Galējības jeb pārmērīga lutināšana bērniem nemāca cienīt citus
Foto: Shutterstock

Bieži nākas vērot ainas, kad bērni, paši to neapzinoties, galēji necienīgi izturas pret mīlošajiem un visu piedodošajiem vecvecākiem, auklēm, pat vecākiem. Šāda izturēšanās var kļūt par ieradumu, kas cilvēkus ārpus ģimenes, ar ko bērniem nāksies saskarties, var noskaņot nelabvēlīgi.

Gribēdami bērnam nodrošināt laimīgu bērnību, vecāki bieži nonāk galējībās. Tas bērnam var radīt nepareizu priekšstatu par dzīvi. Katram kokam ir divi gali, un katru rakstura īpašību var aplūkot no dažādām pusēm. Lai nesapītos vērtējumos, jāpatur prātā pāris patiesību.

Kā ieaudzināt cieņu

Ja vecāki, veidojot savas attiecības ar bērnu izrāda tam cieņu un laipnību atbilstoši – tik, cik bērns cenšas apgūt to, ko vecāki viņam māca, tad šīs attiecības veido bērna raksturu labvēlīgi.

Cilvēku cieņa un labvēlība ir jāizpelnās ar atbilstošu cieņu un labvēlību, un bērns to ātri iemācās. Turpretī, ja vecāki bērnu slavē un lutina vairāk, nekā viņš pats cenšas ievērot vecāku prasības, tas bērnā veido nepareizus priekšstatus par cilvēciskajām attiecībām un parasti ļoti apgrūtina bērna turpmāko dzīvi nonākot skolā un darbā.

Cilvēku daba nu reiz ir tāda – viņiem nepatīk, ja kāds viņus pārāk izmanto. Turklāt vēl bezkaunīgi uzskata to nevis par izrādītu laipnību, bet par pienākumu. Tātad, tavs bērns, nonākot saskarē ar cilvēkiem un neesot vairs tavas iejūtīgās attieksmes pasargāts, jutīsies drošāk, ja tu būsi viņam iemācījis cilvēcisko attiecību pamatnoteikumu – neizturies pret citiem (vispirms jau pret saviem vecākiem) tā, kā tu negribi, lai viņi izturas pret tevi.

Vai bērna interesēm vienmēr jābūt pirmajā vietā

Droši vien atradīsies ne mazums vecāku, kas ar pārliecību teiks: mūsu ģimenes centrā ir bērns. Kas gan tur slikts – mēs audzinām cilvēku, kas būs radis vadīt un kas prasīs no citiem cieņu – mēs ceram, ka tā viņam dzīvē būs vieglāk.

Bērna noteicošā loma ģimenē it kā dabiski rodas, mazulim piedzimstot, kad viņa fiziskās un emocionālās vajadzības, kuras iesākumā patiesi saistītas ar izdzīvošanu, ir visneatliekamākās. Ja bērnam augot šī kārtība netiek mainīta, tad šāda pieeja nereti noved pie vecākiem nepatīkamiem un, kā vēlāk noskaidrojas, arī bērnam nelabvēlīgiem rezultātiem.

Tags

Sarakstu karuselis Bērndārznieka audzināšana Bērndārznieks Mazuļa audzināšana Mazulis Sākumskola
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form