Septiņi galvenie jautājumi un atbildes par ķeizargrieziena operāciju
Foto: Shutterstock

Tuvojoties bērniņa dzimšanai, topošā māmiņa aizvien vairāk domā par to, kā notiks mazuļa nākšana pasaulē. Lai gan dabiskas dzemdības uzskata par labākām, ne vienmēr tas iespējams – diezgan bieži nākas veikt ķeizargriezienu. Ir arī grūtnieces, kuras dabisko dzemdību vietā pašas izvēlas operāciju un ir gatavas samaksāt pat visai prāvu naudas summu. Kā notiek dzemdības ar ķeizargriezienu, kā tās ietekmē jaundzimušo un sievietei – šo un citus jautājumus uzdevām speciālistei – Rīgas dzemdību nama uzņemšanas nodaļas vadītājai, ginekoloģei Agnesei Stūrmanei.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ķeizargriezienu medicīnā saīsināti apzīmē ar burtiem Sc (latīņu valodā – sectio caesarea). "Tas ir operatīvu dzemdību veids, kad auglis no mātes ķermeņa tiek izņemts caur griezienu vēdera priekšējā sienā un dzemdē," stāsta Rīgas dzemdību nama uzņemšanas nodaļas vadītāja, ginekoloģe Agnese Stūrmane. Operācija notiek sterilos apstākļos, kad pacientei, guļot uz muguras vai vieglā laterālā jeb sānu pozīcijā, tiek veikts apmēram 10 centimetru garš grieziens ādā vēdera lejasdaļā virs simfīzes. Ja sievietei šajā apvidū jau ir rēta, ārsts, visticamāk, izvēlēsies griezt pa jau esošo līniju. Pēc tam tiek atvērti pārējie vēdera dobuma slāņi – aponeiroze, muskuļi, vēderplēve. Tālāk notiek šķērsgrieziens dzemdes apakšējā segmentā un augļa izcelšana.

Pati operācija ilgst apmēram pusstundu, bet mazulis pasauli ierauga jau pāris minūtes pēc tās sākuma. Jaunās māmiņas parasti esot visai pārsteigtas, ka tas noticis tik ātri, piebilst ārste.

Pēc nabassaites pārgriešanas to nospiež ar klemmi. Jaundzimušo nodod vecmātei, bet no mātes ķermeņa izņem placentu un augļa apvalkus. Tad pakāpeniski pēc kārtas slēdz operācijas sākumā atvērtos audus un orgānus.

Atsāpināšanai visbiežāk izmanto spinālo vai epidurālo anestēziju, kas ir droša metode ar pavisam minimālu ietekmi uz mazuli. Tās laikā sieviete ir nomodā, jūt pieskārienus, var sarunāties un uzreiz pēc dzemdībām redzēt savu bērnu, taču sāpes nejūt. Anesteziologs uzrauga, kā sieviete jūtas, un attiecīgi rīkojas, ja paciente ir pārlieku satraukta. Vispārējo narkozi izmanto ļoti retos gadījumos.

Tags

Jaundzimušā trauma Ķeizargrieziena operācija Dzemdības
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form