EM: Cenu pieaugums kļūst mērenāks
Foto: DELFI

Šī gada februāra laikā patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,1%. Salīdzinot ar 2011.gada februāri, patēriņa cenas ir palielinājušās par 3,4 procentiem.

Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, šogad cenu pieaugums februārī ir vērtējams kā ļoti mērens. Salīdzinājumam, pirms gada februārī patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,3 procentiem, savukārt straujās izaugsmes gados februāra mēneša laikā cenu līmenis auga par vairāk nekā 1 procentu.

Šogad februārī cenu pieaugumu, galvenokārt, noteica pārtikas un degvielas sadārdzināšanās.

Sezonālu faktoru ietekmē februārī pārtika sadārdzinājās par 0,8%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,19 procentpunktiem. Jāatzīmē, ka kopš 2011.gada nogales ir atsācies mērens pārtikas cenu kāpums pasaulē. Divu mēnešu laikā pasaules pārtikas cenu indekss ir pieaudzis par 2,1 procentu.

2012.gada pirmajos mēnešos pasaules biržās vērojams naftas produktu cenu kāpums. Tiesa naftas cenu pieaugumu daļēji kompensēja eiro kursa palielināšanās salīdzinājumā ar ASV dolāru. Procesi pasaulē ietekmē arī degvielas sadārdzināšanos. Februāra laikā degvielas cenas pieauga par 1,7%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,1 procentpunktu. Salīdzinot ar 2011.gada decembri, degvielas cenu kāpums ir sasniedzis gandrīz 6 procentus.

Vienlaikus atsevišķas preces un pakalpojumi februārī kļuva lētāki. Lielākā ietekme uz kopējā cenu līmeņa samazinājumu bija apģērbiem un apaviem, kuru cenas mēneša laikā samazinājās par 2,6 procentiem.

Ekonomikas ministrija prognozē, ka šī gada turpmākajos mēnešos cenu pieauguma tempi pakāpeniski mazināsies. Tajā pašā laikā pastāv nenoteiktība pasaulē ar naftas un pārtikas cenu turpmāko dinamiku. Kopumā 2012.gadā vidējais patēriņa cenu līmenis var par 2,3 līdz 2,5% pārsniegt 2011.gada vidējo cenu līmeni.

Tags

Ekonomikas ministrija Inflācija

Comment Form