Dzemdības: priekšvēstneši, norises gaita, sāpju remdēšana
Foto: Shutterstock

Dzemdības ir dabīgs process, no kā nav jābaidās, tā uzskata mediķi. Tomēr sievietes, tuvojoties noteiktajam dzemdību datumam, bieži vien paliek arvien satrauktākas par gaidāmo notikumu. Tāpēc notiekošais dzemdībās ir jāizzina un jāsaprot, apmeklējot lekcijas un nodarbības, lasot un pārrunājot tās ar citām mammām.

Ir pieejamas dažādas metodes, kas varētu kliedēt bailes par dzemdību norisi un sāpēm. Katra no mums ir tik ļoti īpaša un atšķirīga, un tādas ir arī katras dzemdības. Atšķiras ne tikai dažādu sieviešu dzemdības, bet var atšķirties pat vienas sievietes dažādas dzemdības.

Runājot par dzemdībām, ārsti vienmēr uzsver, ka tas ir smags darbs un dzemdības ir sāpīgas, ir ļoti, ļoti reti gadījumi, kad bērniņš pasaulē nāk nesāpīgi. Plašāk par to, cik svarīgi pašai sievietei apzināties, ka dzemdības ir darbs, kuram laikus un apzinīgi jāgatavojas, lasi sarunā ar Rīgas Dzemdību nama galveno vecmāti Viju Bathenu. Tomēr ir arī vecmātes, kuras apgalvo, ka dzemdības bez sāpēm ir iespējamas. Par to rakstu atradīsi šeit.

Tomēr labā ziņa ir tā, sieviete ir radīta tam, lai spētu laist pasaulē bērniņu pati saviem spēkiem, bet mēdz būt arī situācijas, kad ir nepieciešama papildus medicīniska iejaukšanās, kad ir svarīgi pieņemt palīdzību un klausīt ārstu norādījumiem.

Dzemdību priekšvēstneši

  • parādās velkoša sajūta krustos un vēdera lejasdaļā;
  • sākas vieglas, neregulāras dzemdes kontrakcijas, kas pāriet un tad atkal atjaunojas;
  • noslīd augļa piekšguļošā daļa, kļūst vieglāk elpot;
  • īsi pirms dzemdībām izkrīt gļotu korķis – pastiprināti gļotaini izdalījumi, iespējams ar nelielu asins piejaukumu;
  • dažkārt var noplūst augļūdeņi.

Sākoties dzemdību darbībai, ko arī uzskata par dzemdību sākšanos, tu jutīsi vienmērīgu dzemdes saraušanos – kontrakcijas, taču tās ir citādas, nekā esi izjutusi grūtniecības laikā. Dzemdību kontrakcijas ir regulāras un atkārtojas pēc zināma intervāla. Pirmās kontrakcijas ilgst 30–40 sekundes un atkārtojas ik pēc 10–15 minūtēm. Dzemdību darbības gaitai tu vari sekot pati – ar pulksteņa palīdzību.

Tomēr dari to tikai neilgu laiku – dzemdībās vairāk palīdz prāta "atslēgšana", sekošana savām sajūtām. Atbrīvojies un nesatraucies – dzemdības ir vienmērīgs un kontrolējams process.

Ja noplūst augļa ūdeņi, tad paskaties, kādi tie ir. Augļūdeņu noplūšana ne vienmēr liecina par dzemdību procesa sākšanos. Normā tiem jābūt gaišiem, caurspīdīgiem, bez smakas. Ja ir iespējams, sazinies ar savu aprūpējošo vecmāti vai ārstu un vienojies par tālāko darbību. Ja tev nav iespējas sazināties ar speciālistu, tad dodies uz dzemdību nodaļu. Bet, ja tie ir zaļgani vai ļoti asiņaini, steigšus sazinies ar savu aprūpējošo vecmāti vai ārstu vai steidzies uz dzemdību nodaļu.

Kad tev noteikti jādodas uz dzemdību vietu, to uzzināsi rakstā šeit, kurā visu skaidro Rīgas Dzemdību nama Uzņemšanas nodaļas vadītāja Dr. Agnese Stūrmane. Bet ņem vērā to, cik tālu atrodas tava izvēlētā dzemdību iestāde, kāds ir kontrakciju biežums un cik tās spēcīgas, kā arī kuras dzemdības pēc kārtas tās ir, jo pirmās parasti ir ilgākas, bet ar katru nākamo bērnu tās var noslēgties ātrāk.

Tags

Dzemdību deja Grūtniecība Ķeizargrieziena operācija Dzemdības Grūtniecība Pirmsdzemdību diagnozes
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form