Plānota mākslīgā apaugļošana? Procedūras laikā un grūtniecības sākumā iesaka pašizolēties
Foto: Shutterstock

Bērni ir dzimuši un saviem vecākiem pieteikušies dažādos laika un sociāli ekonomiskajos apstākļos. Ir ģimenes, kuras dažādu iemeslu dēļ neatliek medicīnisko apaugļošanu arī koronavīrusa pandēmijas laikā. Sievietes, kuras ir reproduktīvajā vecumā un vēlas mazuli, visbiežāk neatliek grūtniecības plānošanu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Medicīnisko apaugļošanu neatliek arī sievietes, kuras ilgi gaidījušas rindā uz valsts apmaksātu procedūru. Nav pierādīts, ka Covid-19 infekcija paaugstinātu spontānu abortu vai grūtniecības pārtraukšanos agrīnā laikā vai otrajā trimestrī. Kā arī risks jaundzimušajam inficēties no mātes ar jauno koronavīrusu ir zems, stāsta Klīnikas EGV vadītāja, ginekoloģe reproduktoloģe dr. Zane Vītiņa. Medicīniskās apaugļošanas laikā un grūtniecības pirmajā trimestrī ārste iesaka ievērot piesardzību, kā arī epidemologu izstrādātos noteikumus. Savukārt Amerikas reproduktologu asociācija iesaka pacientiem iespēju robežās pašizolēties medicīniskās apaugļošanas veikšanas laikā un grūtniecības pirmajā trimestī.

Eiropas Cilvēku reproduktoloģijas un embrioloģijas asociācijas rīcībā nav pārliecinošu pierādījumu par Covid-19 infekcijas negatīvo ietekmi uz grūtniecības norisi. Tomēr pētījumos iesaistīts salīdzinoši neliels respondentu skaits, jo saistībā ar jauno koronavīrusu vēl ir daudz nezināmā. Reproduktologu pētījumi liecina, ka grūtnieces, kuras sasirgušas ar Covid-19, visbiežāk neslimo smagāk kā citi vidēja vecuma cilvēki. Lielākā riska grupā ir topošās māmiņas, kurām ir liekais svars, hroniskas blakus saslimšanas un sievietes, kuras ir vecākas par 35 gadiem. Tomēr topošajām mammām, kuras inficētas ar Covid-19, ir augstāks risks nonākt intensīvās terapijas nodaļā, kur pievieno pie mākslīgās plaušu ventilācijas. Tas ir tādēļ, ka grūtniecības laikā sievietes imunitāte pazeminās.

Dr. Vītiņa stāsta, ka šobrīd medicīniskās apaugļošanas klīnikā kvalitātes standarti tiek ievēroti augstākajā līmenī. Covid-19 infekcijas izplatības pirmajā posmā šī gada pavasarī Klīnika EGV ieviesa rekomendētos Pasaules veselības organizācijas un ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology) infekcijas ierobežošanas drošības pasākumus. Proti, pirms katras ārsta vizītes pacienti aizpilda anketu par iespējamo saskari ar inficētu personu, ceļošanu ārpus valsts vai raksturīgiem slimības simptomiem. Pirms plānotām manipulācijām (olnīcu punkcijas vai embriotransfēra) tiek veikts Covid-19 ierosinātāja apstiprinošais tests. "Noteikumi var šķist stingri, bet klīnikā strādājam ar cilvēku dzimumšūnām un embrijiem, uz kuriem jaunā koronovīrusa ietekme vēl nav izpētīta, " uzsver ginekoloģe reproduktoloģe dr. Vītiņa.

Tags

Koronavīruss Covid-19 Bērni Gatavojoties grūtniecībai Grūtniecība Neauglība un tās ārstēšana
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form