Palīgs, kuram nekautrēties lūgt atbalstu – kas ir nakts dūlas
Foto: Shutterstock

Māte varone, kurai jāvar pieskatīt bērnus, uzkopt māju, pagatavot ģimenei vakariņas un parūpēties par savu emocionālo un fizisko labklājību, latvietēm nav sveša. Taču šāda māmiņas attieksme pret sevi var nodarīt vairāk ļauna nekā laba gan pašai, gan apkārtējiem. Biedrības "Spēkavieta" dibinātāja, pārmaiņu konsultante un dūla Linda Lielvārde saka – latvietēm vēl ir jāmācās atzīt, ka viņas drīkst netikt galā, un lūgt palīdzību. Viņa portālam "Cālis" stāsta, kā naktīs, kas ir visgrūtākais laiks, audzinot zīdaini, māmiņas ikdienas soli var palīdzēt atvieglot nakts dūla.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vārds "dūla" cēlies Senajā Grieķijā, ar to apzīmējot pieredzējušu sievieti, kura palīdz citai sievietei. Tolaik tā bija kalpotāja, kas rūpējās par sievieti un bērnu dzemdībās un arī pēc dzemdībām. Šo terminu vairāk lietoja pēcdzemdību kontekstā par pieredzējušām mātēm, kas palīdzēja jaunajām māmiņām jautājumos par zīdīšanu un jaundzimušo aprūpē. Mūsdienās šim terminam ir plašāka nozīme, vēstīts portālā "Dūlas". Dūla Latvijā ir apmācīta sieviete, kas atbalsta ģimeni bērniņa gaidību laikā, dzemdībās un trīs mēnešus pēc tam. Viņa nodrošina fizisko, emocionālo un informatīvo atbalstu.

Lielvārde skaidro, ka dūlas mēdz būt dažādas. Ir tādas, kas darbojas tikai un vienīgi kā pēcdzemdību atbalsts, tādas, kas iet arī līdzi dzemdībās, citas vairāk atbalsta mājas solī, bet vēl citas dziļi psihoemocionāli. Tāpat ir arī dūlas, kas jaunās māmiņas vairāk lutina fiziski – ar dažādām ēteriskajām eļļām, masāžām, siešanu vai šūpināšanu rebozo lakatos un citām relaksējošām nodarbēm. Latvijā Dūlu apvienībā ir vairāk nekā 70 dažādas dūlas, kas ir gatavas sniegt palīdzīgu roku māmiņai, kurai tāda ir vajadzīga.

Iepriekš dūlas Latvijā ir sniegušas savus pakalpojumus tikai pa dienu, taču tagad profesionālu palīdzību jaunās māmiņas varēs saņemt arī vakaros un naktīs. Nakts visbiežāk ir grūtākais periods, rūpējoties par mazuli. "Hormonāli bērnam ir iestādīts, ka no pulksten sešiem septiņiem vakarā ir laiks, kad lielākiem bērniem ir jāizārdās, bet mazulīšiem kārtīgi jāparaud vai jābūt ciešākā kontaktā ar mammu, lai pēc tam būtu ciešāks nakts miedziņš," skaidro Lielvārde. "Tas vecākus var ārkārtīgi izsmelt. Ja mammai nav pietiekami daudz atpūtas, viņa nevar pietiekami par sevi parūpēties, kā rezultātā ātri vien sākas emociju vētra – dusmas, aizvainojums, vainas sajūta – no kuras ir ļoti grūti tikt ārā." Lai neļautu šim virpulim sevi pārņemt, ir iespēja jau laicīgi parūpēties par sevi un ņemt talkā dūlu, kas var sniegt palīdzīgu roku un atvieglot jaunās mammas ikdienu, ļaujot atvēlēt vairāk laika sev un izbaudīt mazuļa audzināšanas procesu.

Šī ideja Latvijā attīstīta, iedvesmojoties no pieredzes ārzemēs, kur nakts dūlas pakalpojumi ir ļoti izplatīti. Lielvārde stāsta, ka dažās valstīs ģimene nakts dūlas palīdzību izmanto trīs reizes nedēļā, līdz stabilizējas bērniņa miega cikls un māmiņa ir apguvusi visas ar zīdīšanu saistītās lietas. Visbiežāk jaunajiem vecākiem dūlas palīdzība ir nepieciešama, līdz zīdainis ir sasniedzis sešu nedēļu vecumu.

Tags

Dūla Zīdaiņa aprūpe Zīdaiņa veselība un barošana Zīdainis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form