Endometrioze un neauglība: divas sievietes, divas dažādas pieredzes
Foto: Shutterstock

"Katrai sievietei ir sava endometrioze," teic ginekologs Juris Vītols. Taču tām sievietēm, kurām ir noteikta šī diagnoze, nākas cīnīties arī ar neauglību, kas iet roku rokā ar slimību. Neskatoties uz to, dažām ir izdevies kļūt par māmiņām, bet citām šāda iespēja ir liegta uz mūžu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Diemžēl nav drošu datu par to, cik daudz sieviešu Latvijā ir saskārušās ar endometriozi, taču pasaulē tā skar katru desmito sievieti (ap 2000 sieviešu). Kā norāda Pasaules Endometriozes pētījumu biedrība, informācijas trūkums sievietēm un medicīnas personālam liek "normalizēt" endometriozes simptomus, kavējot laicīgu slimības diagnosticēšanu un nepieciešamās palīdzības sniegšanu pacientei. Pašlaik nav atrasti efektīvi līdzekļi endometriozes ārstēšanai, bet ir vairākas iespējas uzlabot sievietes dzīves kvalitāti un mazināt slimības nepatīkamās izpausmes. Endometriozes pacientēm nereti tiek izrakstīti pretsāpju līdzekļi, noteikta hormonu terapija, veiktas operācijas saaugumu un cistu likvidēšanai. Situāciju atsevišķos gadījumos var uzlabot arī hormonālie kontracepcijas līdzekļi.

"Tā var izpausties un var neizpausties. Tā var būt smaga un bez nekādas simptomātikas, tajā pašā laikā tā var būt neliela, bet paciente izjūt stipras sāpes," stāsta Vītols.

Endometrioze ir dzemdes endometrijam (iekšējais slānis) un stromai līdzīgu audu attīstība ārpus dzemdes, kā rezultātā veidojas hronisks iekaisuma process, kas var novest pie rētaudu (saaugumu) veidošanās, skaidrots Pasaules Endometriozes biedrības mājaslapā. Endometriozes audi veido hronisku iekaisuma reakciju, rezultātā veidojot saaugumus. Saaugumi veidojas, kad rētaudi sasaista kopā orgānus, kam normāli vajadzētu būt atdalītiem. Šajās vietās var sākties sāpes mēnešreižu laikā, visa cikla garumā, pie vēdera izejas, seksa laikā vai pēc tā – atkarībā no saaugumu atrašanās vietas ķermenī.

Parasti dzemdes endometrija audi noārdās mēnešreižu laikā, un tieši tāds pats process norisinās arī endometriozes audos, taču endometriozes gadījumā audi atrodas ārpus dzemdes un nevar tikt izvadīti no organisma, tādējādi izraisot iekaisumu un sāpes, visbiežāk mēnešreižu laikā.

Endometrioze ir cieši saistīta ar neauglību, atklāj Vītols. Viņš teic, ka aptuveni 30 procentos gadījumu sievietēm, kurām ir uzstādīta šī diagnoze, ir atklāta arī neauglība. "Tajā pašā laikā manā praksē ir bijušas arī sievietes, kuras, neskatoties uz smago endometriozi, paliek stāvoklī," atklāj ginekologs. "Neauglība ir vairāk raksturīga "svaigām" edometriozēm, kas tikko sākušās, bet tās edometriozes, kuras ir apārstētas un kādu iemeslu dēļ vairs neprogresē, sievietei var neliegt palikt stāvoklī. Pats esmu redzējis un piedzīvojis šādus gadījumus."

Vairāk par to edometriozi, tās pazīmēm un metodēm, kas var palīdzēt uzlabot dzīves kvalitāti sievietēm, kurām tā diagnosticēta, lasi te. Savukārt tālāk rakstā iepazīsties ar divu sieviešu pieredzi ar endometriozi un neauglību. Divas sievietes, divas dažādas pieredzes – viena kļuvusi par māmiņu par spīti slimībai, savukārt otrai šāda iespēja liegta uz mūžu.

Tags

endometrioze Grūtniecība Lasāmgabali Grūtniecība Neauglība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form