Nekrist panikā, bet rīkoties! Pirmā palīdzība bērnam ar dažāda rakstura traumām
Foto: Shutterstock

Apkopotie dati liecina, ka visbiežāk traumas tiek gūtas sadzīves apstākļos. Bērnu traumu galvenie iemesli ir vecāku neuzmanība, nepietiekama atbildība, kā arī zināšanu trūkums par bērniem drošu vidi un šīs vides uzturēšanu. 85 procenti no traumu guvušajiem bērniem ir vecumā līdz pieciem gadiem. Laikus novērtēta situācija un iespējamā riska paredzēšana var novērst traumu iespējamību.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Proflaksei ir ļoti būtiska nozīme traumu un potenciālo risku novēršanā, uzsver Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) mediķi, kuri sagatavojuši plašu informāciju par visa veida traumām bērniem un pareizo rīcību, ja nelaime jau notikusi.

Ievēro:

  • bērni ir jāpieskata;
  • jādod vecumam atbilstošs ēdiens, dzēriens un rotaļlietas;
  • karstus priekšmetus (arī savu tējas un kafijas krūzi) novieto bērniem neaizsniedzamā vietā;
  • nedzer karstu tēju vai kafiju, ja turi bērnu uz rokām;
  • neatstāj bērnu bez uzraudzības pie vaļējām ūdens tilpnēm.


Atceries:

  • noslīkt var arī seklā vietā un piemājas baseinā;
  • ķīmiskas vielas, arī mājas uzkopšanas līdzekļus novieto bērniem neaizsniedzamā vietā, atbilstošā iepakojumā, ar bērniem neatskrūvējamiem vāciņiem;
  • māci bērnam dzīvot drošāk!


Ja nu tomēr negadījums noticis, zini kā rīkoties!

Svešķermeņi


Aizrīšanās – svešķermenis elpceļos vai barības vadā ar ietekmi uz elpceļiem. Visbiežāk aizrijas ar ēdienu (konfektes, gaļa, kauli/skrimšļi, dārzeņi/augļi, piens u.c. pārtikas produkti), bet iemesls var būt jebkas, jo bērni līdz piecu gadu vecumam mutē liek iekšā visu, ko var ielikt.

Ja bērns spēj runāt, elpot un klepot, viņš jānomierina un jāiedrošina pastiprināt klepu, līdz svešķermenis ir evakuēts no elpceļiem.

Nekrist panikā, bet rīkoties! Pirmā palīdzība bērnam ar dažāda rakstura traumām
Foto: Shutterstock

Ja bērns nespēj runāt, elpot un klepot, svešķermenis ir nosprostojis elpceļus, nekavējoties jāsniedz palīdzība:

  • bērniem: pieci "grūdoši" uzsitieni pa muguru starp lāpstiņām, virzienā uz priekšpusi, un pieci vēdera "grūdieni" (Heimliha paņēmiens), virzienā uz mugurpusi;
  • zīdaiņiem: turot zīdaini uz vienas rokas, veic piecus "grūdošus" uzsitienus pa muguru starp lāpstiņām, virzienā uz priekšpusi un piecas krūšu kurvja kompresijas reizes (pēc katrām piecām darbībām jāpārbauda elpceļi - jāieskatās mutē. Svešķermeni drīkst izvilkt tikai redzes kontrolē, jo pretējā gadījumā ir risks to iestumt dziļāk).


Svešķermenis acī

Aiz plakstiņa – asus priekšmetus (koka/metāla skaidiņas u.c.) evakuē medicīnas personāls slimnīcā. Pirmās palīdzības ietvaros bērnam uz acīm uzliek pārsēju.

Acī – svešķermeni neizvelk, fiksē bērna rokas, lai viņš pats svešķermeni neizrauj, svešķermeni evakuē slimnīcā.

Svešķermenis ausī, degunā

Ja nav iespējas pašiem evakuēt svešķermeni, jādodas uz slimnīcu. Kukaiņi – jāiepilina daži pilieni ūdens vai eļļas auss ejā, degunā, lai kukainis nekustētos un neradītu diskomfortu. Asi, cieti priekšmeti – ar pinceti var mēģināt evakuēt, jāuzmanās no papildus traumas.

Tags

Bērna veselība Bērnu klīniskā universitātes slimnīca Nacionālais Veselības dienests
43475707
Bērndārznieka veselība
0
Bērndārznieks
43475461
Mazuļa veselība
0
Mazulis
43475719
Sākumskola
0
Skolēns
43475167
Zīdaiņa veselība un barošana
0
Zīdainis
0
Traumas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form