Bērnam spēcīgi niez āda – vai neirodermatīta pazīme?
Foto: Shutterstock

Neirodermatīts ir viena no visizplatītākajām ādas slimībām bērnībā. Dažkārt slimības sākumstadijā pazīmes var būt tik nepamanāmas, ka vecāki tās uzskata par nebūtiskām. Sākumā matos var parādīties piena krevele, vēlāk iekaisums aiz austiņas vai zem auss ļipiņas, daži sausi pleķi uz ādas. Paiet laiks, kamēr vecāki visas šīs pazīmes apjauš kā vienas problēmas dažādas izpausmes un dodas meklēt palīdzību pie ārsta.

Aptuveni 13 procenti pirmsskolas vecuma bērnu sirgst ar dermatītu, kas tiek saukts arī par atopisko dermatītu. Par laimi, tikai katram astotajam bērnam šī slimība izpaužas īpaši smagi. Lielākajai daļai bērnu neirodermatīts pazūd līdz skolas vecumam. Bērniem, kuriem bija vai vēl joprojām ir neirodermatīts, pastāv lielāks risks vēlāk saslimt ar kādu alerģiju, piemēram, astmu vai siena drudzi. Ar laiku zūd ādas elastība, jo tā visu laiku ir sabiezējusi, slima, portālā "Eltern" uzsver jomas speciālisti.

Tipiskas neirodermatīta pazīmes parādās pusaudžu vai jau pieaugušā vecumā, savukārt mazākiem bērniem tas izpaužas kā atsevišķas ādas veselības problēmas – raupja, sausa, zvīņaina ādas, nieze, ekzēma uz elkoņiem vai pacelēm (ceļa locītavas "bedrītēs"). Uz sausās ādas rodas bālganas zvīņas. Tur, kur āda kustās, lokās, tā var ieplaisāt, un plaisas ir ļoti sāpīgas.

Bērniem, kuriem ir neirodermatīts, āda ir īpaši uzņēmīga pret baktēriju un vīrusu ierosinātām infekcijām, viņu imūnsistēma darbojas pārāk aktīvi, bet asins ainā redzams, ka ir paaugstināts imūnglobulīna E (IgE) līmenis. Tiek traucēta ādas aizsargfunkcija, mazāk efektīvi darbojas ādas aizsargsistēmas, āda sliktāk uzsūc mitrumu, ātrāk iekaist un reaģē uz ārējās vides kairinājumiem.

Jo maigāks, jo labāk

Lai izslēgtu ārējos kairinājumus, ārsti iesaka izvēlēties maigas, dabīga auduma drēbes, bet neiesaka vilnu un sintētiku. Piemērots apģērbs ir kokvilna, zīds, mikrošķiedras un mīkstās linu šķiedras. Tieši uz ādas ģērbjamās drēbes ir jāvelk ar šuvēm uz āru, jo šuves, etiķetes un rāvējslēdzēji arī var traumēt jau tā maigo ādu. Ikdienas ādas mazgāšanai ieteicams izmantot tikai bērnu ziepes, un, ja iespējams, nemazgāt bērnu cietā ūdenī.

Ārsti iesaka arī izvēlēties nealerģiskas, vienreiz lietojamās autiņbiksītes, jo vairākkārt lietojamie autiņi, ko izvēlas ekoloģiski domājoši vecāki, šoreiz var nederēt – to mazgāšanai jāizmanto pulveris, bet uzsūkšanas spējas tomēr ir zemākas un āda ilgāk ir saskarē ar urīnu.

Sevišķi jāpiestrādā pie alergēnu izslēgšanas no ēdienkartes.

Source info

Calis.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Iesaisties sarunā!