bet nebanku kreditētāju kredītportfelis ir 46 miljoni latu jeb 0,9% no visiem valstī izsniegtajiem kredītiem. Līdz ar to pat teorētiski nav iespējama nekāda burbuļa veidošanās, sacīja Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas vadītāja Baiba Fromane.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tā kā tirgus izaugsme esot piebremzējusies, asociācijas vadītāja prognozē, ka 2013.gadā tirgus augs ne vairāk kā par 10%.

"Latu izteiksmē to nevarētu pateikt, jo nav tādu datu, kāds kredītu apjoms izsniegts 2012.gadā. Pērn nebanku kreditētāji izsnieguši aizdevumus aptuveni 175 000 klientu, norādīja Fromane.

Asociācijas biedru apkopotā informācija liecina, ka 27% no klientiem aizņemas summu līdz 50 latiem, bet 24% - līdz 100 latiem. Tātad 51% aizņēmēju aizņemas līdz 100 latiem, bet vidējais kredīts, ko izsniedz nebanku kreditētāji, ir 125 lati uz 28 dienām.

Jautāta, kādi ir "ātro kredītu" gada procenti, kādi ir līgumsoda procenti un vai tie ir samērīgi, Fromane sacīja, ka gada procentus rēķināt nav pareizi, jo nebanku kreditētāji izsniedz īslaicīgus kredītus uz septiņām, desmit vai 30 dienām.

"Varu vien pateikt, ka Latvijā nebanku aizdevumu procentu likmes ir vienas no zemākajām Eiropā. Līgumsoda procenti lielākajai daļai asociācijas biedru ir līdz 100% no aizdevuma summas, kas ietver pamatsummu un komisijas maksu. Dažiem asociācijas uzņēmumiem līgumsoda procenti ir 200%, bet nevienam nav vairāk. Maksimālais asociācijas biedru noteiktais līgumsods ir 1% dienā, dažiem tie ir 0,75% dienā," informēja Fromane.

Līdz ar to apgalvojums, ka līgumsodi ir neierobežoti, nav pamatots, uzskata asociācijas vadītāja, taču asociācija ir gatava Saeimā par šo jautājumu diskutēt un to noregulēt.

"Jāatceras vien tas, ka līgumsodu mērķis ir panākt, lai cilvēki apzinīgi pildītu savas uzņemtās saistības, nevis nebanku kreditētāju peļņas gūšana," piebilda Fromane.
Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija apvieno 12 nebanku kredītdevējus, pārstāvot uzņēmumus, kuriem ir 80% no kopējās nozares tirgus daļas. LNKA misija ir veidot uzticamu, sociāli atbildīgu un uz ilgtermiņa sadarbību vērstu kreditēšanas praksi, ko pozitīvi novērtē patērētāji un valsts reglamentējošās institūcijas, vienlaikus respektējot nebanku finanšu risinājumu sniegtās iespējas ikviena indivīda un sabiedrības brīvai un nodrošinātai attīstībai.

Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts izveidojis darba grupu, kurai priekšlikumi jāizstrādā līdz 1.aprīlim. Tajā uzaicināti pārstāvji no Ekonomikas ministrijas, Patērētāju tiesību aizsardzības centra, Finanšu ministrijas, Valsts ieņēmumu dienesta, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas un nevalstiskajām organizācijām, kas pārstāv gan iesaistītās nozares, gan arī patērētājus. Darba grupas uzdevums ir ieviest saprātīgu regulējumu ātro kredītu jomā, lai aizsargātu patērētāju intereses.

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.