Būtisks lēciens zīdaiņa attīstībā – prasme apvelties
Foto: Shutterstock

Velšanās ir ļoti svarīga prasme, kas liecina, ka bērns arvien labāk pārvalda savu ķermeni, viņa muskuļi strādā nevainojami un kļūst spēcīgāki. Plašāk par šo būtisko lēcienu mazulīša attīstībā stāsta "Rimi bērniem" eksperte, sertificēta fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vidējais vecums, kad zīdainis sāk velties, ir trīs, četru mēnešu vecumā. Ir bērni, kas sāk velties vēlāk, un tas arī atbilst normālas attīstības normām.

Kas motivē mazuli velties

Trīs līdz četru mēnešu vecums ir laiks, kad bērns ir nostiprinājis kakla muskuļus un spēj noturēt galvu, pagriezt to uz labo un kreiso pusi. Vienlaikus viņš pamazām ir iepazinis savas rokas, izpētījis to, kas ir sasniedzams acu skatiena rādiusā ap sevi, un viņam jau rodas interese palūkoties, kas vēl notiek apkārt. Viņš pieskaras savam ķermenim, kājām, tādējādi trenējot muskuļu grupas, kas būs vajadzīgas tālākām fiziskām aktivitātēm.

Lai paplašinātu redzes leņķi, mazais sāk mēģināt kustināt ķermeni. Pirmais, ko izdodas izdarīt, – mazliet pavelties uz sāniem. Guļot uz muguras, bērns mācās pārnest savu svaru no vienas puses uz otru un pārvelt savu galvu un ķermeni uz sāniem, turklāt uz sāniem iemācās arī noturēt līdzsvaru. Tad, kad mazuļa kakla muskulatūra ir pietiekami spēcīga un viņš ir iemācījies pagriezties uz sāna, bērns sāk velties uz vēdera.

Bieži vien pirmie panākumi nav apzināta darbība, bet gan veiksmīga nejaušība, tāpēc pilnīgi iespējams, ka pēc pirmās apvelšanās var sekot ilgāka pauze, līdz sasniegums atkal tiek atkārtots.

Iemesli var būt ļoti dažādi – muskuļu tonuss, ģenētiskas, neiroloģiskas un muskuļu slimības, dzemdību traumas vai grūtniecības laikā pieredzētas problēmas, temperaments un pat vecāku aprūpes īpatnības.

Būtisks lēciens zīdaiņa attīstībā – prasme apvelties
Foto: Shutterstock

Kā var palīdzēt vecāki

Vecāku uzdevums ir netraucēt mazuli veikt šos patstāvīgos uzdevumus, jau kopš dzimšanas pareizi ceļot un aprūpējot viņu jeb laikus apgūstot hendlinga principus. Nevajadzētu bērnu no mazotnes un ilgstoši likt šūpuļkrēsliņā vai nēsāt tikai uz rokām, tādējādi neļaujot viņam trenēt vajadzīgos muskuļus turpmākai fiziskajai attīstībai. Speciāli veicināt velšanos nevajag.

Ir bērni, kas sāk centīgi velties tikai caur vienu sānu, jo viena ķermeņa puse ir stiprāka. Veicot pareizu mazuļa ņemšanu rokās un nēsāšanu, abas puses līdzsvarosies un bērns iemācīsies velties arī uz otru pusi.

Velšanās notiek tā, ka bērns vienlaikus saliec abas kājas, tad virza tās uz sāniem, pēdas un rokas izvirzās uz priekšu un uz augšu, un mazulis apveļas uz sāna. No muguras uz vēderu un atpakaļ – no vēdera uz muguras stabili iemācās velties apmēram līdz sešu mēnešu vecumam.

Svarīgi – drošība!

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Paredzēt, kurā brīdī bērns spēs apvelties un noripot no virsmas, uz kuras līdz liktenīgajam brīdim ir gulējis drošībā un mierīgi, nav iespējams. Tāpēc ļoti svarīgi ir jau no trīs mēnešu vecuma vai pat agrāk mazuli likt gulēt uz grīdas drošā norobežotā vietā, kur viņš var trenēties gan velties, gan justies un būt drošībā. Virsmai, uz kuras mazais darbojas, jābūt stingrai un līdzenai. Atrašanās uz grīdas veicina pareizu bērna fizisko un mentālo attīstību. Bez uzraudzības tik mazu bērniņu atstāt nedrīkst.

Lūk, video, kurā parādīts, kā palīdzēt mazajam apgūt šo prasmi!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Mazulis Zīdainis
0
Zīdainis
43475167
Zīdainis (1-3 mēneši)
43475167
Zīdainis (4-8 mēneši)
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form