Bērns aizraujas ar tiešsaistes spēlēm. Rīcības plāns vecākiem
Foto: Lars Plougmann / cc

Nenoliedzami, mūsdienās tiešsaistes spēlēm ir ievērojama loma bērnu dzīvē. Taču daudzi vecāki ir saskārušies ar atvašu pārliekas aizraušanās sekām. Pārāk daudz spēlējot tiešsaistes spēles, bērni kļūst nervozi, nejūtas savā ādā, pamet mācības novārtā, piemirst par treniņiem un citiem ikdienas pienākumiem. Viena no populārākajām vecāku taktikām ir tiešsaistes spēļu aizliegšana vai ierobežošana, taču tas nebūt nav vienīgais risinājums.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Drošsinternets.lv" vadītāja Maija Katkovska dalās ar pieciem padomiem, kas palīdzēs vecākiem atrisināt sasāpējušos problēmu.

Nenovērsies un izrādi interesi par spēlēm

Tiešsaistes spēle var būt lielisks veids, kā uzturēt kontaktu ar savu bērnu. Katkovska iesaka vecākiem lieki nedusmoties, bet gan rīkoties gudrāk – pašiem painteresēties, kādas spēles bērns ir iecienījis un kāpēc tās viņam šķiet saistošas. Vēl vairāk – ir vērts vecākiem pamēģināt uzspēlēt kopā ar bērnu. Šis ir būtisks solis, lai panāktu savstarpēju uzticēšanos. Tad problēmsituācijās būsi pirmais, pie kā bērns vērsīsies.

Palīdzi atrast līdzsvaru dzīvē

Regulāra tiešsaistes spēļu spēlēšana nav kaitīga, ja ikdienas dzīvē valda saprātīgs līdzsvars starp dažādām aktivitātēm. Laiku spēlēm var atvēlēt tikai tad, kad atvase ir veiksmīgi tikusi galā ar mācībām un citiem ikdienas pienākumiem. Vislabākais veids, kā palīdzēt bērniem atrast veselīgu līdzsvaru, ir atklāta saruna, lai kopīgi vienotos par abpusēji pieņemamiem spēlēšanas noteikumiem. Tāpat ir vērts atrunāt sankcijas, ja bērns tomēr neievēros vienošanos, skaidro Katkovska.

Iemāci ievērot vecuma ierobežojumus

Sarunā ar bērnu noteikti ir jāizstāsta, ka vecuma ierobežojumi spēlēs nav tikai ieteikums – tie brīdina par bērniem nepiemērotu saturu. Vardarbīga un biedējoša satura spēles var radīt traumējošu pieredzi gados jaunākiem bērniem, tāpēc ir svarīgi būt informētam par spēlēm, ar kurām atvase ir aizrāvusies, un pārbaudīt to vecuma ierobežojumus.

Pārrunā riskantās situācijas

Tiešsaistes spēļu pasaulē ikvienam var nākties saskarties ar negatīvo, piemēram, iebiedēšanu, aizskaršanu, identitātes zādzībām, draudiem un uzmākšanos seksuālos nolūkos. Labākais veids, kā pasargāt bērnu internetā, ir pārrunāt potenciāli bīstamās situācijas un ieteikt, kā rīkoties. Svarīgākais – nekavējoties jāvēršas pie pieaugušā un jāizstāsta par notikušo. Ja rodas aizdomas par noziedzīgu darbību, vecākiem ir jāvēršas policijā vai jāziņo "Drošsinternets.lv".

Kā rīkoties, ja bērns pārlieku aizraujas ar spēļu spēlēšanu

Vecākiem jāzina, ka pārlieka aizraušanās ar spēlēm var norādīt uz problēmām bērna dzīvē. Piemēram, vientulību, jušanos nenovērtētam, sociālo attiecību trūkumu, problēmām skolā vai konfliktiem ar vienaudžiem. Jūtot, ka pašu spēkiem šādās situācijās nevarēs tikt galā, Katkovska aicina vecākus meklēt palīdzību pie psihologa. Tāpat iespējams bez maksas konsultēties ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas psihologiem, zvanot uz uzticības tālruni 116111.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Bērni Drošība internetā Internets Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija
0
Skolēns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form