Aktuāli ikvienai grūtniecei finiša taisnē – kā atvieglot dzemdību sāpes

Aktuāli ikvienai grūtniecei finiša taisnē – kā atvieglot dzemdību sāpes
Foto: Shutterstock

Lai cik drosmīga un iepriekš sagatavota būtu topošā mamma, grūtniecībai ieejot finiša taisnē jeb tuvojoties noliktajam dzemdību termiņam, tomēr jādomā par to, cik viegli vai grūti izdosies pasaulē laist ilgi gaidīto mazulīti. Taču speciālisti mudina nebaidies no dzemdību sāpēm.

Dzemdības ir dabisks process – dabā ir paredzētas vaginālas dzemdības, un tās ir ar vismazāko risku mātei un bērnam. Lielākajai daļai sieviešu ir bailes no dzemdību sāpēm. Lai saprastu, kas ar tevi notiek katrā dzemdību periodā, speciālisti iesaka apmeklēt pirmsdzemdību lekcijas.

Sapratne par notiekošo mazina neziņu, bailes un sāpes. Lekciju laikā apgūsi paņēmienus, kā sev palīdzēt un mazināt sāpes un kā tev var palīdzēt partneris. Pat tad, ja esi apguvusi pareizu elpošanu un atslābināšanos dzemdību laikā, tev var būt vajadzīga medicīniska palīdzība sāpju mazināšanai. Ir daudzi un dažādi veidi, kā samazināt dzemdību sāpes. Uzzini par dzemdību atsāpināšanas iespējām savā dzemdību nodaļā.

Medikamenti, kas var mazināt dzemdību sāpes

Epidurāla anestēzija – populārākais un efektīvākais dzemdību sāpju mazināšanas veids. Muguras smadzeņu apvalku epidurālajā telpā ievada smalku katetru, caur kuru ievada lokālās anestēzijas līdzekli (tādu pašu kā pie zobārsta). Medikamenta deva ir maza, bērniņu praktiski nesasniedz, iespējama atkārtota medikamenta ievadīšana caur katetru, ja sāpju sajūta atgriežas. Epidurālā atsāpināšana pazemina sāpju sajūtu, bet tu joprojām vari aktīvi līdzdarboties dzemdībās.

  • Ko īsti nozīmē epidurālā anestēzija, uzzini šeit, kur visu sīki izstāsta Egīls Lapiņš, anesteziologs.

Spinālā anestēzija – to izmanto ķeizargrieziena operācijām. Ar vienreizēju adatas dūrienu mugurkaula kanālā tiek ievadīti lokālās anestēzijas līdzekļi un ķermeņa apakšējā daļa tiek padarīta nejutīga. Iestājas ātrs sāpes mazinošs efekts. Efekts ilgst vienu, divas stundas.

Narkotiskie līdzekļi – narkotiskie līdzekļi ir vielas, kas maina to, kā tu uztver sāpes. Tās var tikt ievadītas intravenozas injekcijas veidā. Narkotiskie līdzekļi var nebūt tik efektīvi kā epidurālā anestēzija. Tās var tevi padarīt miegainu vai radīt sliktu dūšu. Visbiežāk tās lieto, sākoties dzemdību sāpēm. Ja tās lieto vēlākos dzemdību periodos, tas var radīt elpošanas grūtības bērnam piedzimstot.

dzemdības, tēvs
Foto: PantherMedia/Scanpix

Jautrības gāzi jeb slāpekļa oksidulu dzemdes kontrakcijas laikā var ieelpot, un tas mazina sāpju sajūtu. Slāpekļa oksiduls ātri izdalās no organisma un neatstāj iespaidu uz tavu bērniņu, savukārt tā iedarbība ir tūlītēja. Atsāpināšanas metode piemērota īslaicīgai sāpju mazināšanai dzemdībās, piemēram, ja tev ir atkārtotas, aktīvas dzemdības un kopš nonākšanas dzemdību nodaļā līdz bērniņa piedzimšanai ir īss laiks, un epidurālo atsāpināšanu sākt vairs nav laika.

Ir labi, ja dzemdību laikā blakus ir tuvs cilvēks. Tas var būt tavs partneris, radinieks vai draudzene. Viņš tev var palīdzēt atcerēties, kā pareizi elpot un atslābināties, ko mācījies nodarbībās. Viņš var palīdzēt tev justies ērti un uzmundrināt dzemdību laikā. Tu vari nolīgt cilvēku, kas tev palīdzēs dzemdību laikā (dūlu). Dūlas ir pieredzējušas un īpaši apmācītas sievietes, kas sniedz atbalstu dzemdību laikā. Viņām var nebūt medicīniskā izglītība, viņas nevada dzemdības un nepieņem lēmumus, bet atbalstīs tevi, palīdzēs pareizi elpot un kustēties, lai veicinātu bērniņa piedzimšanu.

  • Kādu palīdzību topošajiem jun jaunajiem vecākiem spēj sniegt dūla, lasi te.

Sāpju remdēšana ar dabīgiem paņēmieniem

Silta ūdens izmantošana – siltums atslābina, remdē kontrakciju sāpes un reizē veicina dzemdību darbību. Dažās slimnīcās pieejamas īpašas vannas, ko paredzēts izmantot dzemdību laikā. Siltā dušā vai vannā var relaksēties, kā arī ir iespējama bērna piedzimšana, tev atrodoties ūdeni, tikai šajā gadījumā aprūpes sniedzēji izšķirsies, vai tas neapdraud tavu vai bērna veselību. Interesējies par šādu iespējamību izvēlētajā dzemdību nodaļā.

Kustības (staigāšana, iegurņa apļošana), "kustīga" sēdēšana uz bumbas u.c. Dažādu sēdus vai guļus pozīciju maiņa var palīdzēt mazināt dzemdību sāpes. Tev var būt vēlēšanās apsēsties uz dzemdību krēsliņa, karāties dvieļos vai izmantot gumijas bumbu. Tev var būt vēlme sēdēt uz ceļiem. Šīs pozīcijas vari izmēģināt speciālo nodarbību laikā. Par alternatīvu pozu pieejamību interesējies savā dzemdību nodaļā.

Aktuāli ikvienai grūtniecei finiša taisnē – kā atvieglot dzemdību sāpes
Foto: Shutterstock

Masāžas (lēnas, stingras masāžas kustības mugurkaula lejasdaļā, viegla masāža ar pirkstu galiņiem vēdera priekšpusē – no centra (virs simfīzes) virzienā uz gurniem). Tu pati sajutīsi, kuri punkti ir tev vispatīkamākie masāžai un visefektīvāk noņem sāpes.

Gan auksta, gan silta ūdens kompreses.

Lēna, dziļa elpošana un aktīva elpas izpūšana (atslābina vēdera muskulatūru). Trenējies jau gaidību laikā dažādus elpošanas veidus. Jo īpaši diafragmālo elpošanu un dziļo izelpu. Dzemdībās ļaujies tam, ko tavs ķermenis saka priekšā.

Relaksācija starp kontrakcijām. Jau gaidību laikā trenējies relaksācijā, visu muskuļu atbrīvošanā.

Vizualizācija. Iedomājies, ka tavs dzemdes kakls ir kā zieds, kas lēnām veras vaļā. Vari arī iedomāties katru kontrakciju kā vilni, kas iet un aiziet. Šo prasmi trenē jau gaidību laikā.

Ticīgam cilvēkam var palīdzēt arī lūgšana.

Par dzemdību deju, kā vienu no veidiem, kā vieglāk sagaidīt sava bērniņa nākšanu pasaulē, lasi šeit. Savukārt te atradīsi vecmātes Dinas Ceples ieteikumus dzemdību atsāpināšanai. Savukārt šeit atradīsi "Cālis" grūtniecības kalendāru, kas veidots sadarbībā ar Rīgas Dzemdību namu.

Raksts tapis, izmantojot portāla "Cālis" arhīva materiālus un Daces Rezebergas un Ilzes Kreicbergas grāmatu "Gribu būt māmiņa", kas domāta topošajiem vecākiem.

Source info

Calis.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Iesaisties sarunā!