Ginekoloģes ieteikumi vecākiem, kā izaudzināt veselīgu sievieti
Foto: Roy Sinai / cc

Lai arī dažreiz šķiet, ka līdz pubertātes sākumam ginekologs un ar to saistītie jautājumi meitenei nav aktuāli, tā nebūt nav. Visi reproduktīvie orgāni meitenītei ir jau piedzimstot, tādēļ ir vērts zināt par problēmām, kas viņu augšanas un attīstības laikā var piemeklēt. Vairāk par to stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ginekoloģe Lāsma Līdaka.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Mazajām dāmām bieža problēma ir ārējo dzimumorgānu iekaisumi – rodas apsārtums, sāpes, nieze un reizēm pat izdalījumi. Lai arī bieži šādās situācijās vecākus pārņem panika, ginekoloģe mierina, ka satraukties noteikti nevajag. Šos iekaisumus lielākoties rada zarnu un ādas baktērijas, kas pastiprināti savairojušās dažādu faktoru ietekmē, piemēram:

  • Nenoslaucīšanās pēc tualetes apmeklējuma vai nepareiza apslaucīšanās tehnika. Meitenītēm jau no paša sākuma jāmāca, ka jāapslaukās pēc katra tualetes apmeklējuma. Tikpat svarīgi ir parādīt un pastāstīt, kā tas pareizi jādara – virzienā no priekšpuses uz mugurpusi. Ginekoloģe skaidro, ka sākumā mazajām dāmām tas var šķist sarežģīti, kā rezultātā rodas apsārtums. Viņa atklāj, ka patiesībā apsārtums šajā periodā ir pilnīgi normāls, un par to nevajadzētu lieki satraukties.
  • Nepareiza apmazgāšanās – mazgāt dzimumorgānus vajadzētu katru dienu ar tīru ūdeni. Savukārt ziepes šajā vecumā dzimumorgānu apmazgāšanai vajadzētu lietot pēc iespējas retāk.
  • Saldumi un citi alergēni – dzimšanas dienas, ciemošanās pie vecmāmiņas, kur sen nesatiktā omīte bērnu cienā ar dažādiem gardumiem un ceļojumi ietekmē meitenes mikrofloru. Mazo dāmu mikroflora mainās tāpat kā pieaugušai sievietei, skaidro Līdaka.
  • Elpceļu un zarnu trakta infekcijas. Baktērijas un vīrusi iedarbojas uz, piemēram, deguna gļotādu (rodas pietūkums, apsārtums, izdalījumi – puņķi), tāpat tie var iedarboties arī uz maksts gļotādu un ārējiem dzimumorgāniem;
  • Zarnu trakta parazīti.

Ginekoloģes ieteikumi vecākiem, kā izaudzināt veselīgu sievieti
Foto: Shutterstock

Taču, ja novēro šāda veida apsārtumu uz savas meitas dzimumorgāniem, neizturies pret to vienaldzīgi, bet rīkojies. Pirmais, ko šādās situācijās darīt:

  • Meitenei vajadzētu vienreiz dienā 10 līdz 15 minūtes pavadīt sēdvanniņā, kurai ir pievienotas, piemēŗam, kumelītes, un divreiz dienā apsārtušo vietu ieziest ar lokāli mīkstinošu, dziedējošu krēmu;
  • Apslaucīties pēc katra tualetes apmeklējuma – no priekšpuses uz mugurpusi;
  • Ieteicams nēsāt pēc iespējas brīvāku apģērbu;
  • Visai ģimenei vajadzētu sākt lietot pretparazītu medikamentus;
  • Meitenei ir jāizvairās no ķīmiskiem kairinātājiem, alergēniem un noteikti no uztura jāizslēdz saldumi.

Ja, ievērojot visus iepriekš minētos norādījumus, nedēļas laikā netiek novēroti uzlabojumi un apsārtums nepāriet, jāvēršas pie ārsta. Iekaisuma nepāriešana var radīt arī citas problēmas. Ginekoloģe gan skaidro, ka reti ir nopietnāki iemesli, kādēļ apsārtums nepāriet. Visbiežāk viens no iemesliem ir svešķermeņi. Reizēm meitenes spēlējoties kaut ko ieliek sev makstī un pēc tam vecākiem nevēlas stāstīt par notikušo. Šī iemesla dēļ, viņa iesaka mammai izstāstīt bērnam, ka, tāpat kā neko nedrīkst likt degunā, ausīs, tāpat neko bez vajadzības nevajadzētu likt arī makstī.

Līdaka stāsta, ka ir arī meitenes ar jutīgu ādu, kurām gandrīz katru vakaru pēc bērnudārza apmeklējuma ir apsārtuši dzimumorgāni, bet pēc vienas sēdvanniņas un dziedējoša krēma atkal viss ir labi. Līdz ar to, var gadīties, ka sēdvanniņas un krēms jālieto pat vairākas reizes nedēļā. Kamēr vien meitene kopumā jūtas labi un problēma ātri atrisinās, par to satraukties nevajag. Šādi iekaisumi ir vienkārši lokāls kairinājums, tie nevar izraisīt ne dzemdes, ne olnīcu iekaisumu vai problēmas tālākā sievietes dzīvē.

Bieža problēma ir arī sinehijas – mazo kaunuma lūpu salipums. Mazām meitenēm dzimumorgānu gļotāda ir ļoti jutīga un plāna, tādēļ, ja ir kāds neliels iekaisums, mazās kaunuma lūpas var salipt. Šādā situācijā jāvēršas pie ārsta. Ginekoloģe skaidro, ka sinehijas gadījumā meitenei nepieciešams lokāli lietot krēmu, kas mazās kaunuma lūpas atkal atdalītu. Līdaka gan mierina, ka tā nav steidzama situācija, un akūtas problēmas no tā praktiski nekad nerodas. Viņa iesaka, gaidot vizīti pie ārsta, vecākiem vairāk pievērst uzmanību un pārskatīt higiēnas ieradumus.

Tags

Bērna veselība Bērnu klīniskā universitātes slimnīca Mamma
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form